Wormhole 2024 online

Wormhole

Wormhole to platforma internetowa, która umożliwia prosto i prywatnie przesyłać pliki. Pozwala udostępniać pliki z szyfrowaniem „end-to-end (od końca do końca)” poprzez link, który automatycznie wygasa. Dzięki temu udostępnione materiały pozostaną prywatne i nie będą wiecznie dostępne online.

Dlaczego większość usług internetowych nie szyfruje Twoich danych metodą end-to-end?
Nie ma ku temu dobrego powodu. Na przykład weź usługę taką jak Dropbox. Przesyłają Twoje dane przez szyfrowane połączenie, aby zapobiec podsłuchiwaniu danych podczas przechodzenia przez Internet. Następnie, gdy Twoje dane dotrą do centrów danych Dropbox, obiecują przechowywać je w zaszyfrowanej formie. Ale Dropbox nie wspomina o tym, że mają klucz do odblokowania twoich plików. Możesz myśleć o szyfrowaniu jak o kłódce. Nie wystarczy, że Twoje dane są zablokowane – ważne jest, aby wiedzieć, kto ma klucz do odblokowania Twoich danych. Każda większa strona internetowa jest zaprojektowana tak, aby usługodawca posiadał klucz do Twoich danych. Mogą odblokować Twoje dane, kiedy tylko chcą. Mogliby przekazać twoje dane rządowi. Albo nieuczciwy pracownik może zaglądać i nigdy się nie dowiesz.
Na podstawowym poziomie powierzasz Dropbox opiekę nad Twoimi danymi — coś, co nie zawsze robiło to dobrze. Na przykład kiedyś pozwolili każdemu zalogować się na dowolne konto Dropbox przy użyciu dowolnego hasła. Szyfrowanie niewiele znaczy, jeśli odblokują twoje dane i przekażą je komukolwiek w Internecie.

Lekcja jest następująca: jeśli Twoje dane są „zaszyfrowane”, ale ktoś inny ma klucz do ich odblokowania, to nie jest to naprawdę bezpieczne.

Za pomocą Wormhole można przesyłać pliki o wielkości od 5 do 10 GB (plik wygasa w ciągu 24 godzin lub po 100 pobraniach, przy ponad 5 GB Wormhole wykorzystuje transfer peer-to-peer do wysyłania plików bezpośrednio z przeglądarki do odbiorcy. Musisz więc pozostawić stronę otwartą, dopóki odbiorca nie pobierze plików)

Znaczenie szyfrowania typu end-to-end (szyfrowanie od końca do końca):
Dzięki szyfrowaniu od końca do końca dane są szyfrowane i odszyfrowywane tylko w „punktach końcowych”. Oznacza to, że usługodawcy pośrodku nie mają dostępu do kluczy i dlatego nie mogą odczytać Twoich danych. Mówiąc prościej, szyfrowanie typu end-to-end zapobiega dostaniu się danych w niepowołane ręce.
Zbudowaliśmy Wormhole z szyfrowaniem typu end-to-end. Podczas korzystania z niego na urządzeniu generowany jest klucz, który służy do szyfrowania plików. Podczas przesyłania dane są nieczytelne dla Wormhole i dostawców usług, takich, jak dostawca usług internetowych. Klucz nigdy nie opuszcza Twojego urządzenia i tylko Ty go posiadasz – chyba, że zdecydujesz się go udostępnić. Dzięki Wormhole masz kontrolę nad tym, kto ma dostęp do Twoich plików.
Gdy udostępniasz łącze Wormhole, klucz jest automatycznie dołączany do łącza, dzięki czemu można łatwo udostępniać go dokładnie tym osobom, którym chcesz i nikomu innemu. Wormhole nigdy nie widzi klucza. I nie chcemy tego widzieć. Każda decyzja projektowa w Wormhole zaczyna się z myślą o bezpieczeństwie i prywatności Twoich danych. Nie możemy odczytać twoich plików i nikt inny też nie może.

Porównajmy Wormhole z konkurentami:

WeTransfer
-nie korzysta z szyfrowania typu end-to-end. Dzięki temu rząd, nieuczciwi pracownicy lub hakerzy (w przypadku naruszenia danych) mogą zobaczyć Twoje dane
-wyświetla reklamy obok Twoich plików, ze wszystkimi przerażającymi zagrożeniami związanymi z śledzeniem i zabezpieczeniami JavaScript innych firm, które się z tym wiążą
-wysyła Twoje dane do firm śledzących. Na przykład łączy się z googletagmanager.com, facebook.net, bing.com, amazon-adsystem.com i innymi
-wymaga Twojego adresu e-mail w celu korzystania z usługi
-sprawia, że czekasz na pełne przesłanie plików, zanim odbiorca będzie mógł rozpocząć pobieranie – jest to marnotrawstwo, gdy chcesz po prostu pobrać plik z dwóch urządzeń w tej samej sieci, na przykład z komputera na telefon.

Dropbox
-nie używa pełnego szyfrowania, dzięki temu rząd, nieuczciwi pracownicy lub hakerzy (w przypadku naruszenia danych) mogą zobaczyć Twoje dane
-„uzyskuje dostęp, przechowuje i skanuje” Twoje pliki oraz udostępnia je „podmiotom stowarzyszonym” i „stronom trzecim”, zgodnie z ich warunkami korzystania z usługi
-wymaga Twojego imienia i nazwiska, adresu e-mail i innych danych osobowych, aby móc korzystać z usługi
-sprawia, że czekasz na pełne przesłanie plików, zanim odbiorca będzie mógł rozpocząć pobieranie lub zanim będziesz mógł skopiować łącze udostępniania.

Informacje od producenta programu Wormhole, Socket Inc – firma stworzona, aby zapewnić kompleksowe szyfrowanie w aplikacjach konsumenckich i korporacyjnych.

Działa w systemach: wieloplatformowa
Dostęp do Internetu
Licencja: bezpłanty (freeware)

Languages: Arabic, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Danish, English, Euskara, French, German, Greek, Hebrew, Hindi, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Nederlands (Dutch), Norwegian, Persian, Polish, Portuguese, Portugues (Brazil), Romanian, Spanish, Swedish, Turkish, Vietnamese.

You may also like...