Zero Install 2.25.6 portable

Zero Install

Zero Install to zdecentralizowany, wieloplatformowy system udostępniania oprogramowania, które nie musi być instalowane w systemie. Projekt został rozpoczęty w 2003 roku i jest rozwijany przez wolontariuszy z całego świata. Obecnie dostępnych jest ponad tysiąc pakietów i można łatwo publikować własne programy.

Umożliwia programistom publikowanie programów bezpośrednio z ich własnych stron internetowych, jednocześnie obsługując funkcje znane ze scentralizowanych repozytoriów dystrybucyjnych, takie jak współdzielone biblioteki, automatyczne aktualizacje i podpisy cyfrowe. Ma raczej uzupełniać niż zastępować zarządzanie pakietami systemu operacyjnego. Pakiety Zero Install nigdy nie kolidują z pakietami dostarczanymi przez dystrybucję.

Nie definiuje nowego formatu pakowania, można użyć niezmodyfikowanych archiwów .tar lub archiwów .zip. Zamiast tego definiuje format metadanych XML opisujący te pakiety i zależności między nimi. Pojedynczy plik metadanych może być używany na wielu platformach (np. Ubuntu, Debian, Fedora, openSUSE, Mac OS X i Windows), zakładając, że dostępne są archiwa binarne lub archiwa źródłowe, które działają na tych systemach.

Ma również kilka interesujących funkcji, które nie są często spotykane w tradycyjnych menedżerach pakietów. Na przykład, chociaż będzie udostępniać biblioteki, gdy tylko będzie to możliwe, zawsze może równolegle zainstalować wiele wersji pakietu, gdy występują sprzeczne wymagania. Instalacja jest zawsze wolna od skutków ubocznych (każdy pakiet jest rozpakowywany do własnego katalogu i nie dotyka współdzielonych katalogów, takich jak /usr/bin), dzięki czemu idealnie nadaje się do wykorzystania z technologiami piaskownicy i wirtualizacji.

Plik XML opisujący wymagania programu może być również zawarty w repozytorium kodu źródłowego, umożliwiając pełną obsługę zależności dla niewydanych wersji deweloperskich. Na przykład użytkownik może sklonować repozytorium Git oraz zbudować i przetestować program, w razie potrzeby automatycznie pobierając nowsze wersje bibliotek, bez ingerencji w wersje tych bibliotek zainstalowanych przez ich dystrybucję, które nadal są używane w innym oprogramowaniu.

Cechy Zero Install:
  • Uruchamiaj aplikacje jednym kliknięciem – uruchamiaj aplikacje bez konieczności ich wcześniejszego instalowania. Kontroluj wszystko z wiersza poleceń lub interfejsu graficznego.
  • Kontrolujesz swój własny komputer – nie musisz zgadywać, co dzieje się podczas instalacji. Mieszaj i dopasowuj stabilne i eksperymentalne aplikacje w jednym systemie.
  • Każdy może rozpowszechniać oprogramowanie – stwórz jeden pakiet, który działa na wielu platformach. Publikuj na dowolnym statycznym hoście internetowym (brak centralnego punktu sterowania). Z obsługą zależności i automatycznymi aktualizacjami.
  • Bezpieczeństwo jest najważniejsze – zainstalowanie aplikacji nie daje jej dostępu administratora. Podpisy cyfrowe są zawsze sprawdzane przed uruchomieniem nowego oprogramowania. Aplikacje mogą udostępniać biblioteki bez wzajemnego zaufania.
Zaletami Zero Install są:
  • Brak potrzeby podawania hasła użytkownika root; pakiety instalowane są w lokalizacjach do których prawa zapisu ma aktualnie zalogowany użytkownik. Tym samym są one niedostępne dla innych.
  • Modularyzacja systemu pozwala na zainstalowanie dodatkowych pakietów w ramach potrzeby, w późniejszym czasie, np. tłumaczenie oprogramowania może być zainstalowane, gdy będzie dostępne i nie spowoduje to utraty spójności całego pakietu.
  • Oprogramowanie dystrybuowane w ten sposób dostępne jest zawsze, o ile system operacyjny posiada dostęp do Internetu.
  • Pomocna aplikacja, którą warto mieć na pendrive’ie na wypadek nieprzewidzianych problemów z oprogramowaniem.

Działa w systemach: Windows 7/8/10/11 – 64 & 32-bit
Dostęp do Internetu
Licencja: bezpłatny (GNU LGPL)

Languages: English, Polish + ?

You may also like...