Exact Audio Copy (EAC) – poradniki, instrukcje

Exact Audio Copy (EAC) poradnik

Exact Audio Copy (EAC) wyodrębnia muzykę, wykonując kopie 1: 1 dysków CD audio, a także oferuje szeroki zakres dodatkowych funkcji: tworzenie znaczników ID3, kompresję, wykrywanie i korygowanie błędów i tak dalej. Przez wielu uważany, jako najlepszy w swojej kategorii. Trochę skomplikowany w konfiguracji, która obejmuje najdrobniejsze szczegóły zapisu płyt, ale zrekompensuje nam to jakością otrzymanego materiału.

FAQ – Pytania ogólne

Dlaczego powinienem używać EAC zamiast AudioGrabber, WinDAC itp.?
EAC posiada specjalne tryby odczytu, znane jako „Bezpieczne tryby”. Korzystając z tych bezpiecznych trybów, każdy odczyt sektora zostanie dwukrotnie sprawdzony i ponownie odczytany lub poprawiony, jeśli to konieczne. Na wielu dyskach wyodrębnianie nie jest wolne od błędów, dlatego te procedury zapewnią poprawny odczyt ścieżki.

Ekstrakcja dźwięku jest czysto cyfrowa, w jaki sposób mogą wystąpić niezauważone błędy?
Sama transmisja danych jest czysto cyfrowa, a także dane przechowywane na płycie CD. Ale standard Red Book (standard dla płyt audio CD) jest bardzo słaby i tylko niewielka korekcja błędów będzie wykonywana w napędzie. Tak więc na złych napędach CD-ROM możliwe jest otrzymanie błędnych wyników.

Chcę zainstalować nowszą wersję EAC, czy muszę najpierw odinstalować poprzednią instalację?
O ile nie wskazano inaczej w nowej wersji, dla aktualizacji po prostu wyodrębnij nowy plik exe w katalogu EAC. (tj. nadpisz stary plik .exe), a zachowasz stare ustawienia. Jeśli mimo wszystko chcesz usunąć stare opcje, po prostu usuń klucz HKEY_CURRENT_USER\Software\AWSoftware\EAC.

Pobrałem plik EAC.zip i za każdym razem, gdy dwukrotnie klikam plik, otwiera się edytor tekstu i wyświetla śmieci. Jak mogę rozpocząć pracę z EAC?
Plik ZIP zawiera skompresowane pliki. Jest to łatwiejsze w przypadku przesyłania kilku plików. Do dekompresji potrzebujesz programu, takiego jak WinZIP lub 7-Zip.

Mam bardzo złą kartę dźwiękową lub nie mam jej wcale… Czy to ma znaczenie?
Nie, Twoja karta dźwiękowa nie ma nic wspólnego z zgrywaniem lub nagrywaniem płyt CD. Jeśli używasz ekstrakcji cyfrowej (co robi EAC), nie używasz karty dźwiękowej do tworzenia pliku .wav, jest on odczytywany bezpośrednio z płyty CD.

Co to znaczy „w locie /on-the-fly”?
Oznacza to, że jedna akcja jest wykonywana podczas lub mieszana z inną akcją. Więc np. jeśli rozpakowujesz i kompresujesz jednocześnie (a nie najpierw rozpakowujesz, a potem kompresujesz), możesz to nazwać kompresją w locie.

Co to są luki (luki przed ścieżką)?
Podczas odtwarzania płyty audio CD w samodzielnym odtwarzaczu, często wyświetlacz czasu pokazuje wartości ujemne przed faktycznym uruchomieniem ścieżki. Ta luka jest zwykle używana do oddzielnych dwóch różnych ścieżek. Jeśli przeskakujesz do konkretnego utworu, zacznie się od faktycznej muzyki.

Jaka jest różnica między sterownikami ASPI, ASAPI i natywnymi?
EAC komunikuje się bezpośrednio z napędami CD-ROM. W tym EAC wykorzystuje kilka interfejsów, które wykonują pracę niskiego poziomu. Możesz samodzielnie wybrać interfejs w opcjach EAC (w zależności od tego, które interfejsy są zainstalowane w twoim komputerze).
ASPI pochodzi z Adaptec, jest preinstalowany w Win95/98. We wszystkich innych systemach Windows musi być zainstalowany, ale w tych systemach instalator sprawdza, czy w komputerze znajduje się sprzęt Adaptec. Niemniej jednak możesz spróbować go zainstalować, pobrać tylko dla systemu Windows 95 i wszystkich innych wersji systemu Windows.
VOB wyprodukował zamiennik o nazwie ASAPI. Jest on bezpłatnie dostępny tutaj.
W WinNT/2000/XP EAC jest w stanie używać natywnego interfejsu w tym systemie operacyjnym. Jest to nadal błędne i zalecane tylko wtedy, gdy nie chcesz instalować oprogramowania innych firm. Niemniej jednak zadziała to tylko wtedy, gdy jesteś zalogowany z uprawnieniami administratora. Jeśli napotkasz problemy, zdecydowanie zaleca się pobranie ASAPI i zmianę interfejsu na taki.

Andre Wiethoff – autor programu, który jest rozwijany od 1998 roku.