Overpass Turbo 2024-01-15 online

Overpass Turbo

Overpass Turbo to internetowe narzędzie do filtrowania danych dla OpenStreetMap. Dzięki temu możesz uruchamiać zapytania Overpass API i interaktywnie analizować wynikowe dane OpenStreetMap na mapie. Dostępny jest zintegrowany kreator, który sprawia, że tworzenie zapytań jest bardzo proste. Działa do każdego zapytania Overpass API i pokazuje wyniki na interaktywnej mapie.
Overpass Turbo umożliwia również eksport znalezionych relacji, dróg i punktów np. do pliku GPX. Taki plik możemy potem wykorzystać w JOSM.

Interfejs Overpass API (wcześniej znany jako OSM Server Side Scripting lub OSM3S przed 2011 r.) to interfejs API tylko do odczytu, który obsługuje niestandardowe wybrane części danych mapy OSM. Działa, jako baza danych przez Internet: klient wysyła zapytanie do API i otrzymuje z powrotem zestaw danych odpowiadający zapytaniu. W przeciwieństwie do głównego interfejsu API, który jest zoptymalizowany do edycji, Overpass API jest zoptymalizowany pod kątem konsumentów danych, którzy potrzebują kilku elementów w mgnieniu oka lub do około 10 milionów elementów w ciągu kilku minut, oba wybrane według kryteriów wyszukiwania, takich jak np. lokalizacja, typ obiektów, właściwości tagów, bliskość lub ich kombinacje. Działa, jako zaplecze bazy danych dla różnych usług.

Overpass API

API Overpass może być świetnym narzędziem do mapowania, ponieważ jest bardzo wydajne w filtrowaniu danych OSM. Dzięki Overpass Turbo istnieje łatwy sposób na szybkie uruchomienie dowolnego zapytania i sprawdzenie wyników w przyjazny dla użytkownika sposób.

Oto kilka pomysłów, w których korzystanie z Overpass Turbo może być przydatnym narzędziem podczas mapowania:
  • Wyszukiwanie (rzadkich) błędów ortograficznych lub zerwania z konwencjami nazewnictwa na dużym obszarze.
  • Wyszukiwanie specjalnych punktów POI, które nie są zaznaczone na mapie.
  • Kontrola punktów POI (np. węzłów miejsc), które są rozmieszczone równomiernie na dużych obszarach.
  • Wyświetlanie przestrzennie dużych obiektów (granice, rzeki, całe autostrady, sieci PT…) i ładowanie ich bezpośrednio do edytora.
  • Gdy potrzebujesz tylko przefiltrowanej części danych OSM.

Działa w systemach: wieloplatformowy
Dostęp do Internetu
Licencja: bezpłatny (MIT License)

Languages: Catalan, Chinese (China), Chinese (Taiwan), Croatian, Czech, Danish, Dutch, German, Greek, English, Esperanto, Estonian, French, Galician, Hungarian, Italian, Japanese, Latvian, Norwegian, Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Russian, Slovenian, Spanish, Ukrainian, Vietnamese.

You may also like...