Sky Chart / Cartes du Ciel 4.2.1 portable

Sky Chart / Cartes du Ciel portable

Sky Chart (Cartes du Ciel) to program, który pozwala rysować wykresy map nieba, korzystając według danych z 16 katalogów gwiazd i mgławic (pozycje planet, planetoid i komet są widoczne). Aktualne katalogi map gwiazd i planet można pobrać z Internetu.
Został on zaprojektowany, aby móc produkować mapy wszystkich typów do indywidualnych potrzeb obserwacji.

Wiele ustawień pozwala na wybór indywidualnie lub automatycznie, które katalogi będą w użyciu, jaki będzie kolor i wymiary gwiazd i mgławic, sposób reprezentacji planet, wyświetlanie etykiet i siatek współrzędnych, nakładanie zdjęć, warunki widoczności i inne. Aplikacja pozwala również sterować elektronicznymi teleskopami.

Program Cartes du Ciel (Sky Chart) pozwala odtworzyć wygląd nieba w dowolnym czasie z dowolnego punktu na Ziemi. Wskazuje położenie Słońca, Księżyca, Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisz, Saturna i 1377 najjaśniejszych gwiazd na niebie.
Wszystkie wartości czasu i miejsca są automatycznie obliczane od współrzędnych geograficznych oraz informacji o czasie przewidzianym przez komputer. Jeśli nie wykryje naszych współrzędnych geograficznych, ustawi się automatycznie na Paryż (program jest francuski – autor Patrick Chevalley).

Mapy nieba można eksportować do takich formatów graficznych jak: JPEG, BMP, TIFF, GIF i PICT (Apple Macintosh).
Po kliknięciu na punkt na mapie, aplikacja wyświetla nazwę wybranej konstelacji z listy rozwijanej, każdą w innym kolorze. Jeśli najbliższa gwiazda ma swoją nazwę również jest wskazana.
Oprogramowanie to jest często dodawane do teleskopów, które są w sprzedaży.

Katalogi obiektów astronomicznych dostępne są na stronie domowej programu (Additional Catalog). Można je również automatycznie pobrać z poziomu programu lub z portalu SourceForge.

Działa w systemach: Windows XP/Vista/7/8/10
Licencja: bezpłatny (GNU GPL)

Languages: Catalan, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Czech, Dutch, English, Estonian, Farsi, Finnish, French, Galician, Georgian, German, Greek, Hrvatski, Hungarian, Icelandic, Italian, Japanese, Malayalam, Norwegian, Norwegian (Bokmal), Persian, Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Russian, Serbian (Cyrillic & Latin), Sinhalese, Slovenian, Spanish, Swedish, Thai, Turkish, Ukrainian.

You may also like...