Lyx_icon256LyX wygląda jak normalny edytor tekstu i jest graficzną nakładką na LaTeXa ( oprogramowanie do zautomatyzowanego składu tekstu, a także związany z nim język znaczników, służący do formatowania dokumentów tekstowych i tekstowo-graficznych (na przykład: broszur, artykułów, książek, plakatów, prezentacji, a nawet stron HTML).

Wyglądem dokumentu zajmuje się w tle LaTeX, który faktycznie składa tekst w akapity i strony. Do korzystania z programu nie jest wymagana znajomość LaTeX-a, chociaż ta wiedza pozwala na pełniejsze wykorzystanie programu. Pisząc tekst możemy skupić się na strukturze i treści dokumentu, pozostawiając wygląd LaTeXowi.lyx_logo

LyX zapisuje dokumenty w formacie tekstowym wzorowanym na XML-u (w sensie struktury, nie znaczników). Na czas kompilacji dokumentu LyX konwertuje dokument ze swojego formatu do formatu LaTeX-a. W zależności od wybranego sposobu konwersji dokumenty wynikowe są w formacie DVI, PostScript (konwertowany z DVI), PDF (bezpośrednio albo za pomocą ps2pdf lub dvipdfm) lub HTML (wymaga dodatkowego konwertera).

Program jest polecany do pisania obszernych prac doktorskich czy magisterskich, jak również książek z rozbudowaną szatą graficzną. Pozwala także tworzyć złożone dokumenty z wykresami, czy skomplikowanymi równaniami matematycznymi.

Info
Ustawienie interfejsu w języku polskim: Tools > Preferences… > Language Settings > User interface language > Polish > Save i restartujemy program.
Działa w systemach: Windows 7,8,10
Licencja: bezpłatny (GPL)
Pobierz /.paf.exe PApps – test / (88 MB / 556 MB) v. 2.2.2
Wersja instalacyjna: pobierz /.exe/ v. 2.3.1

Języki / Languages: Arabic, Basque, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Czech, English, French, German, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Norwegian (Bokmal), Norwegian (Nynorsk), Polish, Slovak, Spanish, Swedish, Ukrainian ; 50%: Catalan, Dutch, Finnish, Galician, Greek, Hrbrew, Romanian, Serbian.

https://i2.wp.com/portable.info.pl/wp-content/uploads/2014/11/Lyx_icon256.png?fit=256%2C256&ssl=1https://i2.wp.com/portable.info.pl/wp-content/uploads/2014/11/Lyx_icon256.png?resize=150%2C150&ssl=1zbymalEdytory tekstowePAFDVI,Edytory tekstowe,HTML,LaTeX,LyX,LyX portable,PDF,PostScript,XML
LyX wygląda jak normalny edytor tekstu i jest graficzną nakładką na LaTeXa ( oprogramowanie do zautomatyzowanego składu tekstu, a także związany z nim język znaczników, służący do formatowania dokumentów tekstowych i tekstowo-graficznych (na przykład: broszur, artykułów, książek, plakatów, prezentacji, a nawet stron HTML). Wyglądem dokumentu zajmuje się w tle LaTeX,...