Mastodon 4.2.8 online

Mastodon

Mastodon – wolna sieć społecznościowa, która pozwala każdemu na uruchomienie własnych węzłów będących częściami sieci, których użytkownicy są częścią federacji, na którą składa się wiele serwerów. Przez użytkowników sieci są nazywane „instancjami”. Te serwery, tworząc sfederowaną sieć społecznościową pozwalają użytkownikom różnych serwerów wzajemnie komunikować się z pozostałymi. Mastodon jest częścią większej sieci, zwanej Fediwersum, pozwalając użytkownikom na interakcje z użytkownikami innych platform korzystających z tego samego protokołu, jak PeerTube czy Friendicawięcej na Wikipedii.

Fediwersum po polsku

Mastodon to sieć społecznościowa, która nie jest na sprzedaż. Twoja oś czasu powinna pokazywać to, co faktycznie jest dla ciebie ważne, a nie to, co korporacje sądzą, że powinniście widzieć, to całkowicie odmienna sieć społecznościowa, oddana w ręce ludzi.

Co oferuje Mastodon:
  • Miej kontrolę nad swoją główną tablicą – sami wiecie najlepiej, co chcecie widzieć na swojej osi czasu. Żadnych algorytmów lub reklam, przez które tracisz swój cenny czas. Obserwuj dowolne osoby z dowolnego serwera Mastodona przy pomocy jednego konta i otrzymuj ich wpisy w kolejności chronologicznej. Każdy zasługuje na własny kąt w Internecie.
  • Buduj relacje z odbiorcami na zaufaniu – Mastodon zapewnia ci unikalne możliwości docierania do twojego grona odbiorców bez żadnych pośredników. Postawiony na własnej infrastrukturze pozwala obserwować i być obserwowanym z dowolnego innego serwera Mastodona. Nikt, poza tobą nie ma nad tym kontroli.
  • Moderacja we właściwy sposób – Mastodon oddaje w twoje ręce prawo podejmowania decyzji. Każdy serwer tworzy własne zasady i regulacje, które są egzekwowane lokalnie, a nie odgórnie, jak w przypadku korporacyjnych mediów społecznościowych. Czyni to Mastodona najbardziej elastyczną platformą dla różnych grup ludzi z różnymi potrzebami. Dołącz do serwera, z którego zasadami zgadzasz się najbardziej lub stwórz swój własny.
  • Niezrównana kreatywność – sieć obsługuje wiadomości audio, wideo oraz zdjęcia, jak również opisy na potrzeby dostępności, ankiety, ostrzeżenia dotyczące treści, animowane awatary, niestandardowe emotikony, kontrolę przycinania miniatur i inne, aby pomóc Ci wyrażać siebie. Bez względu na to, czy dzielisz się swoją sztuką, muzyką czy podcastem, ta sieć jest dla ciebie.
  • Zdecentralizowany – natychmiastowa globalna komunikacja jest zbyt ważna, żeby mogła należeć tylko do jednej firmy. Każdy serwer Mastodona jest całkowicie niezależnym podmiotem zdolnym do współdziałania z innymi w celu utworzenia jednej globalnej sieci społecznościowej.
  • Otwarty kod źródłowy – Mastodon jest darmowym i otwartym oprogramowaniem. Wierzymy w twoje prawo do używania, kopiowania, studiowania i modyfikowania Mastodona na miarę twoich potrzeb, a my korzystamy z wkładu społeczności.
  • Nie na sprzedaż – szanujemy twoją sprawczość. Twoja oś czasu jest tworzona przez ciebie i dostosowywana do twoich potrzeb. Nigdy nie będziemy ci dostarczać reklam, ani podsuwać ci sugerowanych profili do obejrzenia. Oznacza to, że twoje dane i twój czas należą tylko i wyłącznie do ciebie.
  • Interoperacyjny – ponieważ Mastodon jest zbudowany na otwartym sieciowym protokole, może on się porozumiewać z każdą inną platformą, która zaimplementowała ActivityPub. Mając jedno konto, masz dostęp do całego uniwersum aplikacji społecznościowych – fediwersum.

Działa w systemach: wieloplatformowy
Dostęp do Internetu
Licencja: bezpłatny (GNU Affero General Public License)

Aplikacje innych deweloperów (Android, iOS, przeglądarka, komputer)

Languages: Albanian, Arabic, Bangla, Basque, Catalan, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Czech, English, Finnish, French, German, Hebrew, Irish, Italian, Japanese, Kabyle, Korean, Kurmanji (Kurdish), Nederlands, Norwegian, Polish, Portuguese, Russian, Scottish Gaelic, Sinhala, Slovak, Slovenian, Spanish, Swedish, Thai, Turkish, Ukrainian, Vietnamese, Welsh.

You may also like...