Balabolka 2.15.0.869 portable

Balabolka portable

Balabolka umożliwia nam przekształcanie tekstu do postaci plików audio. Obsługuje dane zapisane w formatach TXT, DOC, RTF, ODT, FB2, HTML i PDF. Tekst można zapisać jako pliki WAV, MP3, WMA, OGG. W programie można dodawać tagi ID3 do plików MP3.

Aplikacja korzysta z Microsoft Speech API (SAPI), który dodaje do programu wiele opcji.  Między innymi pozwala na zmianę parametrów głosu, w tym szybkość i wysokość dźwięku. Gdy plik dźwiękowy jest odtwarzany na komputerze lub w nowoczesnych cyfrowych odtwarzaczach audio, tekst jest wyświetlany synchronicznie (w ten sam sposób, jak teksty do piosenek).

Program pozwala wykorzystywać głosy cyfrowe, wspierające SAPI 4 (głosy dla SAPI 4 stały się przestarzałe, nie są już zalecane do instalacji, korzystaj ze świeżych wersji aparatów mowy), SAPI 5 lub Microsoft Speech Platform. Istnieją darmowe i płatne (komercyjne) silniki rozpoznawania mowy. Najbardziej wysoką jakość syntezy mowy zapewniają głosy komercyjne.

Balabolka – to rosyjskie słowo, oznaczające: gaduła.

Microsoft Speech Platform / Platforma mowy firmy Microsoft:

Microsoft Speech Platform – komplet narzędzi, umożliwiający budowę rozwiązania z rozpoznawaniem głosu i zamianą głosu na tekst.

Aby uruchomić syntezator mowy trzeba pobrać i zainstalować następujące składniki:

  1. Microsoft Speech Platform – Runtime – część serwerowa platformy, nadająca API do programu (plik x86_SpeechPlatformRuntime\SpeechPlatformRuntime.msi).
  2. Runtime Languages – komplet języków do części serwerowej. W tej chwili oferowane są głosy dla 26 języków, w tym polski głos Paulina (pliki, co zaczynają się z „MSSpeech_TTS_”).

SAPI 5 – linki do stron firm, które produkują komercyjne syntezatory mowy: Acapela Group (demo) (syntezator mowy polskiej) – IVONA (demo) (syntezator mowy polskiej) ; Cepstral (demo) ; Nuance/Cerence (demo) ; ReadSpeaker (demo).

Tagi (znaczniki), które są wykorzystywane dla głosów SAPI 5 mogą być stosowane i dla głosów Microsoft Speech Platform. Ale należy pamiętać, głosy SAPI 5 i głosy Microsoft Speech Platform są niekompatybilne, dlatego nie można przełączać się między nimi za pomocą tagów 'Voice’ albo 'Lang’.

Sprawdzanie pisowni (Spell Checking) będzie aktywne w wersji przenośnej programu, jeśli pobierzemy słownik języka (Polski i inne), rozpakujemy archiwum, a następnie folder „hunspell” wrzucamy do folderu Balabolki. Wtedy program ładuje pliki do sprawdzania pisowni z dysku przenośnego, a nie z komputera użytkownika. Balabolka umożliwia korzystanie z wbudowanego w system operacyjny sprawdzania pisowni. Interfejs API sprawdzania pisowni jest dostępny począwszy od systemu Windows 8.

BalabolkaCzęsto zadawane pytania /PL/

Przenośna (portable) wersja nie potrzebuje instalacji, jest kompatybilna z zainstalowaną „stacjonarną” wercją Balabolka, nie wprowadza danych do rejestru Windows i nie zostawia po sobie żadnych plików konfiguracji na komputerze. Pobierz archiwum z programem i rozpakuj go np. na pamięci USB.

Zamiana tekstu na mowę – darmowy syntezator mowy Balabolka:

Działa w systemach: Windows XP/Vista/7/8/10/11
Licencja: bezpłatny (freeware)

Wersja przenośna (portable) nie wymaga instalacji i może być uruchamiana z dysku USB. Komputer musi mieć zainstalowany co najmniej jeden „głos”.

Do programu Balabolka można pobrać również skórki.

Languages: Arabic, Armenian, Bulgarian, Catalan, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Croatian, Czech, Dutch, English, Filipino, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Romanian, Russian, Serbian (Cirillic & Latin), Slovak, Slovenian, Spanish, Turkish, Ukrainian, Vietnamese.

You may also like...