calibre 7.12.0 portable

calibre

Program calibre, którego autorem jest Kovid Goyal, umożliwia zarządzanie zbiorami e-booków.  Można je sortować i wyszukiwać według wielu kryteriów. Program pozwala także na ich konwersję oraz synchronizację z popularnymi czytnikami, w tym telefonami komórkowymi. Został wyposażony w dużo funkcji i sterowników do różnego rodzaju urządzeń. Umożliwia także pobieranie komiksów, okładek i wiadomości z serwisów poświęconym e-bookom. Program obsługuje następujące typy plików: -importuje: LRF, PDF, LIT, RTF, OPF, MOBI, PRC, EPUB, FB2, IMP, RB, TXT i HTML / eksportuje: Mobi, LRF, EPUB oraz do aplikacji iPhone-reader i Stanza. Program umożliwia również czytanie kanałów RSS.

Od wersji 2.0 program posiada EDYTOR KSIĄŻEK dzięki, któremu możemy edytować e-booki w formatach EPUB oraz AZW3 (MOBI), jak również funkcję porównywania książek (np. mając dwa pliki, możemy zobaczyć obok siebie różnice między nimi).

Najważniejsze funkcje calibre:

-wiele bibliotek
Można założyć dowolną liczbę bibliotek. Każda z nich jest niezależna, ma swoją bazę danych, znajduje się w oddzielnym katalogu. Biblioteki można z łatwością przełączać (są dostępne na liście), można przenosić i kopiować książki z jednej do drugiej.

-własne pola
Jak każda baza danych, calibre udostępnia zestaw standardowych pól, opisujących każdą książkę: autor, tytuł, opis, okładka, nr identyfikacyjny (np. ISBN) itp. Można jednak zdefiniować własne pola dowolnego typu – opisowe, pola wyboru, a nawet pola dynamiczne, wyliczane „w locie” na podstawie wartości innych pól.

-szablony pól i funkcje
Przy tworzeniu nowych pól można posłużyć się całym systemem szablonów i funkcji. Program oferuje trzy tryby „programowania” własnych pól, dając praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania bazy danych.

-wyszukiwanie
Podstawową funkcją każdego katalogu – a tym przecież jest baza danych książek – jest poszukiwanie informacji. calibre pozwala wyszukiwać zarówno w trybie podstawowym – wyszukiwanie podanego tekstu w kilku wyspecyfikowanych polach – jak i w trybie zaawansowanym, w którym można użyć operatorów logicznych OR i AND, wyrażeń regularnych, przeszukiwać niestandardowe pola itp.

-zapisywanie wyszukiwania
Wyrażenia użyte do wyszukania książek można zapisać, tworząc tzw. wirtualne biblioteki. Przy użyciu takiej biblioteki nie tylko wyszukiwanie, ale także lista etykiet, autorów itp. będzie ograniczona do wybranego zakresu książek.

-zarządzanie etykietami, autorami itp.
Część pól, takich jak etykiety, przypisane do książek, autorzy, numery ISBN są dostępne w postaci drzewa, z którego można wybierać poszukiwane elementy, jednym kliknięciem wyszukując przypisane do nich tytuły z biblioteki. Istnieje możliwość utworzenia własnych drzew (także wielopoziomowych) na podstawie wybranych pól. Przykładem może być drzewo gatunków literackich (nieobecne domyślnie).

-wyrażenia regularne
Wyrażeń regularnych można używać w calibre niemal wszędzie – przy wyszukiwaniu, zamianie danych książek, w czasie konwersji do wyławiania (nie)potrzebnych elementów, a nawet przy importowaniu książek do biblioteki, w trakcie którego określa się, które części nazwy pliku stanowią nazwę książki, nazwisko autora, nazwę serii, numer w serii itp.

-pobieranie danych o książce
W przypadku książek pobranych z Internetu (np. Wolnych Lektur) otrzymuje się ograniczoną ilość danych o książce. Dane te mogą zostać automatycznie uzupełnione o informacje z kilku portali dla czytelników. Dostępne są również polskie portale dzięki wtyczkom opracowanym przez polskich użytkowników programu.

-zarządzanie książkami na czytniku
Bezpośrednio z calibre można zarządzać książkami umieszczonymi na czytniku. Program obsługuje wszystkie dostępne na rynku czytniki książek oraz smartfony używające Androida.

-pobieranie wiadomości w formacie elektronicznej książki
Kovid Goyal włączył do programu funkcję pobierania wiadomości z portali informacyjnych. Autor nazwał tę funkcję „książką kucharską” (calibre cookbook). Jest ona modułowa – każdy może dodać własne „przepisy” (receipt). W tej chwili liczba dostępnych przepisów we wszystkich językach przekroczyła 600. Wiadomości pobierane są w formacie e-booka (domyślnie Pub, ale można to zmienić), mogą być przesyłane na czytnik i czytane off-line.

Calibre_icon256

-czytnik książek
Jednym z komponentów programu jest programowy czytnik książek, umożliwiający czytanie e-booków na ekranie komputera. Ma on wszystkie funkcje czytnika e-booków, takie jak automatyczną zmianę stron, zmianę wielkości czcionki, a dodatkowo oferuje tryb pełnoekranowy, wydruk i wiele ustawień, dzięki którym można dostosować wygląd czytnika do własnych potrzeb.

-dostęp do księgarń internetowych
Z poziomu programu można uzyskać dostęp do księgarń internetowych z możliwością porównania cen na różnych stronach.

-system wtyczek
calibre obsługuje wtyczki, dodające nowe funkcje. Istnieje już kilkadziesiąt wtyczek oferujących m.in. wyszukiwanie duplikatów w bibliotece, kontrolę poprawności wpisów, listę książek do przeczytania itp.

-tworzenie katalogu książek
Istnieje możliwość utworzenia katalogu książek w bibliotece w postaci „książki” w formatach ePub, MOBI, TXT i CSV dla całej biblioteki lub tylko wybranej jej części. Taki katalog można następnie udostępnić innym osobom w celu np. wymiany książek.

-serwer WWW
Jednym z komponentów jest serwer WWW, tzw. „kontent serwer”, który udostępnia bibliotekę w sieci i umożliwia pobranie książek w wybranych formatach. Dane udostępniane są w postaci estetycznej strony, zawierającej dane książek włączając w to opis i okładkę (o ile są dostępne) – wg. Wikipedii

calibre – poradniki, instrukcje

Tu można pobrać darmowe ebooki: Wolne Lektury ; Epodręczniki ; EBooks43 ; publio ; woblink

Działa w systemach: Windows: 10/11 + XP/7/8
Licencja: bezpłatny (GNU GPLv3)

Jeśli używasz Windows 7 lub Vista, użyj wersji, która działa z wersjami Windows 7 i Vista: LINK. Po prostu odinstaluj calibre i zainstaluj wersję 3.48, nie wpłynie to na Twoje książki i ustawienia.

Dla najnowszej wersji  z portalu PortableAppZ pierwsze okno pomijamy i klikamy „Dalej”.

calibre dla Androida – sam w sobie nie działa na telefonach/tabletach, ale możesz połączyć się z calibre działającym na Twoim domowym komputerze, czytać książki i zarządzać swoją biblioteką na kilka sposobów.
Połącz za pomocą kabla USB
Wystarczy podłączyć telefon/tablet do komputera z uruchomionym programem. Pojawi się w calibre, jako urządzenie i możesz na nim zarządzać książkami.
Połącz się bezprzewodowo
Możesz połączyć się z calibre za pomocą przeglądarki Chrome lub Firefox w telefonie i zarządzać swoją kolekcją, a nawet czytać książki w przeglądarce, korzystając z serwera zawartości calibre. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, zapoznaj się z Podręcznikiem użytkownika.

Calibre Companion (CC), rekomendowany przez programistów Calibre, to trzy aplikacje w jednym:
-doskonały organizator bibliotek Calibre w oparciu o urządzenia
-wysokowydajny emulator urządzenia Calibre oparty na Wi-Fi
-serwer zawartości Calibre i dostawca chmury (Dropbox, Box, Klient Google Drive, Microsoft OneDrive i Amazon Cloud Drive).

Languages: Amharic, Arabic, Bangla, Basque, Bulgarian, Catalan, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (GB & US), Estonian, Filipino, Finnish, French, Galician, German, Greek, Gujarati, Hebrew, Hungarian, Icelandic, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Lithuanian, Low German, Malay, Malaylam, Marathi, Norwegian (Bokmal), Persian, Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Romanian, Russian, Serbian, Slovak, Slovenian, Spanish, Swedish, Tamil, Telugu, Thai, Turkish, Ukrainian, Vietnamese.

You may also like...