iNaturalist 2023 online

iNaturalist

iNaturalist to projekt z zakresu nauki oraz serwis społecznościowy przyrodników, wolontariuszy oraz biologów oparty na idei nanoszenia na mapy i publikowania obserwacji gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Obserwacje (zwykle dokumentowane zdjęciem) mogą zostać opublikowane poprzez stronę internetową oraz aplikację mobilną. Informacje zebrane przez projekt są wartościowym, publicznie dostępnym źródłem danych wykorzystywanym przez różne projekty naukowe, muzea, ogrody botaniczne, parki oraz inne organizacje. Jest to wspólna inicjatywa California Academy of Sciences i National Geographic Society.

Każda obserwacja może przyczynić się do nauki o różnorodności biologicznej, od najrzadszego motyla po najpospolitszy chwast przydomowy. Udostępniamy Twoje odkrycia repozytoriom danych naukowych, takim jak Global Biodiversity Information Facility, aby pomóc naukowcom znajdować i wykorzystywać Twoje dane. Wszystko, co musisz zrobić, to obserwować.

Natura na wyciągnięcie ręki z portalem iNaturalist:
  • Śledź – nagrywaj swoje spotkania z innymi organizmami i prowadź listy życia, wszystko w chmurze.
  • Twórz przydatne dane – pomóż naukowcom i menedżerom zasobów zrozumieć, kiedy i gdzie występują organizmy.
  • Identyfikacje zasobów społecznościowych (crowdsourcing) – połącz się z ekspertami, którzy mogą zidentyfikować organizmy, które obserwujesz.
  • Zostań naukowcem obywatelskim – znajdź projekt z misją, która Cię interesuje, lub rozpocznij własną.
  • Dowiedz się o naturze – zdobywaj doświadczenie i wiedzę poprzez dyskusje z przyrodnikami oraz pomoc innym użytkownikom.
  • Uruchom BioBlitz – zorganizuj wydarzenie, podczas którego ludzie spróbują znaleźć jak najwięcej gatunków.

iNaturalist to jedna z najpopularniejszych aplikacji przyrodniczych na świecie. Połącz się ze społecznością ponad miliona naukowców i przyrodników, którzy mogą pomóc Ci dowiedzieć się więcej o przyrodzie. Co więcej, rejestrując i udostępniając swoje obserwacje, stworzysz dane o jakości badawczej dla naukowców pracujących nad lepszym zrozumieniem i ochroną przyrody.

Działa w systemach: wieloplatformowa
Dostęp do Internetu + rejestracja (opcjonalnie)
Licencja: bezpłatna (freeware)

Languages (30-100%): Arabic, Belarusian, Bulgarian, Catalan, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Czech, Danish, English (US), Estonian, Finnish, French, Galician, German, Greek, Hebrew, Hungarian, Indonesian, Italian, Kannada, Latvian, Lithuanian, Nederlands, Norwegian (Bokmal), Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Russian, Serbian (Latin), Spanish, Spanish (Argentina), Spanish (Mexico), Swedish, Turkish, Ukrainian.

You may also like...