NVDA 2024.1 portable

NVDA (NonVisual Desktop Access)

NVDA (NonVisual Desktop Access) to darmowy czytnik ekranu (screenreader) dla systemu operacyjnego Microsoft Windows ( na co najedzie wskaźnik myszy, program to czyta). Program pozwala osobom niewidomym i niedowidzącym korzystać z komputera bez ponoszenia większych kosztów niż osoby widzące. Informacja o tym, co jest widoczne na ekranie, przekazywana jest przez syntezator mowy lub monitor brajlowski. Program rozwijany jest przez organizację NV Access, oraz społeczność użytkowników.

NVDA oferuje, między innymi:

-wsparcie dla popularnych aplikacji, w tym przeglądarek internetowych, klientów poczty, komunikatorów, programów i pakietów biurowych.
-wbudowany Syntezator mowy obsługujący ponad 20 języków
-ogłaszanie formatowania tekstu, jeśli jest dostępne, takie jak nazwa i rozmiar czcionki, styl oraz błędy ortograficzne.
-automatyczne ogłaszanie tekstu znajdującego się pod myszką oraz opcjonalna dźwiękowa sygnalizacja pozycji myszki.
-wsparcie dla wielu monitorów Brajlowskich
-możliwość uruchamiania z pamięci USB lub innych nośników przenośnych bez konieczności instalacji.
-łatwy w użyciu udźwiękowiony instalator.
-tłumaczenie na wiele języków.
-wsparcie dla nowszych systemów operacyjnych Windows, zarówno 32 jak i 64 bitowych
-możliwość dostępu do ekranu logowania w systemie oraz innych zabezpieczonych ekranów.
-wsparcie dla wspólnych interfejsów dostępności, takich jak Microsoft Active Accessibility, Java Access Bridge. UI Automation i iAccessible2 są także wspierane, jednak ich obsługa dostępna jest tylko pod kontrolą systemu Windows 7.
-wsparcie dla wiersza poleceń systemu Windows i aplikacji konsolowych.
Opis zaczerpnięty z Podręcznika użytkownika programu, z polskiej strony wspierającej ten projekt – http://www.nvda.pl/.

Przyszłość NVDA zależy również od Ciebie. Jeśli korzystasz z programu NVDA i zależy Ci na jego dalszym rozwoju, rozważ wsparcie projektu. W menu znajdziesz odnośnik do informacji o możliwościach przekazywania dotacji – LINK

nvda_logo

Instalacja, wstępna konfiguracja i pierwsze kroki w NVDA /.pdf/

Działa w systemach: Windows 7/8/10/11 + XP/Vista – 64 & 32-bit
Licencja: bezpłatny (GPL)

Uwaga: NVDA jest dostępny tylko dla komputerów z systemem Windows 7 SP1 i nowszym. Jeśli potrzebujesz wersji NVDA, która nadal może działać w systemie Windows XP lub Vista, pobierz zamiast tego znacznie starszą wersję NVDA 2017.3 dla systemu Windows XP. NV Access nie zaleca jednak uruchamiania tej starszej wersji na nowszych systemach operacyjnych.

Po uruchomieniu pobranego pliku możesz zdecydować czy chcesz zainstalować program na dysku, czy utworzyć jego kopię przenośną (Utwórz kopię przenośną/portable) i umieścić ją np. na pamięci flash czy kontynuować użycie wersji tymczasowej:

Wtyczki

Zmiany w wersji są w pliku programu – nvda/documentation/pl/changes.html lub z poziomu programu.

Languages: Afrikaans, Albanian, Arabic, Basque, Bulgarian, Catalan, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English, Finnish, French, Galician, Georgian, German, Greek, Hebrew, Hindi, Hungarian, Icelandic, Indonesian, Italian, Japanese, Latvian, Malay, Norwegian, Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Punjabi, Romanian, Russian, Serbian, Slovak, Slovenian, Spanish, Spanish (Columbian), Swedish, Tamil, Thai, Turkish, Ukrainian, Vietnamese.

You may also like...