Open Library 2024-07-18 online

Open Library

Open Library to inicjatywa Internet Archive, organizacji non-profit z siedzibą w San Francisco, tworzącej cyfrową bibliotekę stron internetowych i innych artefaktów kulturowych (artefakt – coś, co jest dziełem ludzkiego umysłu i ludzkiej pracy w odróżnieniu od wytworów natury) w formie cyfrowej.
Ostatecznym celem Open Library jest udostępnienie wszystkich opublikowanych dzieł ludzkości, każdemu na świecie. Choć cel ten ma duży zakres i ambicje, jest to możliwe. Osiągnięcie tego celu będzie wymagało udziału bibliotekarzy, autorów, urzędników państwowych i technologów.

Wyobraź sobie, czym może być obszerna, otwarta biblioteka. Utalentowany matematyk, który mieszka w społeczności wiejskiej, może odkrywać dzieła matematyki na wysokim poziomie. Osoba starsza może mieć wydanie drukowane każdej książki, jaka kiedykolwiek została opublikowana. Innowacyjny młody uczony może opublikować książkę bezpośrednio w tej wielkiej bibliotece na tematy, które nie przeszłyby przez długi i trudny proces publikacji.

Internet Archive

Internet Archive – obecnie archiwum zawiera gromadzone w około dwumiesięcznych odstępach archiwalne wersje ogólnodostępnych stron www, dawne wersje oprogramowania, filmy, książki, nagrania dźwiękowe, nagrania programów telewizyjnych, itp. Archiwum udostępniane jest bezpłatnie historykom, naukowcom oraz w celach edukacyjnych. Część zasobów dostępna jest dla każdego /więcej/.

Jak możesz pomóc? Popraw rekordy dla książek, które kochasz – każdy rekord jest w pełni edytowalny, klikając przycisk „Edytuj” na stronie. Jeśli nie ma rekordu dla książki, możesz go utworzyć. Jeśli jesteś biblioteką ze zdigitalizowanymi zasobami, powiedz, a Open Library wskaże ludziom gdzie się znajduje.

W bazie danych Open Library znajdują się różne podmioty:

-autorskie
-dzieła będące zbiorem wszystkich książek o tym samym tytule i tekście
-edycje, które są różnymi publikacjami odpowiednich prac.

Działa w systemach: wieloplatformowy
Dostęp do Internetu, wymagana rejestracja
Licencja: bezpłatny (GNU AGPLv3)

Languages: Croatian, Czech, English, French, German, Polish, Spanish, Telugu.

You may also like...