About

Programy portable /przenośne/ nie wymagają instalacji. Pobieramy program z internetu i rozpakowujemy. Zapewniają nam prywatność i większe bezpieczeństwo. Możemy także przetestować niektóre programy przed instalacją na komputerze. W razie awarii systemu nie utracimy ważnych danych np. swojej poczty lub ulubionych zakładek do stron internetowych.

Przenośne aplikacje nie zmieniają ustawień komputera. Jeśli posiadamy wystarczającą ilość miejsca, możemy przechowywać wiele przenośnych aplikacji w dowolnym miejscu (dysk wewnętrzny, zewnętrzne urządzenie pamięci masowej, takie jak pamięć USB lub karta SD, na dysku sieciowym lub w usłudze przechowywania w chmurze, takiej, jak OneDrive czy Dropbox.
Możemy je uruchamiać na różnych komputerach, ponieważ możemy zabrać ze sobą nasze oprogramowanie. Nie ingerują w żadne inne programy zainstalowane na naszym komputerze i mogą być używane na komputerach z ograniczonymi uprawnieniami użytkownika (na przykład w pracy lub szkole).

Niektóre aplikacje przenośne mają “instalator”, ale on po prostu rozpakowuje skompresowane archiwum plików i zapisuje wyodrębnione pliki w wybranej przez nas lokalizacji. Nie powoduje żadnych zmian w plikach systemowych. Inne przenośne aplikacje są dostarczane jako zwykły plik ZIP, który możesz sami rozpakować. Sam program jest plikiem EXE, ale wyodrębniony folder będzie również zawierał powiązane pliki, w tym czcionki i ustawienia, które są niezbędne do jego uruchomienia.

zbymal


Co to jest przenośna aplikacja według platformy PortableApps.com, która stworzyła w pełni funkcjonalny, przenośny system, który pozwala stworzyć swój własny zestaw przenośnych aplikacji do użytku, np. na dysku USB, dysku w chmurze lub lokalnym komputerze (programy z rozszerzeniem “.paf.exe”).

Przenośna aplikacja jest programem komputerowym, który można nosić przy sobie na urządzeniu przenośnym lub umieścić na dysku w chmurze i używać na dowolnym komputerze z systemem Windows. Gdy dysk flash USB, przenośny dysk twardy, iPod lub inne przenośne urządzenie jest podłączone lub Twój dysk w chmurze jest zsynchronizowany, masz dostęp do oprogramowania i danych osobowych tak samo, jak na własnym komputerze. A kiedy odłączysz urządzenie, żaden z twoich danych osobowych pozostanie w nienaruszonym stanie pominięty.

Brak specjalnego sprzętu – użyj dowolnego dysku flash USB, przenośny dysk twardy, etc.
Bez dodatkowego oprogramowania – wystarczy pobrać, uruchomić instalator i przejść przenośny.
Bez żartów – to jest naprawdę proste.

Wytyczne:
-działa z dowolnego urządzenia (pamięć flash USB, przenośny dysk twardy, chmura,, iPod, itp.)
-działa na komputerach mimo zmiany liter dysków
-jest samowystarczalny w jednym katalogu, z podkatalogami i plikami w jego obrębie
-funkcje przenośnej aplikacji nadal działają mimo zmiany komputera
-nie pozostawia plików lub folderów, za wyjątkiem tych, automatycznie generowanych przez system Windows
-nie pozostawia wpisów w rejestrze za wyjątkiem tych, które generowane są automatycznie przez system Windows
-jest zoptymalizowany do użytku na dyskach wymiennych
-nie wymaga dodatkowego oprogramowania na komputerze
-nie zakłóca oprogramowanie zainstalowanego na komputerze.

Możliwości aplikacji przenośnej:
-Twoja ulubiona przeglądarka internetowa ze wszystkimi zakładkami na wyciągnięcie ręki
-Twoja prezentacja i wymagane oprogramowanie gotowe do spotkania z klientem
-ważne hasła i informacje o koncie bezpiecznie zaszyfrowane i zawsze z Tobą
-Twój program antywirusowy i inne narzędzia systemowe gotowe, aby naprawić problemy z komputerem
-Twój kalendarz ze wszystkimi spotkaniami zawsze z Tobą
-własny klient poczty elektronicznej ze wszystkimi kontaktami i ustawieniami zawsze z Tobą
-Twój komunikator i listy przyjaciół zawsze z Tobą
-Twój cały pakiet biurowy wraz ze wszystkimi dokumentami zawsze z Tobą.


Niektóre z programów wymagają do działania np. środowiska Microsoft .NET Framework lub środowiska wykonawczego Java. Uwagi odnośnie takich wymagań zamieszczane są przy każdym programie.
Programy, które mają takie wymagania mogę nie zadziałać na niektórych komputerach (np. w kafejkach internetowych, gdzie mogą być zamontowane stare systemy, np. XP, który nie posiada środowiska .NET). Natomiast wszystkie systemy Windows (Vista,7,8,10) są już wyposażone w środowisko .NET, a środowisko Java występuje w wersji przenośnej (np. jPortable) i można je umieścić na urządzeniach przenośnych.

Wszystkie zamieszczone tutaj programy są darmowe (freeware) i posiadają polską wersję językową (jest kilka wyjątków). Biorąc pod uwagę różne interpretacje – program darmowy (freeware) – proszę sprawdzać dokładnie licencje na stronie producenta.

Znaki towarowe, nazwy firmowe, loga itp.
Wszystkie nazwy, loga, znaki firmowe lub towarowe, niebędące własnością portalu PORTABLE info PL, występujące na tej stronie oraz w dokumentacji, należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Na stronie Portable info PL mogą znajdować się treści zaczerpnięte z innych stron, jednak opatrzone informacją o źródle pochodzenia, gdyby jednak wystąpiły jakiekolwiek zastrzeżenia proszę o kontakt /zbymal@gmail.com/.

Każdy użytkownik wykorzystuje program przedstawiony na tej stronie na własną odpowiedzialność.  Portal Portable info PL nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Strona internetowa PORTABLE info PL jest chroniona prawami autorskimi.

Kopiowanie i rozpowszechnianie jakąkolwiek metodą poligraficzną, czy elektroniczną zawartości tego serwisu w części, czy całości bez wiedzy i zgody autora  jest zabronione.

Zawartość stron w tej domenie oraz nazwa domeny podlega ochronie prawnej. Uregulowane jest to ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83).

zbymal

11 komentarzy

 1. zbymal pisze:

  Jest nowa szata strony i od razu przepraszam wszystkich zaglądających na nią za zamieszanie, jakie wynika z tej zmiany. Musiałem zmienić templatkę, ponieważ poprzednia była bardzo stara. A czasy się zmieniają i bardzo dużo osób, jak wynika ze statystyk, wchodzi na stronę ze smartfonów. Im właśnie chciałem ułatwić przeglądanie strony. Myślę, że z czasem przyzwyczaicie się do nowego wyglądu strony 🙂

 2. Bob pisze:

  Dziękuję za poparcie. Właśnie to mi chodziło.

 3. Bastek pisze:

  Bob ma rację. Podawane daty są oszustwem i wprowadzają w błąd użytkowników. Sugerują one, że programy są nowe, a w istocie rzeczy aplikacje mogą mieć kilka a nawet kilkanaście lat. Proponuję nie podawać żadnych dat.

  • Bob pisze:

   Dziękuję za poparcie. Właśnie o to mi chodzilo.

   • zdzira pisze:

    @Bob – chodził Ci o to, aby nie podawać dat, tak jak to sugeruje Bastek, z którym się zgodziłeś, czy żeby Zbymal wstawiał daty wydania i/lub modyfikacji programów, tak jak to pisałeś na wstępie?
    Nie zauważyłeś przypadkiem, że są to dwa przeciwstawne życzenia?

  • zbymal pisze:

   Panowie bez przesady. Ta strona jest o programach portable, nie instalacyjnych. Trzeba tu wziąć pod uwagę, że niektóre wersje programów przenośnych ukazują się z pewnym opóźnieniem. Programy z platformy PortableApps.com wydawane są niejednokrotnie z miesięcznym opóźnieniem, więc nie będę dodawał dat do wersji instalacyjnych i portable, nie mam na to czasu.
   Wersję możecie sobie sprawdzić na stronie domowej danej aplikacji. Przy większości programów, które są na stronie, podany jest również link “Zmiany w wersji”, skąd traficie na stronę producenta (choć nie zawsze, bo nie wszyscy udostępniają), a tam zobaczycie, jaka jest ostatnia wersja i kiedy została wydana.
   Jeśli chodzi o programy “stare”, jak to ujął Bastek (i na dodatek są oszustwem – ?), to takowe mogą pojawić się, kiedy znajdę jakiś program, którego jeszcze nie ma na stronie, a jest dostępny w Internecie. Takie programy uwidocznione są w panelu po prawej stronie – “Nowy program na stronie”, ale tych “starych” programów jest niewiele.

 4. Bob pisze:

  Wspaniała witryna! Dawno tego szukałem. Dziękuję

  • zbymal pisze:

   Dzięki za dobre słowo. Korzystaj do woli 🙂

   • Bob pisze:

    Korzystam z tej witryny do woli.
    Pod nazwami programów znajdują się daty.
    Niestety, są to daty wstawiania na stronę, a nie daty wydania lub ostatniej modyfikacji programów. Czy możesz to zmienić?

    • zdzira pisze:

     @zbymal: no i lewy sierpowy…
     @bob: nie wystarczą informacje zawarte w pliku wykonywalnym? chcesz zadać zbymalowi dodatkową, cyklopową pracę?

     • zbymal pisze:

      No, tu Cię muszę poprzeć “Zdzira”. Trzeba tu dodać, że z tymi datami, to różnie, bo niektóre wersje portable ukazują się z dużym opóźnieniem w stosunku do wersji instalacyjnych.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.