ownCloud 2.4.2 portable

ownCloud

ownCloud to darmowa aplikacja internetowa do synchronizacji danych, współdzielenia plików i zdalnego przechowywania danych w publicznej chmurze (ang. public cloud – pojęcie związane z tematyką chmury obliczeniowej, odnoszące się do tworzenia środowisk obliczeń rozproszonych oraz przenoszenia danych, systemów operacyjnych lub aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej na serwer). Jest to usługa wzorowana na usłudze Dropbox. Dzięki niej możemy wgrywać pliki i mieć do nich dostęp z każdego miejsca. W tej usłudze można stworzyć własną chmurę na dowolnym serwerze.
Aplikacja jest napisana w języku programowania PHP i JavaScriptu i współpracuje z bazami danych SQLite, MariaDB, MySQL, Oracle Database i PostgreSQL, działa również na serwerach z systemem Linux.

Rozwój ownCloud rozpoczął jeden z twórców KDE (środowisko graficzne zrealizowane, jako wolne oprogramowanie dla systemów operacyjnych Unix i GNU/Linux) Frank Karlitshek, który starał się stworzyć darmową i alternatywą dla komercyjnych usług w chmurze, a ponadto ownCloud można zainstalować na własnym serwerze bez dodatkowych kosztów.
Synchronizowanie danych z komputerów działa w systemach Windows, OS X lub Linux oraz urządzeniach mobilnych iOS i Android. Ponadto zapisane dane są dostępne poprzez interfejs internetowy w dowolnej przeglądarce.

Cechy aplikacji ownCloud:

-zapisywanie plików przy użyciu standardowych struktur katalogów lub przy użyciu protokołu WebDAV (rozszerzenie protokołu HTTP)
-kryptografia (informacja umożliwiająca wykonywanie pewnej czynności kryptograficznej – szyfrowania, deszyfrowania, podpisywania, weryfikacji podpisu itp.)
synchronizacja między klientami z systemem Windows (Windows XP,Vista,7,8), Mac OS X 10.6 (i nowszy) lub Linux
-kalendarz (CalDAV – protokół internetowy oparty na architekturze klient-serwer, umożliwiający dostęp dla wielu użytkowników poprzez jeden serwer do usług kalendarzowych)
-harmonogram zadań
-książka adresowa (CardDAV – protokół internetowy w architekturze klient/serwer oparty na protokole HTTP. Protokół ten został zaprojektowany do wymiany, zarządzania oraz przechowywania książki adresowej na serwerze)
-media strumieniowe (używany Ampache – internetowy manager audio/video streamingujący z aplikacji i plików)
-administrowanie użytkownikami i grupami (używając OpenID lub LDAP)
-edytor tekstu online z podświetlaniem składni i zwijania (wsparcie dla wersji online LibreOffice)
-zakładki
-mechanizm skracanie adresów URL
-przeglądanie zdjęć w galerii
-rozszerzenie PDF (przy użyciu PDF.js)
-przeglądarka plików ODF (.odt, .odp, ods)
-subskrypcja i zarządzanie kanałami RSS
-webowy odtwarzacz muzyki, który pozwala odtwarzać ulubione piosenki w dowolnym miejscu
-moduł logowania.

ownCloud – Twoja własna “chmurka”: LINK 1 ; LINK 2 ; Link 3 ; LINK 4
ownCloud: własna chmura

Działa w systemach: Windows 7/8/10
Licencja: bezpłatny (GNU AGPLv3)

Languages: English, Polish + 30

You may also like...