KORFOT 14 portable

KORFOT

KORFOT to minimalistyczny program, produkcji polskiej, do korygowania projekcji zdjęć w formatach .jpg oraz .tif.

Ułatwi wyrównanie zniekształceń fotografii, głównie zdjęć budynków.

Algorytmy przyjęte w programie pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości przekształcanych zdjęć.

Dlaczego korekta projekcji a nie korekta perspektywy?
Perspektywa jest to zmniejszanie się obrazu wraz z odległością od fotografującego. Dodatkowo obiektywy zwiększają ten efekt. Zmniejszanie się obrazu dotyczy nie tylko jego wymiarów poprzecznych (w stosunku do fotografującego) ale także wymiarów wzdłużnych (pozwolę sobie tak je nazwać).
Jeżeli wykonamy zdjęcie budynku „na wprost” z połowy jego wysokości to perspektywa nie wystąpi. Niestety, rzadko mamy taką sposobność i pozostaje nam dokonanie korekty zdjęcia. Korekta powinna symulować nasze „wspięcie się” do góry budynku, czyli elementy u dołu powinny ulec pomniejszeniu a górne powiększeniu. Nasz „punkt widzenia” powinien ulec przesunięciu w górę o odległość korekty projekcji.

Korekty perspektywy i obrót możemy dokonywać na dwa sposoby: za pomocą myszy lub strzałkami na klawiaturze. Operowanie strzałkami na klawiaturze jest dokładniejsze. Dodatkowo przytrzymując klawisz [Ctrl] uzyskujemy zwiększenie precyzji.
Po prawej stronie okna programu znajduje się panel z suwakami umożliwiającymi wykonanie zaawansowanych operacji na obrazie, Każdy suwak składa się z pokrętła precyzyjnego i suwaka zgrubnego.Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na suwaku cofa zmiany nim dokonane:

Zapis

  • tym przyciskiem można zapisać pracę bez zamykania programu. Podczas zamykania programu zostaniemy również zapytani o to czy zapisać pracę. Podczas zapisywania możemy wybrać dowolną nazwę pliku.

Interfejs programu
Program należy uruchomić z parametrem będącym ścieżką do korygowanego zdjęcia. W rzeczywistości jest to bardzo proste, wystarczy przeciągnąć myszą plik zdjęcia na ikonę skrótu programu. Inna możliwość to otwieranie z okna przeglądarki fotografii systemu Windows, opcja Otwórz.

Listę opcji programu można wywołać z menu kontekstowego programu, opcja Klawiszologia:

Strzałki
w prawo obrót w prawo co pół stopnia
w lewo obrót w lewo co pół stopnia
Shift + w lewo korekta projekcji: “idziemy” na prawo
Shift + w prawo korekta projekcji: “idziemy” na lewo
do góry korekta projekcji: “idziemy” na dół
na dół korekta projekcji: “idziemy” do góry
Ctrl+H pokazanie wykresu histogramu i tablicy wyrównania histogramu
R, B, C, S, H, G, L zwiększenie odpowiednich filtrów o 1
Esc zapis i koniec programu
Esc esc wyjście bez zapisu

Jeżeli podczas przekształceń będziemy mieli wciśnięty przycisk Ctrl to dokładność obrotu
zostanie zwiększona (co 0,1 stopień).

Dodatkowo po prawej stronie okna programu:
– R: korekta histogramu
– B: korekta jasności (ang. brightnes)
– C: korekta kontrastu
– S: korekta nasycenia kolorem (saturacja)
– H: HDR retinex
– O: ostrzenie HDR
– G: korekta gamma
– L: logarytmiczna korekta luminancji
– max: skalowanie zdjęcia przy zapisywaniu.
– D: mieszanie multiplikatywne
– wb: przycisk balansu bieli.

Interfejs programu nie posiada żadnych przycisków. Polecane jest posługiwanie się klawiszami strzałek, zdjęcie możemy skorygować błyskawicznie. Najpierw korygujemy obrót, następnie projekcję ponieważ po korekcie projekcji korekta obrotu odbywa się znacząco wolniej. W programie nie ma opcji zapisywania pliku. Podczas zamykania programu zostaniemy zapytani czy zapisać naszą pracę.

Naucz się: jak wyprostować budynek , na czym polega korekta narożnikowa, jak wykadrować zdjęcie , jak zmienić rozmiar zdjęcia , jak manipulować ilością światła , dlaczego lepiej prostować w KORFOCIE niż w Photoshopie , jak nagrać i odtworzyć makro, jak utworzyć znak wodny , symulacja filtra polaryzacyjnego- czy to możliwe?, symulacja filtra szarego – kiedy może się przydać , jak poprawić balans bieli , jak wykonać balans kolorów , jak nałożyć na zdjęcie filtr kolorowy, jak wyostrzyć zdjęcie, co może nam dać korekta histogramu, HDRI- co to takiego?

Program otwiera się w ok. 1s, przy odrobinie wprawy korekty dokonamy w ok. 5 s, przez następne 5s, podczas zamykania programu, następuje przetwarzanie obrazu i zapis na dysk.

Opcje dodatkowe:
-korekta gamma – korekty gamma możemy dokonać przy pomocy suwaka oznaczonego literą G.
-niby HDR – przekształcenia HDR (algorytm autorski Pawła Krzyżanowskiego) można dokonać za pomocą suwaka oznaczonego literą H znajdującego się pod suwakiem do korekty gamma. Podczas ustalania natężenia HDR pokazywany jest podgląd zdjęcia ze środkowej jego części w skali 1:1. Efekt HDR nie jest pokazywany w oknie programu ze względu na skalowanie które mogło by nie pokazać rzeczywistego efektu.
Efekt HDR widoczny jest dopiero po zapisaniu pracy. Jest to pierwsza wersja algorytmu HDR. Algorytm HDR będzie rozwijany w kolejnych wersjach programu.
-saturacja – nasycenie kolorystyczne czyli saturację można korygować suwakiem oznaczonym literą S.
-kadrowanie – do kadrowania służą żółte linijki ustawiane przy pomocy myszy. W pierwotnym ustawieniu linijki znajdują się tuż poza krawędziami zdjęcia.
Aby „złapać” linijkę należy zbliżyć do niej kursor myszy. Kursor myszy podczas ustawiania linijek kadrujących zamienia się na duże białe strzałki.

Program KORFOT nie wymaga żadnego procesu instalacji, ale zapisuje w systemie swoje ustawienia w postaci pliku tekstowego KORFOT.props, który możecie znaleźć np. tu: C:\Users\<MyName>\AppData\Roaming\ZPKsoft\Korfot, dla win 10 (dziękuję Jacekowi Żebrowskiemu za informację).

Opis i zdjęcia powyżej producent programu ZPKSoft.

Działa w systemach: Windows XP/Vista/7/8/10
Licencja: bezpłatny (freeware)

Language: Polish

You may also like...