PeerTube 6.0.3 online

PeerTube

PeerTube to platforma wideo, dzięki której uzyskasz kontrolę nad swoimi filmami. Rozwijana jest przez francuskie stowarzyszenie Framasoft. Jest zdecentralizowaną alternatywą dla platform do transmisji filmów z ponad 400 000 filmów opublikowanymi przez 60 000 użytkowników, wyświetlonych ponad 15 milionów razy.
PeerTube nie zostanie wielką platformą centralizującą filmy z całego świata. Zamiast tego, jest siecią połączonych wzajemnie mniejszych serwerów hostujących filmy. Każdy posiadający umiejętności techniczne może uruchomić własny serwer PeerTube (nazywany instancją – np. filmy, muzyka, sport, komedia, edukacja…). Każda instancja przechowuje konta swoich użytkowników i ich filmy. Dzięki temu, każda instancja jest tworzona, moderowana i zarządzana przez niezależnych od siebie administratorów.
Możesz oglądać filmy z innych instancji, jeżeli administrator Twojej instancji połączył ją wcześniej z nimi.

W ustawieniach filmu włącz język polski.

Platforma korzysta z ActivityPub, protokołu federacyjnego, który umożliwia interakcję z innym oprogramowaniem, pod warunkiem, że one również korzystają z tego protokołu. Na przykład, PeerTube i Mastodon – alternatywa dla Twittera – są połączone: możesz obserwować użytkownika PeerTube z Mastodon (najnowsze filmy z obserwowanego konta PeerTube pojawią się w Twoim kanale), a nawet komentować wideo hostowane przez PeerTube bezpośrednio z Twoje konto Mastodona.

Usługi transmisji wideo online głównego nurtu zarabiają pieniądze dzięki danym na Twój temat, analizując sposób w jaki z nich korzystasz, dzięki czemu mogą bombardować Cię targetowanymi reklamami.

PeerTube nie jest własnością żadnej korporacji, nie opiera się o reklamy i nie śledzi Cię.

Co najważniejsze, dla PeerTube jesteś osobą, nie produktem który ma cały czas oglądać filmy. PeerTube nie używa algorytmów, mających trzymać Cię na platformie na długie godziny.

To wszystko jest możliwe dzięki wolnej/otwartej licencji PeerTube (GNU–AGPL). Jego kod jest cyfrowym „dobrem wspólnym”, nie tajemnicą należącą do Google (jak w przypadku YouTube) czy Vivendi/Bolloré (Dailymotion). Wolna i otwarta licencja gwarantuje fundamentalną wolność użytkowników i pozwala współtworzyć oprogramowanie, dodając do niego nowe funkcje.

Jeśli jesteś twórcą filmów, dzięki PeerTube, możesz wybrać dostawcę hostingu i zasady, które Ci odpowiadają.

YouTube wyraźnie zbłądziło – jego właściciel, Google-Alphabet – może wymusić swój system ContentID lub algorytmiczny system rekomendacji filmów, które wydają się być niesprawiedliwe i nie do końca jasne.

Jeżeli to konieczne, PeerTube może korzystać z protokołu peer-to-peer (P2P) aby transmitować viralowe filmy, zmniejszając obciążenie serwerów. Dzięki temu, kiedy oglądasz film, Twój komputer bierze udział w transmisji. Jeżeli wiele osób ogląda ten sam film jednocześnie, ich przeglądarki wysyłają drobne porcje filmu innym oglądającym. Zasoby serwera nie są nadmiernie wykorzystywane: transmisja jest podzielona, a sieć zoptymalizowana.
Może wydawać się inaczej, ale dzięki transmisji peer-to-peer, popularni twórcy filmów i ich filmy nie są przywiązane do hostowania przez wielkie firmy, których infrastruktura pozwala na wyświetlanie ich tysiącom osób jednocześnie… lub płacić za niezależny pozwalający na to, lecz bardzo drogi hosting filmów.

Dołącz do sieci wielu małych sfederowanych dostawców hostingu wideo. Śledź twórców wideo i twórz filmy. Brak uzależnienia od dostawcy. Wszystko na platformie należącej do społeczności i wolnej od reklam.

Pomoc dla PeerTube

Działa w systemach: wieloplatformowy
Dostęp do Internetu + rejestracja
Licencja: bezpłatny (freeware / GNU AGPLv3+)

Zmiany w wersji: link

Languages: Albanian, Chinese (Traditional), English, Esperanto, French, Galician, German, Hungarian, Italian, Japanese, Polish, Portuguese, Russian, Scottish Gaelic, Spanish, Swedish.

You may also like...