Rufus 4.5 portable

Rufus

Rufus służy do formatowania dysków USB (NTFS, FAT32…) i tworzenia bootowalnych nośników USB (pendrive, dysk przenośny, karta pamięci) z obrazów ISO. Możemy przez to stworzyć samouruchamiający pendrive USB, czy pracować na systemie, bez potrzeby instalacji, który nie jest zainstalowany w systemie operacyjnym. Program automatycznie wyszukuje podłączone do komputera dyski USB.
Aplikacja jest małych rozmiarów i nikomu nie powinna sprawiać trudności w obsłudze.

Producent Rufusa twierdzi, że jego program jest dwa razy szybszy od podobnych aplikacji (np. UNetbootin, Universal USB Installer).

Niektóre dystrybucje z jakimi Rufus pracuje: Arch Linux, Archbang, BartPE/pebuilder, CentOS, Damn Small Linux, Debian, Fedora, FreeDOS, FreeNAS, Gentoo, GParted, gNewSense, Hiren’s Boot CD, LiveXP, Knoppix, KolibriOS, Kubuntu, Linux Mint, NT Password Registry Editor, Parted Magic, Partition Wizard, Raspbian, ReactOS, Red Hat, rEFInd, Slackware, Super Grub2 Disk, Tails, Trinity Rescue Kit, Ubuntu, Ultimate Boot CD, Windows XP(SP2+), Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Server 2012, Windows 10, Windows Server 2016, …

Informacje o wparciu DOS:
Jeśli tworzysz bootowalny dysk z DOSem i używasz nieamerykańskiego układu klawiatury, Rufus spróbuje wybrać układ klawiatury zależnie od języka twojego systemu. W tym wypadku, FreeDOS, który jest domyślnym wyborem, jest zalecany zamiast MS-DOS, ponieważ obsługuje więcej układów klawiatury.

Informacje o wsparciu ISO:
Wszystkie wersje Rufusa od v1.1.0 pozwalają stworzyć bootowalne USB z obrazu ISO (.iso).
Tworzenie obrazu ISO z fizycznego dysku lub z zestawu plików jest bardzo łatwe, za pomocą aplikacji do wypalania CD, jak darmowy CDBurnerXP lub ImgBurn.

Od wersji 1.3.2 Rufus wspiera UEFI jak i GPT dla nośników instalacyjnych, co oznacza że możesz zainstalować Windows 7, Windows 8 lub Linuxa w pełnym trybie EFI.
Jednak Windows Vista lub późniejsze są wymagane dla pełnego wsparcia UEFI/GPT. Z powodu ograniczeń systemu operacyjnego, Windows XP ogranicza tworzenie bootowalnych dysków UEFI do trybu MBR.

Rufus – poradniki, instrukcje

Działa w systemach: 8/10/11 (v.4) + XP/Vista/7 – 64 & 32-bit
Licencja: bezpłatny (GNU GPLv3)

Po pobraniu tworzymy nowy folder i plik rufus-xxx.exe umieszczamy w nim. Wersja v. 2.18 jest ostatnią, która obsługuje system Windows XP i Vista. Następne wydania programu Rufus NIE BĘDĄ JUŻ kompatybilne z tymi platformami.

Zmiany w wersji: link

Languages: Arabic, Brazilian Portuguese, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Croatian, Danish, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Indonesian, Italian, Korean, Latvian, Lithuanian, Malay, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Serbian, Slovenian, Spanish, Turkish.

You may also like...