ZombiE Przepisy 2.0 Beta portable

ZombiE Przepisy to łatwy w obsłudze program do przechowywania własnych przepisów kulinarnych. Przepisy można podzielić na dowolne kategorie i podkategorie. Wyszukiwarka pozwala na szybkie odnalezienie przepisów zawierających wybrane słowa. Każdy przepis można wzbogacić o kilka zdjęć, które można wstawić w dowolną część treści.

Gdy potrzebujesz wyłącznie czytać przepisy, przechodzisz w tryb przeglądania, który wyświetla przepisy w formie książki, gdzie można ustawić dowolny styl graficzny, jak i dodać własny. Każdy przepis, jak i całe gałęzie kategorii można wydrukować.

Okno programu podzielone jest na kilka części. Po lewej stronie widnieje drzewo przepisów, ułożone z podziałem na kategorie, które mogą również dzielić się na podkategorie, itd. Przykładowo kategorią główną mogą być obiady, w niej podkategoria mięsne, a w tym smażenina, itd. Nie ma ograniczenia co do ilości kategorii ani też ilości przepisów. Klikając na drzewie prawym klawiszem myszy otwieramy menu podręczne zawierające podstawowe opcje dotyczące edycji samego drzewa (dodawanie/usuwanie elementów i zmiana nazwy). Po wybraniu przepisu, uaktywniają się dwie kolejne części okna, z prawej strony. W górnej części widzimy składniki potrzebne do wykonania potrawy, obok tego sam przepis, a pod spodem jest zdjęcie pokazujące potrawę (o ile jest). Pod przepisem są dwa pola określające ilość porcji oraz wartość kaloryczną potrawy. Ponadto, na samym dole znajduje się pole, w którym można odczytać źródło, skąd pochodzi przepis (np. tytuł książki, adres strony internetowej, itd.) lub nazwisko autora przepisu. Nad przepisem widoczna jest nazwa wybranej potrawy oraz dwie ikonki oznaczające czas potrzebny do wykonania potrawy oraz koszt składników. Oba te symbole są bardzo ogólnikowe i sprowadzają się do trzech wartości: mało, średnio i dużo. Wciskając prawym przyciskiem myszy na danej ikonce, można zmienić ich wartość (ważne podczas edycji przepisu).

Dość istotną częścią programu ZombiE Przepisy jest również górna listwa okna, na której znajduje się wyszukiwarka przepisów. W pole edycji wpisujemy poszukiwane słowo (słowa) lub jego część (wielkość liter nie ma znaczenia), obok należy zaznaczyć gdzie szukamy: czy w nazwie przepisu, czy w składnikach, czy w samym przepisie lub też w źródle, skąd pochodzi przepis. Oczywiście wyszukiwać można po dowolnych kryteriach, także we wszystkich na raz. Wyszukiwarka może okazać się pomocna w przypadku, kiedy chcemy na przykład przejrzeć przepisy, w których składnikiem jest mięso mielone. Wówczas wpisujemy np. mielone i zaznaczamy szukanie w składnikach (można również zaznaczyć szukanie w nazwach i treści przepisu). Zakładając, że w każdym przepisie z mięsa mielonego znajduje się słowo mielone, zobaczymy wszystkie takie przepisy. Znalezienia pojawią się również w lewym drzewie kategorii. Aby zrezygnować z wyszukiwania i zobaczyć ponownie wszystkie przepisy w bazie, wystarczy wcisnąć przycisk pokaż wszystkie lub wyczyścić pole do wpisywania wyszukiwanych słów i wcisnąć szukaj…

Wersja beta programu.
Uwaga – nie zawiera instalatora! Domyślnie pliki powinny być rozpakowane w dowolnym folderze,  do którego użytkownik ma pełne uprawnienia (czyli, nie podfolder w Program Files w Windows powyżej XP). Można rozdzielić program od danych użytkownika zmieniając ścieżkę do niego w pliku ZombiEPrzepisyFolderCfg.kfg. Wówczas uprawnienia wymagane są do folderu z danymi, a program może być w folderze z prawem tylko do odczytu.

JEŚLI posiadasz już starszą wersję programu ZombiE Przepisy, to możesz zobaczyć swoje przepisy w nowej wersji. Wystarczy przywrócić folder domyślny dla danych w pliku ZombiEPrzepisyFolderCfg.kfg albo przenieść swoje dane do wskazanego w tym pliku folderu.
Ponieważ jest to wersja BETA i różnie może się zdarzyć koniecznie zrób sobie kopię zapasową swoich przepisów PRZED PIERWSZYM URUCHOMIENIEM programu. Każda zmiana w przepisie w nowej wersji zmieni format zapisanego pliku przepisu na nowy format, który nie będzie już kompatybilny ze starą wersją programu!

Działa w systemach: Windows XP/Vista/7/8/10
Licencja: bezpłatny (freeware)

Autor poleca używanie wersji portable v. 2.0 Beta

Language: Polish

You may also like...