BOINC 7.24.1 portable

BOINC portable

BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) to niekomercyjne oprogramowanie pośredniczące, które pozwala na udział komputera zwykłego użytkownika w projektach naukowych. Program jest rozwijany na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley przez zespół pod kierunkiem szefa projektu SETI@home, Davida Andersona. BOINC jest wolnym i otwartym oprogramowaniem wydawanym na licencji GNU LGPL i jest wspierany finansowo przez amerykańską rządową agencję National Science Foundation.

Oprogramowanie BOINC dzieli się na oprogramowanie pracujące po stronie serwera projektu, oraz na oprogramowanie uruchamiane przez wolontariuszy na swoich komputerach.

Do najważniejszych aplikacji pracujących po stronie serwera należy scheduler (serwer harmonogramów). Zajmuje się on dystrybucją fragmentów danych do obliczeń pomiędzy komputery uczestników projektu. W swoim działaniu scheduler uwzględnia między innymi możliwości komputerów uczestników (moc obliczeniowa, ilość pamięci RAM), oraz średni czas w ciągu doby, jaki komputery te przeznaczają na pracę z BOINC. W ten sposób unika się nadmiernego obciążenia słabych komputerów, oraz pozwala się na pełniejsze wykorzystanie mocnych maszyn.

BOINC@Poland:
Przyłączenie się do BOINC umożliwia wzięcie udziału w rozwijaniu przedsięwzięć naukowych z całego świata i dołożenie własnej cegiełki w kształtowaniu przyszłości. Działające na tej platformie projekty naukowe mogą przyczynić się do np.:

  • lepszego poznania natury wszechświata (LHC wspierający budowę akceleratora cząsteczek w CERN)
  • wynalezienia leków na AIDS, raka (WCG)
  • lepszego poznania kosmosu (MilkyWay@home, Universe@Home)
  • wynalezienia leków na wiele innych chorób (projekty białkowe – Rosetta, SIMAP, Predictor, TANPAKU)
  • lepszego przewidywania zmian globalnego klimatu (CPDN, SAP)
  • uzyskania dalszych dowodów na poprawność teorii względności (Einstein, LHC)
  • rozwoju matematyki (ABC, RCN, Sztaki, PrimeGrid, Riesel Sieve)
  • rozwoju chemii i nanotechnologii (QMC, Spinhenge, NanoHive)
  • i wiele wiele więcej…

Jak to działa:
Gdy uruchamiasz program BOINC na swoim komputerze, program działa zgodnie z poniższym schematem.


1. Twój komputer otrzymuje zestaw instrukcji z serwera projektu. Instrukcje te są zależne od mocy twojego PC, np.: serwer nie przydzieli mu pracy wymagającej większej ilości pamięci RAM, niż posiadasz. Projekty mogą obejmować wiele aplikacji, a serwer może przesłać dane dla którejkolwiek z nich.
2. Twój komputer ściąga aplikacje i pliki do przetworzenia z serwera danego projektu. Aplikacje są ściągane bezpośrednio po dołączeniu do projektu, a następnie automatycznie ściągane są nowsze wersje, gdy tylko takowe staną się dostępne.
3. Aplikacje są uruchamiane na Twoim komputerze, przetwarzają dane za pomocą procesora (CPU) i karty graficznej (GPU).
4. Przetworzone pliki i raport pracy odsyła z powrotem.
BOINC robi to wszystko automatycznie, a Ty nie musisz się niczym zajmować.

Na co pozwala BOINC?
Przede wszystkim BOINC pozwala na bezkolizyjną pracę teoretycznie nieograniczonej ilości projektów przetwarzania rozproszonego na jednym komputerze. Jest to możliwe dzięki ujednoliconej strukturze wszystkich projektów. Co więcej, każdy użytkownik może w łatwy sposób ustalić, ile czasu jego komputer poświęci na pracę z poszczególnymi projektami. BOINC potrafi także zmagazynować dane, aby pracować bez przerw, gdy połączenie z serwerem projektu jest niemożliwe. Ponadto za czas przeznaczony na prace z projektami przyznawane są użytkownikom punkty kredytowe, które pozwalają na współzawodnictwo pomiędzy poszczególnymi użytkownikami, ale też pomiędzy krajami lub drużynami. BOINC@Poland jest właśnie jedną z takich drużyn.

Działa w systemach: 7/8/10 – 64 & 32-bit
Licencja: bezpłatny (GNU GPLv3)

Pamiętaj, że projekty mogą domyślnie zużywać wiele gigabajtów danych na Twoim urządzeniu podczas pracy. Możesz to dostosować, wybierając Opcje, a następnie Preferencje obliczeniowe i zaznaczając pole „Użyj nie więcej niż XX GB miejsca na dysku” i wprowadzając wartość.

Zaleca się zainstalować VirtualBox, bo niektóre projekty naukowe tego wymagają.

Languages: Arabic, Dutch, English, French, German, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Spanish + 100

You may also like...