Anki 24.04.1 portable

Anki

Anki (japońskie słowo oznaczające zapamiętywanie) – program komputerowy, który sprawia, że zapamiętywanie różnych rzeczy staje się łatwe. Posługuje się metodą nauki, która jest dużo bardziej wydajna niż metody tradycyjne i sprawi, że spędzisz na nauce dużo mniej czasu albo w tym samym czasie co dotąd nauczysz się dużo więcej. przeznaczony do nauki metodą wielokrotnych powtórzeń, których częstotliwość zależy od stopnia i tempa opanowywania materiału. Najczęściej wykorzystywany do zapamiętywania terminów, definicji, dźwięków, obrazów, a w szczególności do nauki słownictwa i zasad gramatycznych języków obcych. Karty do powtórek mogą zawierać czysty tekst, równania matematyczne zapisywane jako LaTeX, dźwięk, obraz i nagrania wideo.

Możliwości programu Anki są tak naprawdę nieograniczone, przykładowo:

-nauka języków obcych
-nauka na egzamin z medycyny czy prawa
-zapamiętywanie imion i twarzy nowo poznanych osób
-nauka geografii
-nauka długich wierszy
-nawet ćwiczenie akordów gitarowych.

Aplikacja opiera się na dwóch prostych koncepcjach jest to tzw. active recall testing (aktywne przywoływanie) oraz SRS (powtórki w interwałach). Koncepcje te nie są znane większości uczących się, pomimo tego, że zostały opisane w literaturze naukowej już wiele lat temu. Zrozumienie sposobu ich działania ułatwi ci efektywną naukę.

Dzięki możliwości dodawania baz danych online, posiada bardzo szeroki asortyment bezpłatnych, wielojęzycznych kursów. Bazy wiedzy programu można udostępniać dla innych użytkowników, np. w kategorii baz do nauki angielskiego znajduje się ponad 1000 pakietów.
Program wykorzystuje algorytm SuperMemo w starszej wersji (SM-2), który umożliwia szybkie uczenie się dzięki specjalnemu systemowi powtarzania materiału, docierającemu do pamięci długotrwałej, opartej na krzywej zapominania. Według autorów, dana ilość wiedzy może zostać przyswojona w czasie od 10 do 50-krotnie krótszym niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod.
Programowi towarzyszy platforma AnkiWeb umożliwiająca synchronizację baz wiedzy oraz postępu nauki między różnymi urządzeniami (np. na PC czy Androida).

Anki 2.0 Podręcznik użytkownika

Jeśli pojawi się błąd, że „Aplikacja nie będzie działać, bo konfiguracja jest niepoprawna”, należy zainstalować bibliotekę Microsoft Visual

Działa w systemach: Windows 10/11
Licencja: bezpłatny (freeware)

Najnowsze wersje Anki są dostępne w oddzielnych wariantach Qt5 i Qt6. Wersja Qt6 jest zalecana dla większości użytkowników.
Zalety wersji Qt6:
-Różne poprawki błędów, w tym lepsze wsparcie dla mniej popularnych języków.
-Bardzo duże obrazy ładują się szybciej niż wersja Qt5.
-Aktualizacje zabezpieczeń. Wsparcie dla biblioteki Qt5 zostało zakończone w listopadzie 2020 r., co oznacza, że wszelkie luki w zabezpieczeniach wykryte od tego czasu pozostaną nienaprawione.
-Niektórzy użytkownicy zawieszają się podczas używania niestandardowego klawisza skrótu do przełączania języków wprowadzania w Qt5.
Wady wersji Qt6:
-Niektóre dodatki działają obecnie tylko z wersją Qt5.

PORTABLE: program można zainstalować na dysku USB i uruchomić, jako aplikację przenośną instalując pierwotnie program w systemie, a następnie wykonać następujące czynności:
-skopiuj z folderu C:\Program Files\Anki do napędu USB, więc masz folder, np. G:\Anki.
-utwórz plik tekstowy o nazwie G:\Anki.bat z następującym tekstem: anki\anki.exe -b \ankidata – klikając dwukrotnie na ten plik uruchamiamy program.

Synchronizacja mediów z AnkiWeb może nie działać, jeśli dysk flash jest sformatowany jako FAT32. Należy sformatować dysk, jako plik NTFS, aby zapewnić prawidłową synchronizację mediów.
AnkiWeb może być używany do przeglądania w trybie online, gdy nie masz dostępu do komputera domowego i może być używany do synchronizacji kart na wielu komputerach.

Zmiany w wersji: link

Languages: Afrikanans, Arabic, Bahasa Melayu, Bosnian, Bulgarian, Catalan, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English, Esperanto, Estonian, Euskara, Finnish, French, Galego, German, Greek, Hungarian, Interlingua, Italian, Japanese, Korean, Lojban, Low Saxon (Low German), Mongolian, Norwegian, Occitian, Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Romanian, Russian, Serbian, Slovak, Slovenian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian, Vietnamese + 4.

You may also like...