Sandboxie 5.68.4 / Sandboxie Plus 1.13.4 portable

Sandboxie

Sandboxie to otwartoźródłowa „piaskownica” dla systemów Microsoft Windows. Program tworzy wydzielone środowisko operacyjne, w ramach którego można uruchamiać bądź instalować aplikacje, serfować w sieci, a jednocześnie uniemożliwiając modyfikację właściwego systemu.

W środowisku Sandboxie można uruchamiać przeglądarki internetowe, programy pocztowe i do pobierania torrentów czy komunikatory internetowe. Drugim możliwym obszarem zastosowania jest wypróbowywanie programów komputerowych. Jeśli zainstalujesz nowy program komputerowy w „piaskownicy”, możesz go w nim przetestować, a jeśli Ci się nie spodoba, usunąć program, opróżniając piaskownicę bez pozostawiania śladów w systemie, jak to często bywa w przypadku zwykłej dezinstalacji. Możesz także uruchamiać programy już zainstalowane w systemie w „piaskownicy” w celu przetestowania zmienionych konfiguracji programów. Programy antywirusowe nie można zainstalować w „piaskownicy”, ponieważ procedury instalacyjne tych programów nie mogą poradzić sobie z ograniczonymi uprawnieniami piaskownicy.

Jeśli uruchomisz program komputerowy w Sandboxie, cały dostęp do zapisu na dysku twardym zostanie przekierowany do specjalnego, definiowalnego folderu. Program jest w stanie przechwytywać i przekierowywać prawa dostępu do plików, sieci, sterowników i innych zasobów, a także do bazy danych rejestru systemu Windows. W ten sposób rzeczywisty system komputerowy nie ulega zmianie. Jeśli chcesz odrzucić zmiany, możesz opróżnić „piaskownicę” ręcznie lub automatycznie po jej zamknięciu. Jednak użytkownik ma możliwość określenia folderów, w których zmiany plików są zgłaszane za pośrednictwem okna dialogowego, a zmienione pliki można natychmiast skopiować do rzeczywistego folderu lub wyświetlić i skopiować w razie potrzeby przed usunięciem zawartości „piaskownicy”.

Liczba wirtualnych „piaskownic” nie jest ograniczona, użytkownik może ręcznie stworzyć listę programów, które będą się w nich automatycznie uruchamiać, a także dostosować poziom uprawnień do różnych zasobów dla każdego z nich. Wszystkie ślady zmian dokonanych w „piaskownicy” można obejrzeć przechodząc do odpowiedniego folderu.

Wystarczy opróżnić zawartość „piaskownicy” przed zakończeniem sesji korzystania z komputera, aby wszystkie bezużyteczne lub niebezpieczne ślady wyizolowane na nim, zostały trwale usunięte z dysku (złośliwe oprogramowanie, historia i zawartość pamięci podręcznej przeglądania, itp.).

Twórcą programu był Ronen Tzur. W grudniu 2013 r. firma Invincea ogłosiła przejęcie produktu, a w lutym 2017 r. przedsiębiorstwo Invincea zostało przejęte przez Sophos. W kwietniu 2020 r. Sophos udostępnił kod źródłowy programu na GitHub i zaprzestał jego rozwoju. Od 2020 roku kontynuowania projektu podjął się David Xanatos.

Sandboxie – poradniki, instrukcje
Program udostępnia prosty przewodnik w języku polskim

Działa w systemach: Windows XP/Vista/7/8/10/11 – 64 & 32-bit
Licencja: bezpłatny (freeware)

Program jest bezpieczny, choć niektóre antywirusy wszczynają alarm o wirusach

Kompilacja v. 0.5.0 / 5.45.0 była kamieniem milowym w rozwoju Sandboxie, jest pierwszą wersją open source, która ma poprawnie podpisany sterownik dla systemu Windows 10 i 8.

W przypadku systemu Windows 7 niestety proces podpisywania nie powiódł się, trwają prace nad rozwiązaniem problemu. W związku z tym należy pamiętać, że z tego powodu instalatory dla systemu Windows 7 zawierają tymczasowo stary sterownik z podpisem tymczasowym. Na razie pobierz pakiet „Provisional Windows 7 Drivers.zip” i dostarcz sterownik do instalacji po wyświetleniu monitu.

Jeśli masz problemy z instalacją aktualizacji, po prostu odinstaluj poprzednią wersję, zachowując sandboxie.ini i ponownie zainstaluj nową kompilację.

Aby mieć wersję portable zaznaczamy opcję „Extraction all files to a directory for portable / Wypakuj wszystkie pliki do katalogu, aby użyć trybu przenośnego”. Uruchamianie: SandMan.exe

Podziękowania, za wersję portable programu, dla użytkownika „zdziranadzdziry„, oto kilka słów od niego:.
„Wersja PAF portable, oparta na wspaniałej strukturze / konstrukcji PAF, stworzonej przez Purkdell – jak dla mnie, najlepszego „portablizera”, który zamknął niestety swój blog. Wersja jest wyłącznie polska, bowiem nie umiem przetworzyć bazy pod kątem możliwości zmiany języków z pozycji programu. Niektóre strony informują, że „…programy antywirusowe mogą zgłaszać fałszywy alarm odnośnie występujące w programie wirusa trojan…”, poniżej: „…program jest bezpieczny w użytkowaniu…”, zrzut ekranu ze strony domowej z certyfikatem Microsoftu” – zdziranadzdziry

Languages – portable /Classic/: Polish.
Languages – install & portable /Plus/: Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Czech, English, French, German, Italian, Nederlands, Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Russian, Spanish, Turkish, Ukrainian.

You may also like...