Firemin 9.5.3.8055 portable

Firemin

Firemin, to zajmujący mało miejsca, dodatek do przeglądarki internetowej Mozilla Firefox i opartych na nim, np, Waterfox lub Pale Moon. Jego zadaniem jest zoptymalizowanie ilości wykorzystywanej pamięci. Umiejscawia się w zasobniku systemowym.

Praca programu polega na nieustannym eliminowaniu wycieków pamięci oraz czyszczeniu pamięci API nawet kilka razy w ciągu sekundy. Trzeba tu zaznaczyć, że przykładowo Firefox zasysa np. 200 MB pamięci bezpośrednio z komputera, a po około 3 dniach ta wartość może urosnąć do 800 MB!

Istnieją dwie wersje programu Firemin, do instalowania na komputerze oraz przenośna wersja do uruchamiania z pamięci przenośnej lub przenośnego dysku twardego. Wersja przenośna nie zapisuje żadnych ustawień w rejestrze, ani nie pozostawia żadnych śladów na komputerze.

Wyciek pamięci (ang. memory leak) – szczególny rodzaj niezamierzonego użycia pamięci przez program komputerowy, gdy nie zwalnia on zablokowanej wcześniej pamięci, która nie jest już mu potrzebna, a może nawet rezerwuje nową.
Wycieki pamięci są efektem bardzo niepożądanym. Program bowiem zajmuje coraz więcej pamięci, ale nie jest w stanie jej wykorzystać ani zwolnić. Szczególnie w aplikacjach, które działają przez długi czas (w większości serwerowych), efekt wycieku pamięci stopniowo narasta. Sam wyciek prowadzi do spadku wydajności systemu, w skrajnym przypadku zawieszenia się programu lub innych programów, którym system nie może przydzielić wystarczającej ilości pamięci, a nawet zablokowania całego systemu operacyjnego. Doprowadzenie w wadliwym programie do możliwie dużego wycieku pamięci może być jednym ze sposobów wykonania ataku DoS. /Wikipedia – więcej/

Twórca (Rizonesoft) pisze tak o swoim programie: Metoda, której używa Firemin, aby zmniejszyć użycie pamięci, nie została udowodniona, a debata, czy to działa, czy nie, będzie trwać cały czas, ale logika pozostanie taka, że jeśli to działa, użyj go, a jeśli nie, nie używaj go. To jest naprawdę proste.
Dodam tu, że opinie użytkowników na stronie programu są bardzo pozytywne.

Jeśli np. używamy przeglądarki Pale Moon, to w oknie programu należy podać ścieżkę do niego.

Działa w systemach: Windows XP/Vista/7/8/10
Licencja: bezpłatny (GNU GPLv3)

Firemin Server to małe, ale potężne narzędzie do minimalizowania wpływu wielu sesji przeglądarki na zasoby systemu Windows Server. Nie optymalizuje podstawowego procesu wybranego programu, zamiast tego przechodzi przez wszystkie uruchomione procesy i optymalizuje każdy. Zastosowanie tej metody zapewnia optymalizację każdego procesu niezależnie od właściciela. Jednak ta metoda nie jest wystarczająca dla komputera stacjonarnego, dlatego zaleca się używanie Firemin Server dla środowiska Windows Server i Firemin dla środowiska stacjonarnego.

Languages: Afrikaans, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), English, Farsi, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Russian, Slovenian, Spanish, Turkish.

You may also like...