GpsPrune – poradniki, instrukcje

GpsPrune

GpsPrune to aplikacja do przeglądania, edycji i konwersji danych współrzędnych z systemów GPS. Zasadniczo jest to narzędzie umożliwiające zabawę z danymi GPS po powrocie do domu z podróży. Może ładować dane z dowolnych formatów tekstowych (na przykład dowolnego pliku rozdzielanego tabulatorami lub przecinkami) lub .xml lub bezpośrednio z odbiornika GPS. Może wyświetlać dane (jako widok mapy przy użyciu obrazów otwartej mapy ulic i jako profilu wysokości), edytować te dane (na przykład usuwać punkty i zakresy, sortować punkty trasy, kompresować ścieżki) i zapisywać dane (w różnych formatach tekstowych).

Porady dotyczące aplikacji GpsPrune:

Pierwszym krokiem będzie załadowanie pewnych danych, ponieważ bez nich GpsPrune nie może wiele zrobić. Istnieją głównie trzy sposoby, z pliku tekstowego, z pliku xml lub bezpośrednio z GPS. Następnie opiszemy każdy z nich:

Otwórz plik tekstowy

GpsPrune może czytać dowolny plik tekstowy, o ile każdy wiersz opisuje punkt, z polami oddzielonymi zdefiniowanym znakiem lub separatorem. Kolejność pól musi być spójna w całym pliku, chociaż różne pliki w różnych formatach mogą być ładowane oddzielnie. GpsPrune nie przetwarza formatów binarnych.

Otwarcie pliku składa się z trzech kroków: najpierw wybierz plik, następnie wybierz separator, a trzeci określ obecne pola i ich kolejność.

Aby uzyskać dostęp do funkcji, wybierz menu „Plik” i „Otwórz”. Alternatywnie użyj Ctrl-A na klawiaturze lub odpowiedniego przycisku na pasku narzędzi. Pojawi się okno dialogowe, w którym możesz wybrać plik do otwarcia. Pierwszy z dwóch paneli ładowania pokazuje pierwsze wiersze pliku i umożliwia wybranie znaku separatora dla pól (patrz obrazek poniżej).

GpsPrune spróbuje odgadnąć separator, ale jeśli jest nieprawidłowy, możesz wybrać dowolny z oferowanych lub wpisać własny w polu „Inne”. Wskazując separator, GpsPrune może podzielić linie na tabelę w drugim panelu (patrz obrazek) i zaoferować wybór pól. Pola są wymienione w dolnej siatce wraz z kilkoma typowymi polami (takimi jak szerokość, długość geograficzna, wysokość) i opcją definiowania własnych pól niestandardowych. Możesz zmienić definicję każdego pola, korzystając z listy rozwijanej w siatce (na przykład klikając opcję Wysokość, aby ją zmienić). Możesz także zmienić kolejność pól, zaznaczając je i używając przycisków „Przenieś w górę” i „Przenieś w dół”. Kolumna Opis umożliwia nadanie opisowej nazwy polom niestandardowym.

W tym drugim panelu możesz także wybrać jednostki wysokości, między opcjami w metrach lub stopach. Na koniec, naciskając przycisk „Complete/Kompletny”, dane zostaną załadowane i wyświetlone. Jeśli jesteś zdezorientowany z definicją pól, możesz użyć funkcji „Cofnij”, aby usunąć załadowane dane i spróbować ponownie.

Aby połączyć wiele plików, po prostu otwórz je jeden po drugim. Na pytanie, czy chcesz dodać dane do już otwartych, odpowiedz „Tak”, aby dołączyć do nich lub „Nie”, aby usunąć stare i załadować w ich miejsce nowe.

Otwórz plik XML

Otwieranie pliku XML jest łatwe, o ile jest w formacie GPX lub KML. Funkcja jest uruchamiana w taki sam sposób, jak w przypadku plików tekstowych opisanych powyżej, ale zamiast tego wybiera się plik XML. W takim przypadku wystarczy wybrać plik, a zostanie on załadowany automatycznie.

Możesz także otworzyć skompresowany plik XML z rozszerzeniem KMZ (z plikiem KML w środku) lub standardowy plik ZIP (z plikiem KML lub GPX w środku).

Otwórz wiele plików

Możesz wybrać wiele plików w oknie dialogowym „Otwórz”, używając klawiszy Ctrl lub Shift w zwykły sposób. Pliki będą otwierane jeden po drugim, dodając dane do siebie. Jeśli wybierzesz pliki tekstowe, musisz wybrać opcje przesyłania dla każdego z nich, jak opisano powyżej, podczas gdy pliki GPX, KML, KMZ, ZIP i NMEA będą otwierane bezpośrednio.

Prześlij dane z odbiornika GPS

Jeśli masz zainstalowany gpsbabel (zobacz zależności ), możesz ładować dane bezpośrednio z odbiornika GPS. Wybierz opcję „Załaduj dane GPS” z menu Plik i wprowadź nazwę urządzenia oraz format w oknie dialogowym. Możesz również dostosować te parametry w pliku konfiguracyjnym, aby nie trzeba było ich określać za każdym razem, gdy uruchamiasz GpsPrune.

Użyj map OpenStreetMap

Po załadowaniu pliku dane zostaną wyświetlone w widoku mapy, a także (jeśli zawiera dane wysokości) w widoku profilu. GpsPrune może również nakładać swoje współrzędne na mapę z openstreetmap.org, jak widać na stronie ze zrzutami ekranu . Domyślnie te mapy są wyłączone, ale można je włączyć, klikając element sterujący mapy w górnej części widoku mapy: ten element sterujący przełącza między aktywną i nieaktywną mapą. Dostępny jest również suwak do przezroczystości mapy, do przyciemniania map (i wyostrzania danych) lub używania pełnego krycia.

Możesz także wybrać inny serwer map, na przykład obrazy z OpenCycleMap lub OpenPisteMap lub po prostu alternatywny styl renderowania OSM, taki jak Osmarenderer. Aby to skonfigurować, przejdź do menu Preferencje -> Ustaw tło mapy lub kliknij prawym przyciskiem myszy na mapie. Następnie możesz wybrać jeden z predefiniowanych serwerów z listy lub wybrać „Dodaj nowy” i wprowadzić szczegóły (w postaci jednego lub dwóch adresów URL). Aby GpsPrune zapamiętywał wprowadzone przez Ciebie serwery, musisz użyć polecenia Preferencje -> Zapisz preferencje, aby zapisać ustawienia do pliku.

Od wersji 10, GpsPrune jest w stanie zapisywać kafelki mapy na dysku, tak jak są wyświetlane. Domyślnie jest to wyłączone, ale możesz je włączyć za pomocą opcji menu Preferencje -> Zapisz mapy na dysku. Następnie, jeśli wejdziesz do folderu, w którym chcesz przechowywać kafelki mapy, najlepiej zostaną one załadowane z dysku, jeśli są dostępne. Jeśli tryb offline jest włączony (dezaktywując opcję Preferencje -> Załaduj mapy internetowe), będą używane tylko lokalnie zarejestrowane mapy, a GpsPrune nie będzie próbować uzyskać żadnego ze źródeł online.

Wybierz punkt

Możesz wybrać punkt i wyświetlić jego szczegóły w panelu „Szczegóły punktu” po prawej stronie. Punkt można wybrać na kilka sposobów:

  • Korzystanie z myszy w widoku mapy – wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszy punkt, aby go zaznaczyć.
  • Korzystanie z myszy w widoku profilu – wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszy na wykresie, aby wybrać odpowiedni punkt.
  • Korzystanie z klawiatury – gdy mapa ma fokus klawiatury (po kliknięciu na nią), Ctrl-strzałka w lewo i Ctrl-strzałka w prawo wybierz odpowiednio punkt przed i po.
  • Korzystając z suwaka na lewym panelu – przeciągnij suwak lub kliknij elementy sterujące, aby zmienić zaznaczenie.

Czerwony krzyżyk pokazuje aktualnie wybrany punkt. Po wybraniu punktu można go usunąć za pomocą menu „Punkt”, funkcji „Usuń punkt” lub za pomocą klawisza „Delete” na klawiaturze.

Wybierz zakres punktów

Aby wybrać zakres punktów, użyj dowolnej z powyższych metod, aby wybrać punkt początkowy, kliknij przycisk „Ustaw początek” na pasku narzędzi lub tę samą funkcję w menu „Zakres”. Spowoduje to wybranie nowego zakresu z punktu wskazanego na końcu trasy. Teraz wybierz punkt końcowy i „Ustaw koniec” (za pomocą paska narzędzi lub menu). Teraz zakres jest zaznaczony, a jego szczegóły (w tym odległość, czas, wysokość itp.) Są wyświetlane po prawej stronie okna.

Prostym sposobem na wybranie zakresu jest wybranie pierwszego punktu zgodnie ze wskazaniami i naciśnięcie klawisza „Shift” i kliknięcie punktu końcowego zakresu na mapie lub w widoku profilu.

Aby usunąć zakres, upewnij się, że jest on zaznaczony i użyj funkcji „Usuń zakres” w menu „Zakres”.

Aby wybrać całą trasę lub anulować wybór, użyj pozycji „Zaznacz wszystko” i „Nic nie zaznaczaj” z menu „Zakres”.

Skompresuj ścieżkę

Aby usunąć wszystkie zduplikowane punkty na ścieżce lub te, które są bardzo blisko, użyj polecenia „Kompresuj ścieżkę” w menu „Ścieżka”. Oferowane są następujące cztery techniki kompresji:

  • „Usuń duplikaty” wybiera punkty o tej samej szerokości i długości geograficznej, co inne punkty na szlaku.
  • Opcja „Usuń pobliskie punkty” ma zmienne ustawienie zapewniające różne poziomy kompresji – ten „współczynnik rozciągania” jest oparty na całkowitej długości podróży pod względem długości i szerokości geograficznej. Przy 200, domyślnej wartości parametru, punkty, które są bliżej poprzedniego punktu niż 1/200 zakresu ruchu, są zaznaczane do usunięcia. Wysokie wartości tego parametru eliminują mniej punktów, a niskie wartości więcej punktów.
  • „Usuń anomalne punkty” identyfikuje punkty, które są daleko od ich dwóch przednich i tylnych sąsiadów, nawet jeśli te punkty są blisko siebie. Zwykle oznacza to błąd w odbiorze, który powoduje, że lokalizacja przeskakuje w złym kierunku, a następnie powraca. Parametr „współczynnik odległości” wpływa na to, jak daleko musi znajdować się punkt, aby został uznany za „nieprawidłowy”. Jest to wielokrotność średniej odległości między sąsiednimi punktami trasy, więc jeśli parametr wynosi 2, brane będą pod uwagę punkty, które są ponad dwukrotność średniej odległości do ich sąsiadów.
  • Opcja „Usuń odizolowane punkty” wykorzystuje informacje z segmentów trasy (jeśli są dostępne) do znalezienia odizolowanych punktów, które nie są połączone z ich sąsiadami. Wykorzystuje ten sam „współczynnik odległości” co algorytm anomalnego punktu do identyfikacji samotnych punktów z dala od sąsiadów (często, gdy odbiór jest słaby).

Zauważ, że cztery algorytmy zaznaczają tylko punkty do kompresji, ale jeszcze ich nie usunęły. Punkty na liście map zostaną zaznaczone na czerwono, abyś mógł je przejrzeć i sprawdzić, czy naprawdę należy je usunąć. Jeśli uznasz to za poprawne, użyj polecenia menu Śledź -> Usuń zaznaczone punkty, aby je usunąć.

Inne funkcje edycji ścieżek

Aby dodać nowe punkty między istniejącą parą punktów, wybierz zakres między dwoma punktami (tak, aby tylko one były zaznaczone) i użyj polecenia „Wstaw pomiędzy punkty” z menu „Zakres”. Na koniec wybierz liczbę punktów do wstawienia (rozmieszczonych na linii szerokości, długości i wysokości).

Aby odwrócić sekcję wycieczki, zaznacz ją jako zakres i wybierz „Odwróć zakres” z menu „Zakres”. To po prostu odwraca kolejność punktów, tak że trasa przebiega w przeciwnym kierunku.

Inne funkcje edycji obejmują dodawanie marginesu czasu do bieżącego zaznaczenia (aby ukryć, kiedy faktycznie tam był), mieszanie segmentów ścieżki (w celu przekształcenia bieżącego zaznaczenia w jeden segment ścieżki) i tworzenie nowego punktu na podstawie średnich współrzędnych aktualny wybór (przydatne przy dokładniejszym oznaczaniu punktu trasy).

Aby cofnąć zmiany w danych, wybierz „Cofnij” z menu „Ścieżka” (lub użyj przycisku „Cofnij”) i wybierz liczbę operacji do cofnięcia.

Przesuwaj i powiększaj mapę

Widok mapy można rozszerzyć, dzięki czemu można wyraźniej zobaczyć drobne szczegóły. funkcje powiększania i przewijania są dobrze kontrolowane za pomocą myszy lub klawiatury. Aby powiększyć wewnątrz lub na zewnątrz:

  • Użyj kółka myszy – w górę, aby powiększyć i w dół, aby pomniejszyć.
  • Skorzystaj z menu kontekstowego – kliknij prawym przyciskiem myszy na mapie i wybierz „Powiększ”, „Pomniejsz” lub „Pokaż wszystko”.
  • Użyj elementów sterujących widokiem – kliknij ikony „powiększ +” i „powiększ -” w lewym górnym rogu widoku mapy.
  • Użyj klawiatury – gdy mapa jest ostra, użyj Ctrl-strzałka w górę, aby powiększyć lub Ctrl-strzałka w dół, aby pomniejszyć.
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy i przeciągnij – prawym przyciskiem myszy narysuj prostokąt otaczający wyświetlany obszar.

Aby przewijać mapę w górę, w dół, w lewo i w prawo:

  • Przeciągnij myszą – kliknij i przeciągnij mapę lewym przyciskiem myszy, aby przesunąć.
  • Użyj klawiatury – gdy mapa ma fokus klawiatury, użyj klawiszy kursora do przewijania.
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy i przeciągnij – prawym przyciskiem myszy narysuj prostokąt otaczający wyświetlany obszar.

Domyślnie funkcja automatycznego przewijania jest włączona, więc po wybraniu nowego punktu, którego nie ma na ekranie, mapa zostanie przewinięta, aby go pokazać. Aby wyłączyć tę funkcję, użyj menu kontekstowego na mapie, aby usunąć zaznaczenie pola „Pozycja automatyczna”.

Zapisz ścieżkę

Aby zapisać edytowane dane, wybierz „Zapisz” z menu „Plik” lub kliknij przycisk „Zapisz” na pasku narzędzi. Spowoduje to wyświetlenie pierwszej z dwóch stron okna dialogowego zapisywania, umożliwiającej wybór opcji. Pierwsza strona wybiera pola do zapisania i w jakiej kolejności, a także separator do użycia. Druga strona, opcjonalna, umożliwia określenie dowolnej konwersji formatu danych do użycia.

Panel wyboru pól pokazuje wszystkie dostępne pola oraz to, czy zawierają dane, czy nie. Trzecia kolumna siatki pozwala określić, czy to pole jest zapisane w pliku, czy nie. Kolejność pól można zmienić, wybierając wiersz w siatce i używając przycisków „W górę” i „W dół”. Separator jest wybierany w taki sam sposób, jak przy otwieraniu pliku, albo przez wybranie jednego z dostępnych, albo przez wprowadzenie własnego.

Klikając „Dalej” można wybrać format współrzędnych i wysokości, które mają zostać zapisane w pliku. Domyślnie zostaną skopiowane tylko oryginalne wartości pliku, ale możesz przekonwertować je na inne jednostki lub formaty.

Ostatnim krokiem jest wybranie nazwy pliku, aby zapisać dane, które mogą być nowe lub nadpisać stare.

Eksport do formatów XML

GpsPrune obsługuje dwa formaty XML, KML (używane przez aplikacje, takie jak Google Earth) i GPX (używane przez wiele innych programów). Aby wyeksportować dane w tych formatach, użyj funkcji „Eksportuj KML” lub „Eksportuj GPX” z menu „Plik”. Te pliki XML nie obsługują wszystkich pól, które może zawierać plik tekstowy, więc pamiętaj, aby zapisać swoje dane za pomocą funkcji „Zapisz”, jeśli chcesz je ponownie otworzyć w GpsPrune. GpsPrune może czytać pliki KML i GPX, ale niektóre pola mogą zostać utracone.

Edytuj punkty

Aby edytować punkt, najpierw wybierz go zgodnie z powyższym opisem. Następnie wyświetl okno dialogowe edycji punktu z pozycją „Edytuj punkt” w menu „Punkt” lub przyciskiem „Edytuj punkt” na pasku narzędzi. W tym oknie dialogowym każde pole punktów (w tym niektóre niestandardowe) jest pokazane w tabeli. Wybierz pole do zmiany, kliknij przycisk Edytuj i wprowadź nową wartość w polu. Powtórz to dla wszystkich pól, które chcesz zmodyfikować, a następnie kliknij przycisk „OK”, aby potwierdzić zmiany.

Jeśli potrzebujesz tylko zmienić nazwę punktu trasy, łatwiej jest zamiast tego użyć funkcji „Edytuj nazwę punktu drogi” – jest to uproszczone okno dialogowe, w którym można edytować tylko nazwę. Dostępne są również funkcje konwersji nazwy na wielkie litery (np. „CHINZIG CHULM”), małe litery („chinzig chulm”) lub typ tytułu („Chinzig Chulm”).

Wizualizuj w 3D

Po załadowaniu ścieżki wybierz opcję „Pokaż model 3D” z menu Widok. Otworzy się nowe okno z widokiem w trzech wymiarach. Zauważ, że Java3D musi być zainstalowana, aby móc korzystać z tych funkcji. Jest to dodatkowa biblioteka, którą można pobrać poza głównym środowiskiem wykonawczym Java. Model można obracać, klikając i przeciągając myszą w oknie głównym. Aby uzyskać renderowanie modelu w wyższej rozdzielczości, użyj przycisku „Eksportuj POV” w tym oknie, a przejdziesz bezpośrednio do funkcji eksportu do Povray (patrz poniżej).

Eksportuj do Povray

Povray to zewnętrzny program dostępny dla systemów Windows, Mac i Linux, który może renderować modele o wysokiej jakości. GpsPrune może eksportować twoje dane do formatu POV, który możesz następnie załadować do programu Povray. Aby uzyskać więcej informacji o Povray i jak ustawić ustawienia jakości dla dobrego renderowania, zobacz samouczki na povray.org .

Użyj opcji „Eksportuj POV” z menu „Plik”, aby wyeksportować do formatu POV. Spowoduje to wyświetlenie małego okna dialogowego umożliwiającego ustawienie źródła i współrzędnych kamery do użycia, umożliwiając później wybór pliku wyjściowego. To okno dialogowe można również wyświetlić za pomocą funkcji „Pokaż w 3D” (patrz wyżej).

Zauważ, że GpsPrune nie wywołuje Povraya bezpośrednio, tylko eksportuje dane w odpowiednim formacie. Zapoznaj się z dokumentacją Povray.

Korelowanie zdjęć

KORELACJA OBRAZÓW – metoda stosowana w fotogrametrii do wspomagania orientacji modeli stereoskopowych – do pozycjonowania kursora na znaczkach tłowych lub odnajdywania punktów analogicznych na zdjęciach (orientacja wzajemna). Istnieją też algorytmy służące do automatycznego generowania NMT na podstawie korelacji obrazów tworzących parę stereoskopową. Algorytmy takie są zawarte w oprogramowaniu współczesnych fotogrametrycznych stacji roboczych.

Aby załadować zdjęcia, użyj opcji „Dodaj zdjęcia” w menu Plik (także w menu Zdjęcia) lub użyj przycisku „Dodaj zdjęcia” na głównym pasku narzędzi. Jeśli zdjęcia mają już informacje o współrzędnych w tagach exif, zostaną one odczytane i utworzone zostaną nowe punkty. Jeśli nie, możesz ręcznie połączyć zdjęcia z punktami, wybierając zdjęcie (za pomocą pola listy w lewym dolnym rogu), wybierając punkt (jak opisano powyżej), a następnie używając opcji „Przyłącz do punktu” z menu Zdjęcie, lub używając odpowiedniego przycisku na pasku narzędzi.

Jeśli informacje o ścieżce mają sygnatury czasowe powiązane z punktami (nie wszystkie ścieżki mają te informacje), wówczas można użyć funkcji automatycznej korelacji, aby spróbować połączyć zdjęcia i punkty razem. Działa to poprzez dopasowanie sygnatur czasowych zdjęć do sygnatur czasowych punktów. Jednak zegar aparatu i zegar odbiornika GPS nie są idealnie zsynchronizowane, a dodatkowo zegar aparatu jest prawdopodobnie ustawiony na czas lokalny, podczas gdy zegar odbiornika GPS jest ustawiany za pomocą sygnałów satelitów w czasie UTC. Dlatego zawsze istnieje różnica, którą należy dodać lub odjąć przed dopasowaniem znaczników czasu. Najlepszym sposobem na ustalenie tej różnicy jest ręczne połączenie co najmniej jednego zdjęcia, a następnie użycie tej różnicy do skorelowania pozostałych.

Jeśli co najmniej jedno zdjęcie zostało już skorelowane z punktem czasowym, zostanie wyświetlona lista, na której można wybrać jedno. Jeśli nie, okno dialogowe przechodzi do drugiego kroku, w którym różnicę czasu można wprowadzić ręcznie. Można ustawić limity czasu między punktami lub odległości między punktami, aby ograniczyć, kiedy zdjęcia będą skorelowane. Za pomocą przycisku „Podgląd” można wyświetlić tabelę pokazującą, które zdjęcia można skorelować za pomocą wybranego przesunięcia czasowego i limitów. Pola wyboru mogą służyć do zaznaczania lub odznaczania zdjęć, a także do dostosowywania ustawień i wykonywania innego podglądu. Ostatecznie wybrane zdjęcia zostaną połączone z odpowiednimi punktami (lub zostaną utworzone nowe punkty przez interpolację).

Po skorelowaniu zdjęć współrzędne można zapisać w informacjach EXIF plików .jpg (patrz poniżej). Można również utworzyć plik KMZ zawierający miniatury zdjęć (patrz poniżej), na przykład do wyświetlania w Google Earth.

Zwróć również uwagę, że pliki audio (takie jak własne dyktowane notatki) można skorelować w ten sam sposób – zobacz menu Audio, aby dowiedzieć się, jak ładować, odtwarzać, łączyć i korelować pliki audio z danymi współrzędnych.

Eksportuj zdjęcia do Google Earth

Najpierw załaduj i jeśli to konieczne skoreluj zdjęcia, jak opisano powyżej. Następnie wybierz funkcję „Eksportuj jako KML” z menu Plik. Upewnij się, że opcja „KMZ” jest zaznaczona, a następnie wybierz plik do zapisania. Następnie załaduj ten plik KMZ do Google Earth, aby go wyświetlić. Miniatury pojawią się w dymku opisu punktów po kliknięciu. Jeśli chcesz zmienić rozmiar miniatur, użyj polecenia „Ustaw rozmiar obrazu KMZ” w menu „Ustawienia”. Oczywiście możesz zapisać wybrane ustawienia za pomocą opcji Ustawienia -> Zapisz ustawienia.

Dane można dalej edytować w Google Earth, na przykład zmieniając kolejność punktów trasy, przenosząc elementy do oddzielnych folderów, kojarząc „migawki” z punktami i edytując podpisy do zdjęć. Wynik można zapisać ponownie z Google Earth za pomocą menu prawego przycisku myszy.

Zapisz informacje EXIF

Aby zapisać współrzędne w plikach jpeg, GpsPrune używa dodatkowego programu o nazwie exiftool. Jest oparty na Perlu i jest dostępny dla systemów Windows, Mac i Linux. W przypadku systemów Linux i Mac wystarczy zainstalować pakiet exiftool, w przypadku systemu Windows dostarczany jest plik .zip zawierający plik wykonywalny o nazwie exiftool(-k).exe– należy zmienić jego nazwę na „exiftool.exe” i umieścić go w dowolnym miejscu ścieżki – lub edytować ścieżkę, aby uwzględnić katalog, w którym znajduje się exiftool.exe. Umożliwi to GpsPrune znalezienie go w czasie wykonywania. Ekran Informacje (Pomoc -> O GpsPryne > Informacje) pokazuje, czy GpsPrune może znaleźć exiftool w twoim systemie.

Aby zapisać współrzędne, skoreluj zdjęcia ręcznie lub automatycznie, zgodnie z opisem i wybierz „Zapisz Exif” z menu „Zdjęcie”. Zostanie wyświetlona lista skorelowanych zdjęć, wystarczy wybrać zdjęcia do zapisania za pomocą pól wyboru i nacisnąć „OK”. Jeśli pole „Zastąp pliki” jest zaznaczone, pliki zdjęć zostaną nadpisane, co może być niebezpieczne i uszkodzić plik (chociaż jest to bardzo mało prawdopodobne). Jeśli to pole nie jest zaznaczone, nazwa oryginalnego pliku zostanie zmieniona z rozszerzeniem _originali zostanie utworzona nowa kopia.

Twórz diagramy

Aby utworzyć wykresy wysokości, odległości, prędkości itp., Użyj polecenia menu Widok -> Wykresy. Pozwala to wybrać oś X (odległość lub czas) oraz od jednej do czterech osi Y dla wykresów. Ta funkcja wymaga zainstalowania programu gnuplot i aby GpsPrune wiedział, gdzie znaleźć gnuplot. Wykresy można wyświetlać bezpośrednio na ekranie lub można je zapisać w pliku .svg.

Więc co możesz zrobić z wykresami po ich utworzeniu? Jeśli wyświetlisz wykres na ekranie, możesz po prostu zrobić zrzut ekranu za pomocą zwykłych narzędzi i manipulować obrazem za pomocą zwykłego edytora graficznego. Jedną z darmowych wieloplatformowych alternatyw dla tego jest GIMP. Upewnij się, że zmniejszyłeś głębię koloru i zapisz go w bezstratnym formacie (np. png), aby uzyskać najlepsze rezultaty. Nie zapisuj go jako .jpg!

Jeśli zapiszesz wykres jako plik .svg, istnieje wiele narzędzi, których możesz użyć do wyświetlenia i edycji pliku. Największą zaletą tego jest to, że jest to format wektorowy, więc możesz go skalować do tak dużego, jak chcesz, bez postrzępionych pikseli. Pliki są również zwykle znacznie mniejsze niż równoważny plik .png. Powinieneś być w stanie wyświetlić plik .svg w przeglądarkach takich jak Firefox lub Opera, a także w zwykłych edytorach graficznych, takich jak GIMP. Aby manipulować plikiem .svg, potrzebujesz edytora grafiki wektorowej, takiego jak Inkscape, ale w niektórych wersjach Inkscape są błędy renderowania – musisz zastąpić wszystkie wystąpienia „stroke: currentColor” przez „stroke: black”, aby poprawnie się wyświetlały. Możesz to zrobić za pomocą edytora tekstu lub prostego polecenia sed.

The Activity Workshop