diaspora* 0.7.18.2 online

diaspora

diaspora* to zdecentralizowany portal społecznościowy non-profit stworzony z myślą o zabezpieczeniu prywatności użytkowników, oparty na wolnym rozwiązaniu o tej samej nazwie. Składa się z rozproszonej sieci niezależnych serwerów węzłowych (nazywanych podami), które współdziałają za pomocą sieci i których jest już ponad 100 na całym świecie. diaspora jest czymś zupełnie innym, niż portale społecznościowe, jakie znasz. Jest całkowicie zdecentralizowana, bez jednego serwera, przez który przechodziłyby wszystkie informacje. Mimo to bardzo łatwo znaleźć i zacząć dzielić się z innymi ludźmi.

Rozwój projektu od strony technicznej jest kontrolowany przez Diaspora Foundation, która jest częścią Free Software Support Network (FSSN). FSSN jest prowadzony przez Ebena Moglena oraz Software Freedom Law Center.

diaspora* opiera się na trzech założeniach:
 • Decentralizacja
  Zamiast składować dane wszystkich użytkowników na olbrzymich centralnych serwerach wielkich organizacji, można zakładać lokalne serwery („pody”) na całym świecie. To Ty wybierasz, na którym podzie się zarejestrujesz, prawdopodobnie będzie to Twój lokalny, i połączysz się ze społecznością diaspory* z całego świata. Dowiedz się więcej >>>
 • Wolność
  W diasporze* Możesz być kimkolwiek zechcesz. W przeciwieństwie do niektórych sieci, nie musisz używać swoich prawdziwych danych. Możesz komunikować się z kim tylko chcesz, w dowolny sposób. Ogranicza cię tylko wyobraźnia. diaspora* jest wolnym oprogramowaniem, co daje ci wolność używania jej jak uznasz za stosowne. Dowiedz się więcej >>>
 • Prywatność
  W diasporze* to Ty jesteś właścicielem swoich danych. Nie podpisujesz się pod przekazaniem praw korporacji ani komukolwiek innemu, aby mógł ich używać. Z diasporą* Twoi znajomi, zwyczaje i treści są Twoją sprawą… nie naszą! Dodatkowo, dzięki aspektom. możesz wybrać, kto widzi, co udostępniasz. Dowiedz się więcej >>>

Funkcje uwielbiane przez społeczność diaspory:

Tagi – hashtagi pozwalają Ci oznaczyć i śledzić to, co Cię interesuje, a także dotrzeć do osób zainteresowanych tematem. Są też świetnym sposobem na znalezienie podobnych do Ciebie osób na diasporze.
Przekaż dalej – czemu nie podzielić się treścią, która Ci się spodobała? diaspora* pozwala Ci dzielić się ideami jednym kliknięciem.
Wzmianki – chcesz zwrócić czyjąś uwagę? @wspomnij o nim! To łatwy sposób, aby dać znać swoim znajomym o czymś, co powinni wiedzieć.
Lubię to – okaż czemuś swoje poparcie, bo czasem słowa nie wystarczą aby wyrazić to co czujesz.

Integracja z sieciami społecznościowymi – używaj diaspory* do pisania wpisów na swoje profile w innych wiodących sieciach społecznościowych. Dzięki temu Twoi znajomi będą mogli być na bieżąco z tym, co u Ciebie słychać mimo, że jeszcze nie ma ich na diasporze. Aktualnie diaspora umożliwia jednoczesne pisanie na Facebooka, Twittera i Tumblr, a w przyszłości gdzie indziej.

Postaw własny pod społecznościowy – diaspora* opiera się na członkach społeczności, którzy stawiają i utrzymują pody otwarte dla każdego, kto chce z nich skorzystać. Jeżeli masz trochę przestrzeni serwerowej i odrobinę umiejętności technicznych, spróbuj postawić własny! Im więcej podów, tym lepiej działa diaspora* – już dziś bądź częścią przyszłości zdecentralizowanej sieci! Przeczytaj Instrukcja instalacji poda i postaw własny pod społecznościowy i zobacz listę podów społecznościowych na Fediverse Observer.

Poradniki, instrukcje – Samouczki diaspory* (część w języku polskim)

Chcesz spróbować?

 1. Wybierz pod
  Wybierz pod, który najbardziej Ci pasuje. Może wolisz jakiś mniejszy, albo położony blisko Twojego domu, ewentualnie w kraju, w którym wiesz, że mają dobre prawo bezpieczeństwa danych. Twoja wola! Wybierz z podów naszej społeczności, być może jakiś jest położony w Twojej lokalizacji. Dowiedz się więcej >>>
 2. Zarejestruj się
  Jeśli już zdecydowałaś, który pod Ci pasuje na podstawie opinii i informacji z Fediverse Observer, a może i zdania kogoś, komu ufasz, zarejestruj się tam i stwórz profil podając tak mało. lub tak wiele osobistych danych, jak tylko chcesz. To Ty kontrolujesz, ile udostępnisz. Zarejestruj się >>>
 3. Włącz się do dyskusji!
  Zacznij obserwować jakieś #tagi związane z Twoimi zainteresowaniami: #muzyka, #fotografia, #prywatność, czy #linux – w czymkolwiek gustujesz. Napisz publiczną wiadomość z tagiem #TutajOdNiedawna, żeby się przedstawić i do dzieła. Od teraz jesteś częścią tętniącej życiem społeczności diaspory*. Dowiedz się więcej >>>

Działa w systemach: wieloplatformowy
Dostęp do Internetu + rejestracja
Licencja: bezpłatny (AGPLv3)

dandelion* to (nieoficjalna) aplikacja na Androida dla diaspory. Objęta licencją GNU GPLv3 i jest zbudowana wokół mobilnego interfejsu internetowego diaspory. Jest obecnie w fazie rozwoju i należy go używać z myślą o tym. Dodaje przydatne funkcje do korzystania z sieci: szybki dostęp do większości funkcji diaspory*, dostosuj wszystko do własnych preferencji, udostępniaj treści z i do aplikacji, wsparcie proxy (obsługiwany przez Orbota i Tor), przeglądarka w aplikacji do przeglądania artykułów, dostępny tryb ciemny, w wielu językach, przeglądaj tagi i aspekty. Jest język polski.

Languages: Afrikaans, Bulgarian, Czech, Danish, Dutch, English, Esperanto, Finnish, French, German, Greek, Hebrew, Hungarian, Indonesian, Interlingua, Italian, Macedonian, Malayalam, Norwegian (Bokmal), Norwegian (Nynorsk), Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Sardinian, Slovenian, Spanish, Swedish, Taiwanese Chinese, Tamil, Turkish.

You may also like...