Europeana 2024 online

Europeana

Europeana udostępnia dziedzictwo kulturowe i upowszechnia je w celach edukacyjnych, zawodowych lub po prostu rozrywkowych. Wspiera sektor dziedzictwa kulturowego w jego transformacji cyfrowej. Rozwija wiedzę specjalistyczną, aby uwzględnić zmiany cyfrowe i zachęcać do partnerstwa wspierającego innowacje. Zapewnia entuzjastom dziedzictwa kulturowego, specjalistom, nauczycielom i badaczom cyfrowy dostęp do materiałów z zakresu dziedzictwa kulturowego Europy.

Udostępnia miliony obiektów dziedzictwa kulturowego z instytucji w całej Europie. Odkryj dzieła sztuki, książki, muzykę i filmy na temat sztuki, gazety, archeologię, modę, naukę i wiele więcej. Opiera się na tysiącach europejskich galerii, bibliotek, archiwów i muzeów, które podzielają nasz pogląd, że dostęp do dziedzictwa kulturowego ma moc dokonywania zmian – umacnia ludzi i przynosi korzyści całemu społeczeństwu.

Europeana prezentuje materiały dotyczące dziedzictwa kulturowego z około 2000 różnych instytucji, nie współpracuje jednak z żadną z nich indywidualnie. Zamiast tego, sieć grupowych partnerów gromadzi dane, dokładnie je sprawdza i wzbogaca o informacje, takie jak geolokalizacja lub łączy je z innymi materiałami lub zbiorami danych według powiązanych osób, miejsc czy zagadnień.

Europeana została podzielona na motywy typu:
 • Archeologia – Przeglądaj artefakty i wykopaliska oraz odkrywaj archeologów i ich badania historii ludzkości i prehistorii.
 • Dziedzictwo przemysłowe – Poznawaj historię technologii i przemysłu, od rewolucji przemysłowej po historie przemysłowców, ekonomistów i zwykłego życia zawodowego.
 • Fotografia – Zbadaj historię fotografii, odkryj niesamowite obrazy i dowiedz się więcej o fotografach, którzy stoją za nimi.
 • Gazety – Zbadaj drukowane publikacje od 1618 do lat 80. Odkryj nagłówki, pełnotekstowe artykuły, reklamy i pisarzy za nimi.
 • Historia naturalna – Poznaj badania zwierząt i roślin poprzez rysunki, fotografie i teksty okazów oraz biologów i botaników, którzy je badali.
 • I wojna światowa – Poznaj wydarzenia z lat 1914-1918 poprzez oficjalne historie, politykę i propagandę aż do niewypowiedzianych osobistych historii z frontu i frontu domowego.
 • Manuskrypty – Odkrywaj ręcznie wykonane materiały pisane od papirusu po papier. Odkryj teksty, iluminacje i ludzi stojących za nimi od starożytności po wczesną erę druku.
 • Mapy i geografia – Odkrywaj fizyczne i ludzkie cechy Ziemi. Odkryj mapy i kartografów, krajobrazy i ludzi, którzy je eksplorowali.
 • Migracja – Ludzie zawsze przemieszczali się z jednego miejsca do drugiego. Odkryj historie słynnych migrantów oraz podróże i życie zwykłych ludzi do, z iw Europie.
 • Moda – Odkrywaj modę historyczną i współczesną oraz jej wpływ na naszą odzież, obuwie, akcesoria i styl. Odkryj szkice, projekty i ubrania, a także zdjęcia z wybiegów, katalogi i filmy.
 • Muzyka – Zbadaj nagrania, nuty, instrumenty i style muzyczne, a także kompozytorów i wykonawców.
 • Sport – Zbadaj historię sportu i sportowców, z fotografiami, filmami, nagraniami dźwiękowymi i tekstami dokumentującymi wszystko, od codziennych doświadczeń do szczytów olimpijskiej chwały.
 • Sztuka – Odkrywaj artystów i ruchy artystyczne, a także odkrywaj historie na temat historii sztuki i jej obrazów, rysunków, grawerów i rzeźb.

Europeana.eu w liczbach /2023 r./: 13 000+ – ODWIEDZINY DZIENNIE ; 57 000 000+ – OBIEKTY CYFROWE ; 2600+ – DOSTAWCY DANYCH.

Często zadawane pytania

Działa w systemach: wieloplatformowa
Dostęp do Internetu, rejestracja opcjonalna
Licencja: bezpłatna (freeware)

Zarejestruj się: utworzenie konta pozwala na zapisywanie ulubionych pozycji, tworzenie kolekcji publicznych i prywatnych. Instrukcje dotyczące tworzenia konta można znaleźć w przewodniku pomocy.
Obsługuje najnowsze wersje przeglądarek: Google Chrome, Firefox, Safari i Microsoft Edge.

Languages: Bulgarian, Croatian, Czech, Danish, English, Estonian, Euskara, Finnish, French, Hungarian, Irish, Italian, Latvian, Lithuanian, Maltese, Nederlands, Polish, Portuguese, Romanian, Slovak, Slovenian, Spanish, Swedish.

You may also like...