KORFOT to minimalistyczny program, produkcji polskiej, do korygowania projekcji zdjęć w formatach .jpg oraz .tif. Ułatwi wyrównanie zniekształceń fotografii, głównie zdjęć budynków.

Algorytmy przyjęte w programie pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości przekształcanych zdjęć.

Dlaczego korekta projekcji a nie korekta perspektywy?
Perspektywa jest to zmniejszanie się obrazu wraz z odległością od fotografującego. Dodatkowo obiektywy zwiększają ten efekt. Zmniejszanie się obrazu dotyczy nie tylko jego wymiarów poprzecznych (w stosunku do fotografującego) ale także wymiarów wzdłużnych (pozwolę sobie tak je nazwać).
Jeżeli wykonamy zdjęcie budynku „na wprost” z połowy jego wysokości to perspektywa nie wystąpi. Niestety, rzadko mamy taką sposobność i pozostaje nam dokonanie korekty zdjęcia. Korekta powinna symulować nasze „wspięcie się” do góry budynku, czyli elementy u dołu powinny ulec pomniejszeniu a górne powiększeniu. Nasz „punkt widzenia” powinien ulec przesunięciu w górę o odległość korekty projekcji.

Jak to działa
Za przykład do korekty architektury może posłużyć leżący na wzgórzu kościół w Dusznikach Zdroju:
Poniższe zdjęcie przedstawia- po lewej stronie zdjęcie wykonane z konieczności „pod górkę”, z prawej natomiast po korekcie. Proszę zwrócić uwagę na próbę poprawienia przez program projekcji, czyli punktu widzenia, przez przesunięcie środka zdjęcia o odległość oznaczoną jako [kp]. Dzięki temu zmniejszona została nienaturalnie wyolbrzymiona bryła kościoła i równocześnie odpowiednio skorygowana wieża- z wysokości [h] na [H]. Skorygowano również obrót – o 2 stopnie.

KORFOT_1

Drugi przykład dotyczy wnętrza przemysłowego. Zdjęcie wykonane zostało ze sporej wysokości i korektę projekcji należało tak wykonać, jakby patrzący był niżej – program dokonał korekty projekcji o odległość [kp].

Zdjęcie jest jednym ze zdjęć świetnej serii Arkadiusza K na portalu Fotopolska.eu. Zainteresowanym polecam serię zdjęć wykonaną w 2013 roku. Polecam również zdjęcia użytkownika ZPKSoft.

KORFOT_2

Pomoc
Interfejs programu
Program należy uruchomić z parametrem będącym ścieżką do korygowanego zdjęcia. W rzeczywistości jest to bardzo proste, wystarczy przeciągnąć myszą plik zdjęcia na ikonę skrótu programu. Inna możliwość to otwieranie z okna przeglądarki fotografii systemu Windows, opcja Otwórz.

Listę opcji programu można wywołać z menu kontekstowego programu, opcja Klawiszologia:
Strzałki
-w prawo – obrót w prawo co pół stopnia
-w lewo – obrót w lewo co pół stopnia
-do góry – korekta projekcji: „idziemy” na dół
– na dół – korekta projekcji: „idziemy” do góry

-esc – zapis i koniec programu
-esc esc – wyjście bez zapisu

Uwaga: obrót kasuje korektę projekcji, czyli najpierw korygujemy obrót a potem projekcję.

Jeżeli podczas przekształceń będziemy mieli wciśnięty przycisk Ctrl to dokładność ich ustawiania zostanie zwiększona, odpowiednio: obrót 5x (co 0,1 stopień), projekcja 2x (co 1px).

Interfejs programu nie posiada żadnych przycisków. Polecane jest posługiwanie się klawiszami strzałek, zdjęcie możemy skorygować błyskawicznie. Najpierw korygujemy obrót, następnie projekcję ponieważ po korekcie projekcji korekta obrotu odbywa się znacząco wolniej. W programie nie ma opcji zapisywania pliku. Podczas zamykania programu zostaniemy zapytani czy zapisać naszą pracę.

Program otwiera się w ok. 1s, przy odrobinie wprawy korekty dokonamy w ok. 5 s, przez następne 5s, podczas zamykania programu, następuje przetwarzanie obrazu i zapis na dysk.

Opcje dodatkowe:
-korekta gamma – korekty gamma możemy dokonać przy pomocy suwaka oznaczonego literą G.
-niby HDR – przekształcenia HDR (algorytm autorski Pawła Krzyżanowskiego) można dokonać za pomocą suwaka oznaczonego literą H znajdującego się pod suwakiem do korekty gamma. Podczas ustalania natężenia HDR pokazywany jest podgląd zdjęcia ze środkowej jego części w skali 1:1. Efekt HDR nie jest pokazywany w oknie programu ze względu na skalowanie które mogło by nie pokazać rzeczywistego efektu.
Efekt HDR widoczny jest dopiero po zapisaniu pracy. Jest to pierwsza wersja algorytmu HDR. Algorytm HDR będzie rozwijany w kolejnych wersjach programu.
-saturacja – nasycenie kolorystyczne czyli saturację można korygować suwakiem oznaczonym literą S.
-kadrowanie – do kadrowania służą żółte linijki ustawiane przy pomocy myszy. W pierwotnym ustawieniu linijki znajdują się tuż poza krawędziami zdjęcia.
Aby „złapać” linijkę należy zbliżyć do niej kursor myszy. Kursor myszy podczas ustawiania linijek kadrujących zamienia się na duże białe strzałki.

Program KORFOT nie wymaga żadnego procesu instalacji. Nie zapisuje również żadnych informacji konfiguracyjnych.

Opis i zdjęcia powyżej producent programu ZPKSoft.

Działa w systemach: Windows 2000,XP,Vista,7,8,10
Licencja: bezpłatny (freeware)
Pobierz ( 820 KB / 1,71 MB )
Brak wersji instalacyjnej

Zmiany w wersji:

6.0.0.0 Zmieniony algorytm korekty projekcji: zwiększona precyzja odwzorowania przy zapisie plus korekta dystorsji beczkowatej.
Usunięta ekspotencjalna korekta luminancji, jako gorszej jakości od korekty logarytmicznej. Dodana opcja mieszania multiplikatywnego. Balans bieli.
5.0.0.0 Nowa opcja wyrównania histogramu, wykres histogramu oraz tablicy LUT. Automatyczne wypełnianie trójkątów powstających przy obrocie i projekcji zdjęcia.
4.0.0.0 Dodanie opcji korygujących: Korekta jasności, kontrastu, HDR retinex. Możliwość skalowania zdjęcia przed zapisem.
3.0.0.0 Dodanie opcji: Korekta saturacji, szybszy algorytm obracania.
2.0.0.0 Dodanie opcji: Korekta gamma, Przekształcenie HDR, Kadrowanie.
1.2.0.0 Zachowanie korekty projekcji przy korekcie obrotu.
1.1.0.0 Zwiększenie precyzji ustawiania obrotu i projekcji przez zastosowanie przycisku [Ctrl].

Języki / Languages:

KOMFORT_3 KOMFORT_4

http://portable.info.pl/wp-content/uploads/2015/09/KORFOT_icon256.pnghttp://portable.info.pl/wp-content/uploads/2015/09/KORFOT_icon256-150x150.pngzbymalTworzenie i obróbka grafikikorekcja zdjęć,korekta projekcji,KORFOT,KORFOT portable
KORFOT to minimalistyczny program, produkcji polskiej, do korygowania projekcji zdjęć w formatach .jpg oraz .tif. Ułatwi wyrównanie zniekształceń fotografii, głównie zdjęć budynków. Algorytmy przyjęte w programie pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości przekształcanych zdjęć. Dlaczego korekta projekcji a nie korekta perspektywy? Perspektywa jest to zmniejszanie się obrazu wraz z odległością od fotografującego. Dodatkowo...