KiCad 6.0.10 portable / 7.0.1

KiCad portable

KiCad – oprogramowanie typu open source zaliczane do kategorii EDA (ang. Electronic Design Automation), pozwalające na edycję schematów (projektowanie) i projektowanie obwodów drukowanych PCB. Pakiet działa pod wieloma systemami operacyjnymi, ponieważ oparty jest o bibliotekę wxWidgets.

Autorem KiCad jest Jean-Pierre Charras, badacz w LIS (Laboratoire des Images et des Signaux) i nauczyciel w IUT de Saint Martin d’Hères (Francja) w obszarze inżynierii elektrycznej i przetwarzania obrazu.

Pod jednym prostym interfejsem KiCad łączy elegancki zespół następujących, samodzielnych programów:
KiCad

KiCad – Menedżer projektu /*.pro/

Eeschema

Eeschema – Edytor Schematów (zarówno schematów jak i symboli) /*.sch, *.lib, *.net/

CvPcb

CvPcb – Narzędzie do przypisywania footprintów /*.net/

Pcbnew

Pcbnew – Edytor Obwodów Drukowanych /*.kicad_pcb, *.kicad_mod/

GerbView

GerbView – Przeglądarka plików Gerber i Excellon /*.g\*, *.drl, itp./

Bitmap2Component

Bitmap2Component – Narzędzie do konwersji bitmap na symbole lub footprinty /*.lib, *.kicad_mod, *.kicad_wks/

PCB Calculator

PCB Calculator – Kalkulator do obliczania komponentów, szerokości ścieżek, odległości między ścieżkami i wiele innych…

Pl Editor

Pl Editor – Edytor Układu Strony /*.kicad_wks/

*-rozszerzenia plików
Lista rozszerzeń plików nie jest kompletna i zawiera tylko podzbiór plików, które wspiera program KiCad. Służy ona jako pomoc przy zrozumieniu postaw działania każdej aplikacji wchodzącej w skład pakietu KiCad EDA Suite.

KiCad można uznać za wystarczająco dojrzałe oprogramowanie, by wykorzystać go do tworzenia i utrzymywania złożonych projektów obwodów drukowanych.

KiCad nie stwarza żadnego ograniczenia co do rozmiaru PCB i może z łatwością obsługiwać do 32 warstw miedzi, do 14 warstw technicznych oraz do 4 warstw pomocniczych. KiCad może tworzyć też wszystkie pliki niezbędne do tworzenia obwodów drukowanych: pliki Gerber dla foto-ploterów, pliki wierceń, pliki z lokalizacją elementów i wiele więcej.

Będąc oprogramowaniem otwartym (na licencji GPL), KiCad stanowi idealne narzędzie dla projektów zorientowanych w kierunku urządzeń o charakterze Open-Source.
The KiCad Team

KiCad – poradniki, instrukcje

Działa w systemach: Windows 10/11 ; 8 – nieobsługiwany, najprawdopodobniej nadal będzie działał
Licencja: bezpłatny (GNU GPLv3)

Languages: Bulgarian, Catalan, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Lithuanian, Polish, Portuguese, Russian, Slovak, Slovenian, Spanish.

You may also like...