NonVisual Desktop Access (NVDA) to darmowy czytnik ekranu (screenreader) dla systemu operacyjnego Microsoft Windows ( na co najedzie wskaźnik myszy, program to czyta). Program pozwala osobom niewidomym i niedowidzącym korzystać z komputera bez ponoszenia większych kosztów niż osoby widzące. Informacja o tym, co jest widoczne na ekranie, przekazywana jest przez syntezator mowy lub monitor brajlowski. Program rozwijany jest przez organizację NV Access, oraz społeczność użytkowników.

NVDA oferuje między innymi:
-wsparcie dla popularnych aplikacji, w tym przeglądarek internetowych, klientów poczty, komunikatorów, programów i pakietów biurowych.
-wbudowany Syntezator mowy obsługujący ponad 20 języków
-ogłaszanie formatowania tekstu, jeśli jest dostępne, takie jak nazwa i rozmiar czcionki, styl oraz błędy ortograficzne.
-automatyczne ogłaszanie tekstu znajdującego się pod myszką oraz opcjonalna dźwiękowa sygnalizacja pozycji myszki.
-wsparcie dla wielu monitorów Brajlowskich
-możliwość uruchamiania z pamięci USB lub innych nośników przenośnych bez konieczności instalacji.
-łatwy w użyciu udźwiękowiony instalator.
-tłumaczenie na wiele języków.
-wsparcie dla nowszych systemów operacyjnych Windows, zarówno 32 jak i 64 bitowych
-możliwość dostępu do ekranu logowania w systemie oraz innych zabezpieczonych ekranów.
-wsparcie dla wspólnych interfejsów dostępności, takich jak Microsoft Active Accessibility, Java Access Bridge. UI Automation i iAccessible2 są także wspierane, jednak ich obsługa dostępna jest tylko pod kontrolą systemu Windows 7.
-wsparcie dla wiersza poleceń systemu Windows i aplikacji konsolowych.
Opis zaczerpnięty z Podręcznika użytkownika programu, z polskiej strony wspierającej ten projekt – http://www.nvda.pl/.

nvda_logo

Pomoc
Podręcznik użytkownika NVDA  lub z poziomu programu.

Skróty poleceń klawiszowych lub z poziomu programu.

Działa w systemach: Windows XP,Vista,7,8,10 /32 i 64-bit/
Licencja: bezpłatny (GPL)

Przyszłość NVDA zależy również od Ciebie. Jeśli korzystasz z programu NVDA i zależy Ci na jego dalszym rozwoju, rozważ wsparcie projektu. W menu znajdziesz odnośnik do informacji o możliwościach przekazywania dotacji – LINK
Pobierz ( 21 MB / 100 MB Win 7,8,10) v. 2018.2.1
Info
Uruchomienie pobranego pliku spowoduje start tymczasowej kopii programu. Na tym etapie możesz zdecydować czy chcesz zainstalować program na dysku, utworzyć jego kopię przenośną (Utwórz kopię przenośną) i umieścić ją np. na pamięci flash czy kontynuować użycie wersji tymczasowej.

Pobierz /.paf.exe test/ – v. 2014.3
Wtyczki: link

Zmiany w wersji są w pliku programu – nvda/documentation/pl/changes.html lub z poziomu programu.

Języki / Languages: Afrikaans, Albanian, Arabic, Basque, Bulgarian, Catalan, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English, Finnish, French, Galician, Georgian, German, Greek, Hebrew, Hindi, Hungarian, Icelandic, Indonesian, Italian, Japanese, Latvian, Malay, Norwegian, Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Punjabi, Romanian, Russian, Serbian, Slovak, Slovenian, Spanish, Spanish (Columbian), Swedish, Tamil, Thai, Turkish, Ukrainian, Vietnamese.

NVDA_1NVDA_2NVDA_3

https://i1.wp.com/portable.info.pl/wp-content/uploads/2015/01/NVDA_icon256.png?fit=256%2C256&ssl=1https://i1.wp.com/portable.info.pl/wp-content/uploads/2015/01/NVDA_icon256.png?resize=150%2C150&ssl=1zbymalPAFSystemoweAlfabet Braille'a,Czytnik ekranu,Edukacja,Ekran,Narzędzia,NonVisual Desktop Access,NVDA,NVDA portable,Screenreader,Syntezator mowy
NonVisual Desktop Access (NVDA) to darmowy czytnik ekranu (screenreader) dla systemu operacyjnego Microsoft Windows ( na co najedzie wskaźnik myszy, program to czyta). Program pozwala osobom niewidomym i niedowidzącym korzystać z komputera bez ponoszenia większych kosztów niż osoby widzące. Informacja o tym, co jest widoczne na ekranie, przekazywana jest...