LyX 2.2.2 portable / 2.3.7

LyX wygląda jak normalny edytor tekstu i jest graficzną nakładką na LaTeXa ( oprogramowanie do zautomatyzowanego składu tekstu, a także związany z nim język znaczników, służący do formatowania dokumentów tekstowych i tekstowo-graficznych (na przykład: broszur, artykułów, książek, plakatów, prezentacji, a nawet stron HTML).

lyx_logo

Wyglądem dokumentu zajmuje się w tle LaTeX, który faktycznie składa tekst w akapity i strony. Do korzystania z programu nie jest wymagana znajomość LaTeX-a, chociaż ta wiedza pozwala na pełniejsze wykorzystanie programu. Pisząc tekst możemy skupić się na strukturze i treści dokumentu, pozostawiając wygląd LaTeXowi.

Program LyX zapisuje dokumenty w formacie tekstowym wzorowanym na XML-u (w sensie struktury, nie znaczników). Na czas kompilacji dokumentu LyX konwertuje dokument ze swojego formatu do formatu LaTeX-a. W zależności od wybranego sposobu konwersji dokumenty wynikowe są w formacie DVI, PostScript (konwertowany z DVI), PDF (bezpośrednio albo za pomocą ps2pdf lub dvipdfm) lub HTML (wymaga dodatkowego konwertera).

Aplikacja jest polecana do pisania obszernych prac doktorskich czy magisterskich, jak również książek z rozbudowaną szatą graficzną. Pozwala także tworzyć złożone dokumenty z wykresami, czy skomplikowanymi równaniami matematycznymi.

Działa w systemach: Windows 7/8/10
Licencja: bezpłatny (GNU GPL)

Ustawienie interfejsu w języku polskim: Tools > Preferences… > Language Settings > User interface language > np. Polish > Save i restart programu

Languages: Arabic, Basque, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Czech, English, French, German, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Norwegian (Bokmal), Norwegian (Nynorsk), Polish, Slovak, Spanish, Swedish, Ukrainian ; 50%: Catalan, Dutch, Finnish, Galician, Greek, Hrbrew, Romanian, Serbian.

You may also like...