Mnemosyne 2.11 portable

Mnemosyne

Mnemosyne to narzędzie do zapamiętywania słówek lub ich zestawów, optymalizujące proces uczenia się.

„Jestem programem Mnemosyne nazwanym tak od imienia greckiej bogini piękności. Pomagam w zapamiętywaniu, wyświetlając pytania odnośnie tych informacji, które mogą zostać zapamiętane. Jednak, abym mógł wykonywać swoje zadanie dobrze, ważne jest abyś ocenił swoje odpowiedzi według proponowanej przeze mnie skali.
Oceny mieszczą się w zakresie od 0 do 5.
Przy pomocy 0 i 1 oznaczane są karty zawierające informacje nieznane i niezapamiętane. Kartę z oceną 1 traktuję jako już znaną, lecz jeszcze niezapamiętaną.
Dlatego pytania, na które udzielone odpowiedzi otrzymają ocenę 0 oraz 1 zadawał będę dopóki otrzymają ocenę wyższą, np.2. Dwójka oznacza, że zapamiętasz kartę na czas około 2 dni. Ocena ta sygnalizuje, że informacja przechodzi z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej.
Zaplanuję powtórkę na dzień, w którym jak sądzę będziesz jeszcze pamiętał tę kartę, choć przypomnienie jej może sprawić ci już kłopoty. Takie rozplanowanie jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów przyswajania sobie wiedzy.
Jeśli zdarzy się, że bez kłopotu udzielisz odpowiedzi na zadane pytanie to oceń kartę na 5. Oznacza to, że pytanie zadałem zbyt wcześnie, dlatego następną powtórkę zaplanuje na dalszy termin.
Z drugiej strony, jeśli w udzielanie włożyłeś trochę wysiłku, oceń ją na 4.
Pozostała jeszcze ocena 3, z której skorzystaj gdy udzielanie odpowiedzi sprawia ci wiele  kłopotów i uważasz, że czekałem zbyt długo z zadaniem pytania.
Jeśli całkiem zapomniałeś odpowiedzi na dane pytanie to oceń ją na 0 lub 1. Wtedy daną informację będę powtarzał do momentu, aż otrzyma ocenę wyższą.
Jeśli lubisz śledzić postępy, to na pewno ucieszy cię informacja, ze potrafię prowadzić dziennik powtórek.
Za twoją zgoda mogę przesyłać jego anonimowa wersję na stronę projektu /można odznaczyć lub zaznaczyć w opcjach programu/. W ten sposób nie tylko pomagasz mi stawać się coraz lepszym, ale też przyczyniasz się do rozwoju badań naukowych nad pamięcią długotrwałą.
Aby dodać nową kartę kliknij ikonę plusa znajdująca się w lewym górnym rogu.
Pamiętaj, ze wszelkie zmiany zapisuje automatycznie, więc nie musisz zaprzątać sobie tym głowy.
W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów staraj się robić powtórki codziennie. Jednak jeśli przełożysz je na później lub powtórzysz przed czasem, to zrobię wszystko co w mojej mocy, aby zapamiętywanie nadal było jak najefektywniejsze.
Przyjemnej nauki”.
Tak przedstawia swój program Mnemosyne jego autor.

Jak działają programy z rodziny SuperMemo. Program wyświetla “Porady dnia” w języku polskim.

Działa w systemach: Windows XP/Vista/7/8/10
Licencja: bezpłatny (GNU GPL)

Pobierz zestawy kart przesłane przez użytkowników, które pomogą w nauce.

Pobierz skrypty i wtyczki, aby rozszerzyć działanie Mnemosyne.

Zmiany w wersji: link

Languages: Catalan, Chinese (Hong Kong), Chinese (Simplified), Chinese (Taiwan), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English, Esperanto, Farsi, French, Galician, German, Hebrew, Hungarian, Indonesian, Italian,  Japanese, Norwegian, Persian, Polish, Portugese, Portugese (Brazil), Russian, Serbian, Spanish (Castillian), Swedish, Turkish, Ukrainian.

You may also like...