LazLock 2.6.4 portable

LazLock

LazLock to lekki i darmowy, przenośny menadżer haseł, który działa zarówno na Windows, jak i w systemie Linux. Nie musi być zainstalowany na komputerze, więc można go uruchomić z dysku USB. Bezpiecznie możemy przechowywać i zarządzać wszystkimi hasłami związanymi z bankowością, mediami, pocztą e-mail, sieciami społecznościowymi, kontami edukacyjnymi lub służbowymi. Będziemy mieć dostęp do haseł z dowolnego komputera, czy to na systemie Windows, czy na systemie Linux.
Wersja tekstowa hasła nigdy nie jest zapisywana na dysku, ponieważ szyfrowanie odbywa się w pamięci. Program chroni dane za pomocą 128-bitowego szyfrowania AES.

W przeciwieństwie do podobnych programów, nie ma zależności od bibliotek .NET Framework (Windows) lub Mono (Linux). Łatwo skopiujemy i wkleimy szczegóły logowania do dowolnej witryny bez konieczności ich ręcznego wpisywania.

Hasła nie są wyświetlane na ekranie, dzięki czemu można używać programu przy innych osobach bez uszczerbku dla bezpieczeństwa. Generuje bezpieczne hasła dla odwiedzanych stron internetowych, a wystarczy pamiętać jedno hasło, aby je otworzyć.

Funkcje aplikacji LazLock:

– oprogramowanie Open Source
– działa zarówno na systemach Windows i Linux
– przenośna aplikacja (portable)
– silne, 128-bitowe szyfrowanie AES
– bardzo uproszczony interfejs
– szybkie odszyfrowywanie w locie
– zintegrowany pasek wyszukiwania (szybko można znaleźć potrzebne hasło)
– udostępnia generator hasła (tworzy silne i bezpieczne hasła)
– obsługuje różne języki.

Pierwsze kroki z LazLock:

Przy pierwszym uruchomieniu programu zostanie wyświetlony monit o wprowadzenie nowego hasła.
To hasło jest BARDZO WAŻNE, bo będzie używane do ochrony wszystkich naszych danych logowania, więc powinno być silnym hasłem, ale również łatwym do zapamiętania. Jeśli nie będziemy pamiętać hasła, nie będzie możliwości odzyskania danych. Z drugiej strony będzie to jedyne hasło, które musimy pamiętać od tego momentu.

Następnie zostanie wyświetlone okno z pytaniem, czy chcemy zobaczyć pomoc online  (w języku angielskim), klikamy [NO], bo to co tu czytacie jest tym samym  (pomoc można wyświetlić w każdej chwili, klikając “Pomoc” na pasku menu).
Po kliknięciu “NO” zobaczymy okno programu.

Po lewej stronie okna znajduje się lista kategorii pozwalająca na szybkie znalezienie haseł i staje się użyteczna w miarę powiększania się listy. Puste okno w prawym górnym rogu to miejsce, w którym pojawi się lista loginów (Facebook, YouTube, itp.). Poniżej tego okna znajdują się trzy pola tekstowe. Po wybraniu witryny z powyższej listy, w polach tych zostaną wyświetlone dane logowania. Każde pole ma przycisk, a kliknięcie tego przycisku kopiuje pole do schowka, przez co nie trzeba ręcznie wpisywać danych logowania do każdej odwiedzanej witryny. W polu adresu znajduje się dodatkowy przycisk, kliknięcie jego spowoduje otwarcie wybranej witryny w domyślnej przeglądarce internetowej. Wszystkie te funkcje można również wykonać  klikając prawym przyciskiem myszy wpis.

Korzystanie z programu LazLock:

Aby rozpocząć dodawanie wpisów do skarbca haseł, klikamy zielona ikonę “+” na pasku menu (lub wybieramy polecenie “Dodaj wpis” klikając prawym przyciskiem myszy)

Możemy tutaj podać szczegóły logowania do witryny. Jest pole dla nazwy witryny (na przykład Twitter), adresu internetowego, nazwy użytkownika i hasła.
Na koniec wybieramy kategorię, do której ta witryna pasuje (społecznościowe, e-mail, itp.) i wybieramy ikonę. Istnieją ikony dla większości popularnych stron internetowych, jak również bardziej ogólne ikony. Jedną z zalet korzystania z menedżera haseł jest możliwość zmiany haseł na dłuższe i trudniejsze do złamania. Program zapamiętuje je wszystkie dla nas.

W tym oknie jest również zakładka do generatora haseł.

Można tu utworzyć losowe hasło (przy użyciu algorytmu Mersenne Twister) lub wybrać swoje hasło wybierając rodzaj znaków i długość hasła, a program będzie pamiętał to hasło dla nas. Więc dobrym pomysłem będzie utworzenie długich haseł dla naszych loginów.
Po wypełnieniu danych można zdecydować się na aktualizację wszystkich haseł na silniejsze i można też zdecydować, czy wolimy inną ikonę dla danego wpisu. Wybranie “Edytuj wpis” na pasku u góry okna lub za pomocą kliknięcia prawym przyciskiem myszy, pozwoli edytować szczegóły.

Jeśli chcemy zmienić hasło służące do szyfrowania LazLock, możemy skorzystać z menu “Plik” i “Zmień hasło”.

Chociaż LazLock jest stabilnym programem, dobrym pomysłem jest utworzenie kopii zapasowej naszych danych. W menu “Plik” jest opcja tworzenia kopii zapasowych “Plik > Kopia zapasowa > Eksportuj jako tekst”. Ten tekst powinniśmy schować w sejfie lub zapisać tam, gdzie nikt go nie znajdzie. Chrońcie go !!!.

Nie znalazłem tej aplikacji na polskich portalach z programami komputerowymi. Może ktoś skorzysta /zbymal – 18.10.2017 r./

Działa w systemach: Windows 7/8/10 – 64 & 32-bit
Licencja: bezpłatny (MIT License)

Languages: Brazilian Portuguese, English, German, Polish, Portuguese.

You may also like...