Detwinner – poradniki, instrukcje

Detwinner

Detwinner to najprostsze i najszybsze narzędzie do usuwania zduplikowanych plików z komputera w systemie Windows. Szuka identycznych dokumentów, wideo, muzyki, zdjęć. Zlokalizuje podobne obrazy, zwiększyć ilość wolnego miejsca na dysku twardym lub na pamięci USB.
Pliki można trwale usunąć, przenieść do kosza lub przenieść do folderu kopii zapasowej.

Pomoc dla programu Detwinner

Wybieranie folderów

Poszukując zduplikowanych plików, należy zdefiniować foldery do przeszukiwania i (opcjonalnie) dostosować opcje wyszukiwania.

Wyboru folderów można dokonać za pomocą drzewa folderów w lewym panelu głównego okna Detwinner. Po prostu zaznacz pola obok interesujących Cię katalogów.

Dostosowywanie opcji wyszukiwania

Opcje wyszukiwania Detwinner są przedstawiane za pomocą tak zwanych Ustawień wstępnych . Każde ustawienie wstępne zawiera następujące opcje:

  • lista masek skanowania;
  • lista ignorowanych masek;
  • lista chronionych folderów;
  • ustawienia ignorowania plików według ich rozmiaru, daty ostatniego zapisu i atrybutów (ukryte lub systemowe).

Detwinner początkowo ma 6 ustawień wstępnych:

  • wszystkie pliki;
  • dokumenty;
  • obrazy;
  • muzyka;
  • zdjęcia;
  • podobne obrazy;
  • filmy.

Możesz zmienić te ustawienia, usunąć je lub dodać własne.

Detwinner umożliwia dwa tryby wyszukiwania: dokładne duplikaty i podobne obrazy . Pierwsza opcja zapewnia, że ​​pliki są absolutnie równe zawartością binarną. Drugi wyszukuje pliki graficzne, które są podobne na określonym poziomie (ta opcja jest oznaczona, jako Podobieństwo i obejmuje zakres między 1% – różnymi obrazami i 100% – równymi obrazami).

Skanuj i ignoruj ​​maski

Są to listy masek zdefiniowanych przez standardowe symbole wieloznaczne Windows, które służą do zawężenia wyników wyszukiwania. *symbol wieloznaczny oznacza zero lub więcej znaków, ?symbol wieloznaczny oznacza dowolny pojedynczy znak.

Przykłady symboli wieloznacznych:

  • *.* – wszystkie pliki;
  • *.doc– wszystkie pliki z .doc rozszerzeniem ( document.doccontent.doc);
  • dsc*.jpg– wszystkie pliki z .jpg rozszerzeniem o nazwie zaczynającej się od dscdsc_0101.jpgdsc.jpg);
  • image??.png– wszystkie pliki .png z rozszerzeniem z nazwą zakończoną image dwoma znakami ( imageab.pngimage01.png).

Główna idea skanowania i ignorowania masek jest następująca. Zduplikowane pliki zostaną przeszukane wśród plików pasujących do dowolnej maski z listy masek skanowania i nie pasujących do żadnej z listy masek ignorowanych.

Na przykład, jeśli lista masek skanowania składa się z jednej *.bmp maski, a lista masek ignorowanych jest pusta, tylko *.bmp pliki będą sprawdzane pod kątem duplikatów w wybranych folderach.

A jeśli lista ignorowanych masek zawiera jedną *.bmp maskę, a lista masek skanowania jest pusta, wszystkie *.bmp, pliki w wybranych folderach zostaną zignorowane.

Zwróć uwagę, że maski ignorowania są stosowane po maskach skanowania, więc jeśli zdefiniujesz maskę *.bmp na obu listach, nic nie zostanie znalezione.

Maski można dodawać i usuwać, klikając odpowiednie przyciski na listach masek.

Możesz aktywować lub dezaktywować używanie skanowania i ignorować maski, przełączając odpowiednie pola wyboru.

Chronione foldery

Lista folderów do ochrony określa foldery, które nie będą przeszukiwane pod kątem duplikatów. Domyślnie są to foldery systemu Windows, ale możesz dodać własne (na przykład folder kopii zapasowych, który zawiera duplikaty folderu roboczego, ale nie chcesz ich usuwać) lub usunąć istniejący.

Zarządzanie chronionymi folderami odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku skanowania / ignorowania masek.

Inne ustawienia

Możesz zignorować pliki o rozmiarze mniejszym lub większym niż określona wartość całkowita. Aby to zrobić, aktywuj potrzebne ustawienie, zaznaczając odpowiednie pole wyboru, wpisz wartość rozmiaru i wybierz jednostkę (B – bajt, KB – kilobaj, MB – megabajt, GB – gigabajt) z listy rozwijanej.

Pliki można również zignorować ze względu na datę ich ostatniego zapisu. Aktywacja tej funkcji odbywa się w ten sam sposób: zaznacz odpowiednie pole i wybierz wymaganą datę i godzinę.

Pliki ukryte i systemowe są domyślnie ignorowane, ale możesz to zmienić, zaznaczając pola wyboru, jak zawsze.

Zarządzanie presetami

Możesz szybko przełączać się między różnymi opcjami wyszukiwania, wybierając różne ustawienia wstępne z listy rozwijanej ustawień wstępnych.

Możesz dodać własne ustawienia  wstępne , klikając przycisk Dodaj nowe ustawienie wstępne obok listy rozwijanej ustawień wstępnych, lub usunąć istniejące, klikając przycisk  Usuń ustawienie wstępne w tym samym miejscu.

Nie można usunąć (domyślnego) ustawienia wstępnego. Możesz go dostosować, jeśli chcesz przeprowadzić wyszukiwanie z określonymi opcjami, ale nie chcesz ich zapisywać jako nowego ustawienia wstępnego.

Po zakończeniu ustawień wystarczy kliknąć przycisk  , aby rozpocząć wyszukiwanie duplikatów!

Wyniki wyszukiwania

Okno wyników wyszukiwania składa się z:

  • panel akcji z przyciskami Wybierz , Usuń i Nowe wyszukiwanie ;
  • lista duplikatów;
  • okienko podglądu.
Praca z listą duplikatów

Lista duplikatów pokazuje listę, a każda taka grupa zawiera listę jednakowych duplikatów plików (dla trybu wyszukiwania dokładnych duplikatów) lub podobnych obrazów (dla trybu wyszukiwania podobnych obrazów).

Jeśli szukałeś podobnych obrazów, lista duplikatów będzie zawierała również dwie dodatkowe kolumny: jedna wyświetla rozdzielczość obrazu, a druga rzeczywistą liczbę kolorów użytych w obrazie.

Po kliknięciu pliku na liście, jego podgląd jest wyświetlany w dolnym panelu. Obecnie przeglądarka obsługuje pliki tekstowe i obrazy (inne pliki są wyświetlane, jako binarne).

Kliknięcie pliku prawym przyciskiem myszy powoduje wyświetlenie menu kontekstowego, które zawiera trzy elementy: Otwórz (otwiera plik z domyślnym programem lub uruchamia go, jeśli jest wykonywalny), Pokaż w folderze (otwiera folder zawierający plik w eksploratorze i wybiera go) , Właściwości (pokaż właściwości pliku).

Kliknięcie zduplikowanej grupy prawym przyciskiem myszy powoduje wyświetlenie menu kontekstowego, które zarządza jej regułą wyboru.

Aby rozwinąć lub zwinąć wszystkie zduplikowane grupy, użyj odpowiedniego przycisku w okienku akcji.

Zaznaczając pole wyboru obok pliku lub grupy, zaznaczasz je do usunięcia. Możesz wybrać pliki ręcznie lub skorzystać z funkcji inteligentnego wyboru, jak opisano poniżej.

Okno podglądu

Każda zduplikowana grupa może mieć tak zwany domyślny plik podglądu . Jest wskazywany przez małą żółtą kłódkę obok nazwy pliku i jest zawsze wyświetlany po lewej stronie panelu podglądu podczas wybierania plików ze zduplikowanej grupy. Ta funkcja jest potrzebna do wizualnego porównania dwóch plików i jest przydatna podczas wyszukiwania podobnych obrazów. Na przykład, możesz wybrać jakiś obraz referencyjny (etalon) i porównać z nim inne obrazy grupy. Początkowo pierwszy plik w każdej grupie jest oznaczony jako domyślny. Aby to zmienić, kliknij małą żółtą kłódkę obok niej, a zobaczysz małe otwarte szare kłódki w pobliżu każdego pliku w tej grupie. Kliknij szarą kłódkę obok pliku, który chcesz ustawić, jako domyślny. W takim przypadku inne blokady znikną ponownie, a ten, który jest blisko domyślnego, będzie żółty i zablokowany.

Mądry wybór

Funkcja inteligentnego wyboru umożliwia automatyczne wybieranie plików według określonej reguły.

Możliwe zasady to:

  • Zachowaj pierwszy w grupie / Zachowaj ostatni w grupie – zaznacz wszystkie pliki w każdej grupie z wyjątkiem pierwszego lub ostatniego w grupie;
  • Zachowaj najnowsze / Zachowaj najstarsze – wybierz wszystkie pliki w każdej grupie z wyjątkiem tego z najnowszą lub najstarszą datą zapisu;
  • Zachowaj najkrótszą nazwę pliku / Zachowaj najdłuższą nazwę pliku – wybierz wszystkie pliki w każdej grupie z wyjątkiem tego o najkrótszej lub najdłuższej nazwie;
  • Zachowaj najkrótszą ścieżką / Zachowaj najdłuższą ścieżką – wybierz wszystkie pliki w każdej grupie oprócz tego z najkrótszą lub najdłuższą ścieżką do folderu zawierającego;
  • Zachowaj najwyższą rozdzielczość / Zachowaj najniższą rozdzielczość (dotyczy tylko wyszukiwania podobnych obrazów) – wybierz wszystkie obrazy w każdej grupie z wyjątkiem tego o najwyższej lub najniższej rozdzielczości;
  • Zachowaj największą liczbę użytych kolorów / Zachowaj najmniejszą liczbę użytych kolorów (dotyczy tylko wyszukiwania podobnych obrazów) – wybierz wszystkie obrazy w każdej grupie z wyjątkiem tego, który zawiera największą lub najmniejszą rzeczywistą liczbę użytych kolorów.

Możesz uzyskać dostęp do tych reguł, klikając przycisk Wybierz w panelu akcji (w tym przypadku wybór zostanie zastosowany do wszystkich zduplikowanych grup) lub przez menu podręczne pojedynczej zduplikowanej grupy (w tym przypadku wybór zostanie zastosowany do wybranej zduplikowanej grupy tylko).

Zaznaczanie za pomocą wyrażeń regularnych

Zduplikowane pliki można wybrać do usunięcia za pomocą wyrażeń regularnych. Służą do tego reguły wyboru wyrażeń regularnych.

Reguła wyboru wyrażenia regularnego składa się z trybu zaznaczania, obiektu do dopasowania i listy wyrażeń regularnych.

Aby zarządzać regułami wyboru wyrażeń regularnych, kliknij przycisk Wybierz według wyrażenia regularnego… w okienku akcji. Tutaj możesz dodawać, zmieniać i usuwać reguły używane do wybierania duplikatów plików z wyrażeniami regularnymi.

Regułę wyrażenia regularnego można zastosować w jednym z czterech trybów zaznaczania :

  • Nowa selekcja – wynikowa selekcja będzie składać się z duplikatów plików, które pasują do bieżącej reguły wyrażeń regularnych;
  • Dodaj do zaznaczenia – wynikowy wybór będzie składał się z aktualnie wybranych zduplikowanych plików i zduplikowanych plików, które pasują do bieżącej reguły wyrażenia regularnego;
  • Odejmij od zaznaczenia – wynikowy wybór będzie składał się z plików, które są aktualnie wybrane, ale nie pasują do bieżącej reguły wyrażenia regularnego;
  • Przecięcie z zaznaczeniem – wynikowe zaznaczenie będzie składało się z plików, które są aktualnie wybrane i dopasowane do bieżącej reguły wyrażenia regularnego.

Tryb wyboru można wybrać z listy rozwijanej Tryb .

Obiekt Match określa dokładnie, co jest dopasowywane za pomocą wyrażeń regularnych. To może być:

  • Pełna ścieżka ;
  • Ścieżka do folderu ;
  • Nazwa pliku .

Na przykład, jeśli mamy plik d:\files\file.txt, to pełna ścieżka do niego to d:\files\file.txt, ścieżka folderu – d:\files i nazwa pliku – file.txt.

Obiekt dopasowania można wybrać z listy rozwijanej Dopasuj .

Wyrażenia regularne można dodawać lub usuwać z listy za pomocą odpowiednich przycisków i zmieniać, klikając dwukrotnie.

Kliknięcie przycisku wielokropka podczas edycji wyrażenia regularnego powoduje wyświetlenie listy najczęściej używanych wyrażeń regularnych (do dopasowania pliku z określonym rozszerzeniem, na określonym dysku lub z określoną nazwą pliku). Po wybraniu jednego z tych elementów w polu edycyjnym pojawi się odpowiednie wyrażenie regularne i zostanie zaznaczona jego część, którą należy zmienić. Na przykład, jeśli wybierzesz opcję Plik z nazwą element, wyrażenie regularne będzie .*?\\FILENAME(\.[^.]*$|$) i należy zmienić FILENAME na wartość, której faktycznie potrzebujesz.

Jeśli wpisane wyrażenie regularne jest nieprawidłowe, otrzymasz odpowiednią wiadomość. W takim przypadku zmień wyrażenie regularne, aby było prawidłowe, lub naciśnij klawisz Esc na klawiaturze, aby anulować dodawanie wyrażenia regularnego .

Informacje na temat wyrażeń regularnych można znaleźć na przykład tutaj: http://www.regular-expressions.info/reference.html

Po kliknięciu przycisku OK , aktualnie wybrana reguła zostanie zastosowana do wszystkich zduplikowanych grup (jeśli otworzyłeś okno Wybierz według wyrażenia regularnego z menu przycisku Wybierz ) lub do wybranej zduplikowanej grupy (jeśli otworzyłeś okno Wybierz według wyrażenia regularnego z menu kontekstowego grupy powielonych ).

Zachowaj ostrożność wybierając zduplikowane pliki z wyrażeniami regularnymi. Pliki, których faktycznie potrzebujesz, można dopasować za pomocą wyrażeń regularnych i oznaczyć do usunięcia.

Usuwanie duplikatów

Po zaznaczeniu plików możesz je usunąć.

Obecnie obsługiwane są trzy metody usuwania:

  • na stałe;
  • do kosza;
  • do folderu kopii zapasowej.

Możesz wybrać metodę usuwania, klikając przycisk Usuń w panelu akcji.

Zakłada się, że chciałbyś zostawić co najmniej jedną kopię pliku w każdej grupie, więc jeśli jakakolwiek grupa zostanie wybrana do całkowitego usunięcia, pojawi się monit o potwierdzenie. Wybierz Tak, jeśli naprawdę chcesz usunąć wszystkie pliki w grupie, lub Nie w innym przypadku.

Przed rozpoczęciem procesu usuwania możesz zaznaczyć pole wyboru Usuń puste foldery w oknie dialogowym postępu usuwania. Poinstruuje to program, aby usunąć foldery, które stały się puste po usunięciu znajdujących się w nich duplikatów. Kliknij przycisk Start , aby rozpocząć usuwanie.

Podczas usuwania do folderu kopii zapasowej zostanie wyświetlony monit o wybranie go. Domyślnie zostanie tutaj wybrany wcześniej wybrany folder kopii zapasowej.

Struktura folderu kopii zapasowej powtarza ścieżkę do zduplikowanych plików, a nazwa dysku jest reprezentowana przez odpowiedni folder. Na przykład, jeśli ścieżka do zduplikowanego pliku to d:\folder\duplicate.txt, a folder kopii zapasowej w d:\backup, to po utworzeniu kopii zapasowej ten plik będzie w d:\backup\d\folder\duplicate.txt.

Jeśli plik o tej samej nazwie, co usuwany, istnieje w folderze kopii zapasowej, pojawi się monit o zastąpienie. Oferuje kilka opcji:

  • Zastąp – plik w folderze kopii zapasowej zostanie nadpisany plikiem, który jest usuwany;
  • Pomiń – zduplikowany plik nie zostanie zarchiwizowany
  • Zmień nazwę na – możesz wpisać tutaj nową nazwę pliku lub zaznaczyć pole Automatycznie generuj , aby umożliwić Detwinnerowi automatyczne generowanie nowych nazw dla plików będących w konflikcie. Nazwy generowane automatycznie będą zawierać datę usunięcia w nawiasach kwadratowych i rzeczywistą zduplikowaną nazwę pliku (na przykład abacus.png zostanie zmieniona na [2011-08-20] abacus1.png).

Wszystkie te opcje oprócz zmiany nazwy przez użytkownika można zastosować do dalszych konfliktów, zaznaczając pole wyboru Zrób to dla wszystkich dalszych konfliktów .

Naciśnięcie Anuluj w monicie o nadpisanie zatrzyma proces usuwania.

Pamiętaj, że powinieneś mieć uprawnienia do usuwania wybranych plików. Może to wymagać uruchomienia programu w trybie administracyjnym. Jeśli Detwinner nie może usunąć jakiegoś pliku, obok tego pliku w kolumnie Uwagi listy duplikatów pojawi się odpowiedni komunikat .

Rejestrowanie kopii i sprawdzanie dostępności aktualizacji

Niezarejestrowana kopia Detwinner pozwala na przetwarzanie do 1000 plików podczas wyszukiwania duplikatów. Aby odblokować to ograniczenie i uzyskać w pełni funkcjonalną pomoc, zarejestruj swoją kopię.

Aby to zrobić kliknij przycisk Zakup licencję.

Zarejestrowani użytkownicy mogą sprawdzić dostępność aktualizacji programu w oknie Informacje – wystarczy kliknąć przycisk Sprawdź aktualizacje . Jeśli aktualizacja jest dostępna, otrzymasz link do jej pobrania.

© 2020 Neat Decisions