X (Twitter) 2024 online / 10.45

X

X (dawniej Twitter) – serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania uruchomiony 21 marca 2006 roku.
Zarejestrowany użytkownik może wysyłać i odczytywać tak zwane tweety. Tweet to krótka wiadomość tekstowa wyświetlana na profilu autora wpisu oraz pokazywana użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Twitter umożliwia tagowanie (znak kratki # przed słowem czyni to słowo tagiem) oraz odpowiadanie innym użytkownikom (@nazwa_użytkownika = odpowiedź). Użytkownicy piszą krótkie wiadomości na swoim profilu za pośrednictwem strony internetowej, SMS-em lub wykorzystując do tego celu aplikację mobilną.

UWAGA: Elon Musk przejął internetowy serwis społecznościowy Twittera w październiku 2022 r. (wcześniej kupił część udziałów), a w kwietniu 2023 spółkę zarządzającą serwisem wchłonęła jego firma X Corp.. W lipcu zmieniono kultowe logo i nazwę serwisu z Twittera na X.

Podstawową różnicą np. od popularnego Facebooka jest to, że na Twitterze nie szukamy i dodajemy znajomych oraz przyjaciół lecz obserwatorów.

Niektóre cechy serwisu X (Twitter):
 • Tweety – są domyślnie widoczne publicznie, ale nadawcy mogą ograniczyć dostarczanie wiadomości tylko do swoich obserwujących.
 • Treść – krótkie wiadomości tekstowe wyświetlane na profilu autora wpisu oraz pokazywane użytkownikom, którzy obserwują dany profil.
 • Format – użytkownicy mogą grupować posty według tematu lub typu, używając hashtagów – słów lub fraz poprzedzonych znakiem „ #”. Podobnie @znak „ ”, po którym następuje nazwa użytkownika, służy do wspominania lub odpowiadania innym użytkownikom.
 • Retweety – aby ponownie opublikować wiadomość od innego użytkownika i udostępnić ją swoim obserwatorom, użytkownik może kliknąć przycisk „retweetuj” w tweecie. Użytkownicy mogą odpowiadać na odpowiedzi innych kont.
  Listy Twittera – umożliwiają użytkownikom śledzenie list autorów ad hoc (działanie podejmowane doraźnie, dla zrealizowania określonego celu, tymczasowo) zamiast poszczególnych autorów.
 • Limity znaków – od 2017 roku liczba ta wynosi 280.
 • Skrócenie adresu URL – t.co to usługa skracania adresów URL stworzona przez Twittera. Jest dostępny tylko dla linków zamieszczonych na tym serwisie i nie jest dostępny do ogólnego użytku. Wszystkie linki zamieszczone w serwisie używają opakowania t.co. Twitter ma nadzieję, że usługa będzie w stanie chronić użytkowników przed złośliwymi witrynami i będzie wykorzystywać ją do śledzenia kliknięć linków w tweetach.
 • Popularne tematy – słowo, wyrażenie lub temat, który jest wymieniany częściej niż inne, jest uważane za „temat zyskujący popularność”. Popularne tematy stają się popularne dzięki wspólnemu wysiłkowi użytkowników lub dzięki wydarzeniu, które skłania ludzi do rozmowy na określony temat. Tematy te pomagają Twitterowi i jego użytkownikom zrozumieć, co dzieje się na świecie i jakie są na ten temat opinie ludzi.
 • Momenty — funkcja, która pozwala użytkownikom tworzyć tweety innych użytkowników w większej kolekcji.
 • Dodawanie i śledzenie treści – istnieje wiele narzędzi do dodawania treści, monitorowania treści i rozmów, w tym własny TweetDeck oraz Salesforce.com, HootSuite i Twitterfeed.com.
 • Mobilny – serwis ma aplikacje mobilne na iPhone’a, iPada, Androida, Windows 10, Windows Phone, BlackBerry i Nokia S40.
 • Powiązana funkcja nagłówków – dodaje strony internetowe na dole strony linku bezpośredniego tweeta.
 • Sondy – możliwość dołączania pytań ankietowych do tweetów. Sondaże są otwarte do 7 dni, a wyborcy nie są osobiście identyfikowani.
 • Zintegrowana usługa udostępniania zdjęć – umożliwia użytkownikom przesyłanie zdjęć i dołączanie ich do tweeta bezpośrednio z serwisu Twitter.com.

Aby korzystać z niektórych usług serwisu może być konieczne utworzenie konta. Jesteś odpowiedzialny za ochronę swojego konta, więc używaj silnego hasła i ogranicz jego użycie do tego konta.

Działa s systemach: wieloplatformowy
Dostęp do Internetu + rejestracja
Licencja: bezpłatny (freeware)

Languages: Arabic, English, French, German, Hebrew, Italian, Japanese, Korean, Polish, Spanish + 30.

You may also like...