Google Maps 2024 online

Google Maps

Google Maps (Mapy Google) – serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie obiektów, oglądanie map, zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi, 360° panoramiczne widoki z poziomu ulic (Street view), natężenie ruchu ulicznego w czasie rzeczywistym, planowanie tras podróży samochodem, transportem publicznym, rowerem, pieszo lub samolotem oraz tworzenie „wizytówek” firm. Został stworzony przez Google i uruchomiony 8 lutego 2005.

Odwzorowanie map jest zbliżone do odwzorowania walcowego równokątnego. W przypadku określania nazw krajów czy terytoriów Google stosuje się przede wszystkim do standardu ISO 3166.
Autorami map w serwisie jest wiele zewnętrznych firm, w tym Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Tele Atlas i Transnavicom. Autorami zdjęć lotniczych są m.in. TerraMetrics, DigitalGlobe, Spot Image (organizacja pomocnicza Centre National d’Études Spatiales), GeoEye (patrz GeoEye-1) oraz MGGP vAero.

Geokoder Google Maps analizuje adresy wpisane w języku naturalnym. Usługa ta działa m.in. dla Stanów Zjednoczonych, Kanady i większości państw europejskich (w tym Polski), gdzie w największych miastach możliwe jest wyszukiwanie pojedynczych domów. Serwis wskazuje również połączenia drogowe między znalezionymi miejscami z przybliżonym czasem podróży i w rozbiciu na etapy, przebieg trasy może zostać dowolnie zmodyfikowany poprzez przeciąganie jej punktów składowych kursorem myszy.

Możliwe jest także wyszukiwanie miejsc za pomocą współrzędnych geograficznych (stopni, opcjonalnie minut oraz sekund), na przykład wpisanie „52 13 54 N 21 00 20 E” spowoduje znalezienie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Usługi oferowane przez Google Maps:
 • Street View
  Pozwala na oglądanie 360° panoram wielu miast i miejsc na świecie. Zdjęcia są wykonane kamerą zamontowaną na dachu samochodu z poziomu około 250 cm.
 • Live View
  Można zobaczyć kierunek, w którym trzeba się poruszyć w rozszerzonej rzeczywistości. Działa ona na obszarach mapy objętych Street View, czyli w większości Polskich i zagranicznych map.
 • Kreator Map Google
  Umożliwia edycję map Google. Pozwala to na usuwanie nieistniejących obiektów, zmianę na prawidłową kategorię obiektów, dodawanie nieoznaczonych obiektów.
 • Moje Mapy Google
  Umożliwia użytkownikom tworzenie własnych map do użytku osobistego lub udostępniania.
 • Google Moja Firma
  Umożliwia właścicielom firm wyświetlanie nazwy i adresu przedsiębiorstwa w Mapach Google oraz wyszukiwarce.
 • Mapy Google na telefony komórkowe
  Mapy Google na telefony komórkowe, to darmowa usługa bazująca na serwisie Google Maps i oferująca nawigację satelitarną oraz możliwość oglądania map i zdjęć satelitarnych na telefonach komórkowych i innych urządzeniach mobilnych (przenośnych). /Wikipedia/

Na mapie satelitarnej Google Maps opiera się również wielojęzyczny serwis internetowy umożliwiający zarówno oglądanie, jak i samodzielne zaznaczanie miejsc na mapie świata Wikimapia.

Mapy Google – Pomoc

Działa w systemach: wieloplatformowa
Dostęp do Internetu + rejestracja (opcjonalnie / konto Google)
Licencja: bezpłatna bez zastosowań komercyjnych (free without commercial use)
Dodatkowe warunki korzystania z usług Mapy Google i Google Earth

Languages: English, Polish +……………..

You may also like...