Krita 5.2.2 portable

Krita

Krita, to aplikacja do tworzenia grafiki rastrowej od podstaw, wchodząca w skład pakietu Calligra, rozwijana przez społeczność KDE. Program dysponuje wieloma funkcjami pomocnymi w pracy artystów oraz posiada wiele cech takich edytorów, jak GIMP czy Adobe Photoshop. Prace możemy realizować za pomocą tabletu graficznego i ekranu dotykowego.
Aplikacja jest przeznaczona przede wszystkim do cyfrowego malowania, nadaje się także w pewnym stopniu do edycji zdjęć, szkiców koncepcyjnych, tworzenia komiksów i tekstur.
Wydanie aplikacji miało miejsce wraz z wydaniem wersji 1.4.0 pakietu KOffice w dniu 21 czerwca 2005 roku. Wcześniejsze publiczne wersje nazywały się kolejno Krayon oraz KImageShop, ale kwestie prawne spowodowały zmianę nazwy na Krita.

Krita ma pewne funkcje, których nie ma obecnie GIMP – obsługa CMYK, L*a*b i więcej przestrzeni barw z głębokością od 8 do 32 bitów. Integracja Krity z pakietem Calligra pozwala m.in. na wstawianie grafik do programu Calligra Words.

Posiada intuicyjny interfejs użytkownika. Jego dokery i panele mogą być przemieszczane i dostosowywane do konkretnej procedury. Konfigurację jego można zapisać jako własny obszar roboczy. Można również tworzyć własne skróty do często używanych narzędzi.
Krita pozwala użytkownikom na bezproblemowe dostosowanie pasków narzędzi. W programie są ich dwa rodzaje: „Pliki” oraz „Pędzle i inne”. Możesz dodawać lub usuwać wszystkie elementy paska narzędzi, zmieniać położenie tekstu, rozmiar ikony i kolejność. Tekst na przyciskach może być zmieniony, lub nawet zakryty poprzez przypisanie im własnych ikon (z zainstalowaną przestrzenią roboczą KDE Plasma). Podczas dostosowywania pasków narzędzi można przeszukiwać listę funkcji.

Krita_www
Niektóre cechy programu Krita:

-zaprojektowany specjalnie dla artystów, aby promować naturalne rysowanie i malowanie.
-unikalna '”paleta artysty” z kołem wyboru koloru, historią kolorów i ulubionymi pędzlami dostępna pod prawym przyciskiem myszy.
-umożliwia tworzenie nowych i niepowtarzalnych pociągnięć pędzla
-zawiera trzy różne sposoby na sprawne i ustabilizowane pociągnięcia pędzla
-obsługuje warstwy ze zdolnością do tworzenia i edycji złożonej ścieżki, krzywej lub obiektów tekstowych
-obsługuje narzędzia malarskie imitujące malowanie pędzlami z atramentem lub farbami olejnymi, rysowanie kredkami, a nawet symulowanie schnięcia farby
-szeroki zakres obsługiwanych formatów, łacznie z z formatm GIMP’a i Adobe Photoshop’a
-jest rozszerzalny poprzez skrypty OpenShiva, Python’ie i Ruby
-multiplatformowy (GNU/Linux, FreeBSD, Microsoft Windows i Mac OSX)
-i wiele innych.

Ma wsparcie dla tabletów graficznych: Wacom, Huion, Yiynova, Surface Pro.

Krita – poradniki, instrukcje

Działa w systemach: Windows 8.1/10/11
RAM: zalecane 4 GB lub więcej
Opcjonalny procesor graficzny: OpenGL 3.0 lub nowszy
Obsługiwany tablet graficzny: Wacom, Huion, Yiyinova, Surface Pro
Licencja: bezpłatny (GNU GPL)

Ustawianie interfejsu w języku polskim: Setting > Switch Application Language > w nowym oknie > Primary language > Polish i restart programu.

Krita może tymczasowo wyłączyć Aero podczas pracy w systemie Windows Vista/7, przełączając system operacyjny na motyw Windows Basic.

G’MIC (GREYC’s Magic for Image Computing) – bezpłatny i otwartoźródłowy framework pozwalający na obróbkę zdjęć. Może zostać wykorzystywany między innymi do konwersji, przetwarzania, filtrowania i tworzenia fotomontaży.
Jest on udostępniany na licencji CeCILL między innymi w formie interfejsu wiersza poleceń, wtyczki do programu np. Krita, biblioteki libgmic i serwisu G’MIC Online /Wikipedia/.

Languages: Arabic, Bulgarian, Catalan, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Czech, Danish, English, Farsi, Finnish, French, Gaelic (Scottish), Galician, German, Hebrew, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Lithuanian, Polish, Portuguese, Russian, Slovak, Slovenian, Spanish, Swedish, Ukrainian.

You may also like...