lernu! 2023 online

lernu!

lernu! to darmowe strony internetowe, na których można zapoznać się z językiem międzynarodowym esperanto i nauczyć się go. Jest to także eksperyment metodyczny dotyczący nauki poprzez Internet bez nauczyciela i klasy.

„Wewnętrzna idea Esperanta to: na neutralnym fundamencie językowym zburzyć mury pomiędzy ludami i spowodować, by każdy z ludzi widział w swoim bliskim tylko człowieka i brata.” L. L. Zamenhof, 1912

Ludwik Łazarz Zamenhof

Esperanto zostało stworzone przez Ludwika Łazarza Zamenhofa, który opracował gramatykę na podstawie języków europejskich z minimalną ilością wyjątków. Słownictwo oparte jest głównie na językach romańskich, chociaż istnieją również wyrazy z języków germańskich i innych. Nowy język, którego pierwszy podręcznik ukazał się w 1887 roku, przyciągnął społeczność mówców i zaczął normalny proces ewolucji języka w społeczności, która używała go w wielu środowiskach i stworzyła kulturę związaną z językiem. Dwie dekady później urodziły się pierwsze dzieci mówiących w esperanto rodziców, pierwsi rodzimi mówcy języka. Tak więc można powiedzieć, że jest to język stworzony do komunikacji międzynarodowej, który później stał się kreolem i jest obecnie językiem diaspory mówców Esperanto.

Strona lernu! oferuje:
 • Kursy
  Interaktywne lekcje Esperanta z ćwiczeniami, dźwiękiem i obrazkami
 • Gramatyka
  Opis całej gramatyki języka esperanto z ćwiczeniami
 • Mediateka
  Multimedialny zbiór materiałów z realnego świata języka esperanto
 • Forum
  Wielojęzyczne forum na bardzo różne tematy o i w języku esperanto
 • Słownik
  Wielojęzyczny dwukierunkowy słownik esperanta, zintegrowany ze wszystkimi tekstami esperanckimi
 • Instrumaterialoj (Materiały dydaktyczne)
  Materiały dydaktyczne na 6 lekcji, podzielonych na 60 godzin nauki, z materiałami do pobrania i drukowania do nauczania esperanta (strona w języku esperanto).

Wśród programów na stronie Portable info PL jest program Kurso de Esperanto przeznaczony do samodzielnej nauki języka esperanto. Kurs jest przeznaczony specjalnie dla początkujących, którzy dzięki wykorzystaniu e-learningu będą mogli nauczyć się podstaw esperanto w ciągu dwóch tygodni.

lernu! jest to słowo esperanckie, które znaczy „ucz się”.

Działa w systemach: wieloplatformowy
Dostęp do Internetu
Licencja: bezpłatny (freeware)

Portable /.zip – online/: jeśli chcecie mieć ten program w wersji przenośnej wykorzystajcie Web2Desk. Web2Desk to narzędzie, które tworzy aplikacje komputerowe dla Twoich ulubionych witryn internetowych za pomocą jednego kliknięcia. Niezależnie od platformy (macOS, Linux, Windows) i jest za darmo! Pobierz aplikacje np. dla kanałów YouTube, mediów społecznościowych czy ulubionych witryn muzycznych. Na stronie wpisujemy adres URL witryny, nazwę aplikacji i wybieramy ikonę. Wpisujemy adres e-mail, na który ma być wysłana aplikacja (możemy ją pobrać bezpośrednio ze strony). Zaznaczamy też, jaki nas interesuje system komputerowy. Ostatnią czynnością jest kliknięcie „Utwórz aplikację komputerową (Create Desktop App)”.
Strona jest tylko w języku angielskim, a Web2Desk tylko do użytku osobistego (do użytku biznesowego używaj Web2Desk Business).

Languages (27%-100%): Belarussian, Catalan, Chinese (Traditional), Croatian, Czech, Danish, English, Esperanto, Estonian, Farsi, Finnish, French, Hebrew, Georgian, German, Greek, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Kirundi, Kiswahilli, Korean, Lithuanian, Nederlands (Dutch), Norwegian (Bokmal), Polish (60%), Portuguese, Romanian, Russian, Serbian, Slovak, Slovenian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian, Vietnamese.

You may also like...