About

“W naszym coraz bardziej nierównym świecie, sieć ma potencjał, aby być wielkim wyrównywaczem szans, ale tylko jeśli zabezpieczymy prawa do prywatności, wolności słowa, dostępu dla wszystkich i neutralności sieci w regułach gry.” — Sir Tim Berners-Lee, wynalazca World Wide Web

Programy portable /przenośne/ nie wymagają instalacji. Pobieramy program z Internetu i rozpakowujemy. Zapewniają nam prywatność i większe bezpieczeństwo. Możemy także przetestować niektóre programy przed instalacją na komputerze. W razie awarii systemu nie utracimy ważnych danych np. swojej poczty lub ulubionych zakładek do stron internetowych.

Przenośne aplikacje nie zmieniają ustawień komputera. Jeśli posiadamy wystarczającą ilość miejsca, możemy przechowywać wiele przenośnych aplikacji w dowolnym miejscu (dysk wewnętrzny, zewnętrzne urządzenie pamięci masowej, takie jak pamięć USB lub karta SD, na dysku sieciowym lub w usłudze przechowywania w chmurze, takiej, jak OneDrive czy Dropbox.
Możemy je uruchamiać na różnych komputerach, ponieważ możemy zabrać ze sobą nasze oprogramowanie. Nie ingerują w żadne inne programy zainstalowane na naszym komputerze i mogą być używane na komputerach z ograniczonymi uprawnieniami użytkownika (na przykład w pracy lub szkole).

Niektóre aplikacje przenośne mają „instalator”, ale on po prostu rozpakowuje skompresowane archiwum plików i zapisuje wyodrębnione pliki w wybranej przez nas lokalizacji. Nie powoduje żadnych zmian w plikach systemowych. Inne przenośne aplikacje są dostarczane jako zwykły plik ZIP, który możesz sami rozpakować. Sam program jest plikiem EXE, ale wyodrębniony folder będzie również zawierał powiązane pliki, w tym czcionki i ustawienia, które są niezbędne do jego uruchomienia.

Na stronie są programy oznaczone, jako Online. Są to programy z różnych kategorii, które można używać poprzez dowolną przeglądarkę internetową. Nie trzeba ich instalować na komputerze, czyli można powiedzieć, że są pokrewne z programami przenośnymi (portable). Jedynym warunkiem ich używania jest połączenie z Internetem. Wśród nich są również programy, które posiadają wersje instalacyjne lub na system Android.

zbymal


Co to jest przenośna aplikacja według platformy PortableApps.com (poradniki i instrukcje odnośnie tej platformy), która stworzyła w pełni funkcjonalny, przenośny system, który pozwala stworzyć swój własny zestaw przenośnych aplikacji do użytku, np. na dysku USB, dysku w chmurze lub lokalnym komputerze (programy z rozszerzeniem „.paf.exe”).

Przenośna aplikacja jest programem komputerowym, który można nosić przy sobie na urządzeniu przenośnym lub umieścić na dysku w chmurze i używać na dowolnym komputerze z systemem Windows. Gdy dysk flash USB, przenośny dysk twardy, iPod lub inne przenośne urządzenie jest podłączone lub Twój dysk w chmurze jest zsynchronizowany, masz dostęp do oprogramowania i danych osobowych tak samo, jak na własnym komputerze. A kiedy odłączysz urządzenie, żaden z twoich danych osobowych pozostanie w nienaruszonym stanie pominięty.

Brak specjalnego sprzętu – użyj dowolnego dysku flash USB, przenośny dysk twardy, etc.
Bez dodatkowego oprogramowania – wystarczy pobrać, uruchomić instalator i przejść przenośny.
Bez żartów – to jest naprawdę proste.

Wytyczne:
-działa z dowolnego urządzenia (pamięć flash USB, przenośny dysk twardy, chmura,, iPod, itp.)
-działa na komputerach mimo zmiany liter dysków
-jest samowystarczalny w jednym katalogu, z podkatalogami i plikami w jego obrębie
-funkcje przenośnej aplikacji nadal działają mimo zmiany komputera
-nie pozostawia plików lub folderów, za wyjątkiem tych, automatycznie generowanych przez system Windows
-nie pozostawia wpisów w rejestrze za wyjątkiem tych, które generowane są automatycznie przez system Windows
-jest zoptymalizowany do użytku na dyskach wymiennych
-nie wymaga dodatkowego oprogramowania na komputerze
-nie zakłóca oprogramowanie zainstalowanego na komputerze.

Możliwości aplikacji przenośnej:
-Twoja ulubiona przeglądarka internetowa ze wszystkimi zakładkami na wyciągnięcie ręki
-Twoja prezentacja i wymagane oprogramowanie gotowe do spotkania z klientem
-ważne hasła i informacje o koncie bezpiecznie zaszyfrowane i zawsze z Tobą
-Twój program antywirusowy i inne narzędzia systemowe gotowe, aby naprawić problemy z komputerem
-Twój kalendarz ze wszystkimi spotkaniami zawsze z Tobą
-własny klient poczty elektronicznej ze wszystkimi kontaktami i ustawieniami zawsze z Tobą
-Twój komunikator i listy przyjaciół zawsze z Tobą
-Twój cały pakiet biurowy wraz ze wszystkimi dokumentami zawsze z Tobą.


Niektóre z programów wymagają do działania np. środowiska Microsoft .NET Framework lub środowiska wykonawczego Java. Uwagi odnośnie takich wymagań zamieszczane są przy każdym programie.
Programy, które mają takie wymagania mogę nie zadziałać na niektórych komputerach (np. w kafejkach internetowych, gdzie mogą być zamontowane stare systemy, np. XP, który nie posiada środowiska .NET). Natomiast wszystkie systemy Windows (Vista,7,8,10) są już wyposażone w środowisko .NET, a środowisko Java występuje w wersji przenośnej (np. jPortable) i można je umieścić na urządzeniach przenośnych.

Wszystkie zamieszczone tutaj programy są darmowe (freeware) i posiadają polską wersję językową (jest kilka wyjątków). Biorąc pod uwagę różne interpretacje – program darmowy (freeware) – proszę sprawdzać dokładnie licencje na stronie producenta.

Znaki towarowe, nazwy firmowe, loga itp.
Wszystkie nazwy, loga, znaki firmowe lub towarowe, niebędące własnością portalu PORTABLE info PL, występujące na tej stronie oraz w dokumentacji, należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Na stronie Portable info PL mogą znajdować się treści zaczerpnięte z innych stron, jednak opatrzone informacją o źródle pochodzenia, gdyby jednak wystąpiły jakiekolwiek zastrzeżenia proszę o kontakt /zbymal@gmail.com/.

Każdy użytkownik wykorzystuje program przedstawiony na tej stronie na własną odpowiedzialność.  Portal Portable info PL nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Strona internetowa PORTABLE info PL jest chroniona prawami autorskimi.

Kopiowanie i rozpowszechnianie jakąkolwiek metodą poligraficzną, czy elektroniczną zawartości tego serwisu w części, czy całości bez wiedzy i zgody autora  jest zabronione.

Zawartość stron w tej domenie oraz nazwa domeny podlega ochronie prawnej. Uregulowane jest to ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83).

zbymal