VeraCrypt 1.26.7 portable

VeraCrypt

VeraCrypt jest wolnym oprogramowaniem szyfrującym dyski, udostępnionym przez francuską firmę IDRIX zajmująca się kryptografią i bezpieczeństwem. Program zbudowano w oparciu o program TrueCrypt, który nie jest już rozwijany (TruCrypt przejęli szwajcarzy – TCnext, którzy udostępniają pliki programu).
Dodaje rozszerzoną ochronę do algorytmów używanych do szyfrowania partycji systemowej i odporny jest na nowe ataki typu brute-force. Rozwiązuje również wiele luk i problemów bezpieczeństwa znalezionych w TrueCrypt.

Program VeraCrypt potrafi szyfrować całe dyski, pojedyncze partycje, dyski USB, tak iż tylko po wpisaniu hasła możliwy będzie odczyt danych znajdujących się na szyfrowanej partycji. Po wprowadzeniu hasła, którym zabezpieczyliśmy naszą partycję, możliwa jest normalna praca na danym dysku, tak jakby był to każdy inny dysk dostępny w systemie.

Jedną ze znaczących różnic w stosunku do TrueCrypt jest to, że zamiast tysiąca iteracji (metoda w analizie matematycznej i programowaniu polegająca na wielokrotnym stosowaniu tego samego przekształcenia lub procedury) z wykorzystaniem PBKDF2-RIPEMD160 VeraCrypt używa 327670. Dla standardowych kontenerów i innych partycji, zamiast 2000 iteracji z wykorzystaniem RIPEMD160 używa 655340, a dla SHA-2 i Whirlpool używa pół miliona.
W najnowszej wersji aplikacji poprawiono błędy i dodano wsparcie dla wolumenów TrueCrypt oraz możliwość konwersji kontenerów TrueCrypt i niesystemowych partycji.

Istnieją jednak dwie rzeczy, o których należy pamiętać:
1.Lepiej używać programu z uprawnieniami administratora, bo bez względu na to, jaki rodzaj oprogramowania użyjemy, jeśli chodzi o prywatność, to w większości przypadków nie jest to bezpieczne, gdy nie mamy tych uprawnień, bo administrator może łatwo uchwycić i skopiować poufne dane, w tym hasła i klucze.
2. Po zbadaniu plików rejestru, może być możliwość sprawdzenia, że VeraCrypt był zamontowany w systemie Windows, nawet gdyby został uruchomiony w trybie przenośnym.

Działa w systemach: Windows 7/8/10/11 – 64 & 32-bit + XP/Vista
Licencja: bezpłatny (freeware)

VeraCrypt Portable Legacy: obsługa systemu Windows 7 wymaga zainstalowania aktualizacji KB3033929 lub KB4474419. Obsługa systemu Windows Vista wymaga zainstalowania aktualizacji KB4039648 lub KB4474419. VeraCrypt 1.26 i nowsze wersje porzucają obsługę starszych kontenerów TrueCrypt. Aby uzyskać do nich dostęp, możesz użyć VeraCrypt Portable 1.25.9 Legacy.

Symbole debugowania / Debugging Symbols

Zmiany w wersji: link

Zmiana języka interfejsu: Setting > Language…
Wersja portable nie ma paru funkcji, które są w wersji instalacyjnej.

Languages: Arabic, Basque, Belarusian, Bulgarian, Catalan, Chinese (Hong Kong), Chinese (Simplified), Cinese (Traditional), Czech, Daniash, Dutch, English, Estonian, Farsi, Finnish, French, Georgian, German, Greek, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Latnian, Norwegian (Nynorsk), Polish, Portuguese (Brazil), Romanian, Russian, Slovak, Slovenian, Spanish, Swedish, Thai, Turkish, Ukrainian, Uzbek, Vietnamese.

You may also like...