OpenStreetMap 2022 online

OpenStreetMap

OpenStreetMap (OSM) – projekt społeczności internetowej mający na celu stworzenie darmowej, swobodnie dostępnej mapy całej kuli ziemskiej. Dostarcza dane mapowe tysiącom stron internetowych, aplikacji oraz urządzeń. Społeczność dodaje dane o drogach, ścieżkach, kawiarniach, dworcach i wielu innych, na całym świecie. Co najważniejsze, może być edytowana przez każdego, przez co nazywana jest także kartograficznym odpowiednikiem Wikipedii.

Społeczność OpenStreetMap jest różnorodna, zaangażowana i każdego dnia coraz większa. Wśród edytujących mapę są amatorscy kartografowie, specjaliści GIS, inżynierowie odpowiadający za pracę serwerów OSM, osoby tworzące mapy obszarów dotkniętych skutkami klęski żywiołowej potrzebne służbom ratunkowym oraz wielu innych ludzi.
Mapy powstają głównie przy użyciu danych zebranych z przenośnych odbiorników nawigacji satelitarnej oraz innych źródeł danych geograficznych o wystarczająco swobodnej licencji.

OpenStreetMap używa topologicznej struktury danych:
  • Węzły – są punktami z pozycją geograficzną.
  • Linie – są listami węzłów, które reprezentują linie i wielokąty.
  • Relacje – są grupami węzłów, dróg i innych relacji, które mogą posiadać pewne wartości.
  • Tagi – mogą być stosowane do węzłów, dróg lub relacji i składają się z par klucz=wartość.

OpenStreetMap to otwarte dane: możesz używać ich, jak tylko chcesz pod warunkiem, że dodasz, że pochodzą one z OpenStreetMap i jego autorów. Jeśli zmienisz lub stworzysz coś na podstawie tych danych, możesz je dystrybuować, ale tylko na tej samej licencji.

Portal polskiej społeczności OpenStreetMap

OpenStreetMap – pomoc

Działa w systemach: wieloplatformowy
Dostęp do Internetu + rejestracja (wymagana dla edytujących)
Licencja: bezpłatna (Open Database License – ODbL)
Prawa autorskie i licencja

Vespucci jest zaawansowanym narzędziem do edytowania danych OpenStreetMap, a nie przeglądarką map lub aplikacją do nawigacji. Potrzebujesz konta OpenStreetMap, aby go używać. Możesz pobrać dane mapy dla określonego obszaru i edytować mapę. Po edycji, możesz wysłać zmiany bezpośrednio na serwery OSM.

Dzięki otwartości danych OpenStreetMap jest dostępnych dużo aplikacji mapowych na system Android, najpopularniejsze: OsmAnd, Organic Maps, Navit, MAPS.ME, Yanosik, MapFactor Navigator, Locus – więcej.

Do edycji map powstało wiele programów, np.: Java OpenStreetMap Editor czy Merkaartor.

Languages: English, Polish +…………

You may also like...