Staying Alive 2024 online

Staying Alive

Staying Alive zawiera listę defibrylatorów na całym świecie i pozwala na łatwe zgłaszanie nowych lokalizacji. Nagradzana wielokrotnie, a opracowana przez AEDMAP /www.aedmap.org/ – URATUJ CZYJEŚ ŻYCIE.
AEDMAP rozwija usługę CITIZEN RESPONDER, przeznaczoną dla osób przeszkolonych w wykonywaniu RKO-AED, aby skrócić czas między wystąpieniem nagłego zatrzymania krążenia, a rozpoczęciem resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykonanej przez wyszkolonych wolontariuszy. Dzięki aplikacji CITIZEN RESPONDER otrzymasz powiadomienie na swój telefon o potrzebie udzielenia pomocy w Twojej okolicy.

Aplikacja dostępna jest w wielu krajach na świecie i zawiera około 280 000 tysięcy defibliratorów uwzględnionych na mapach (lokalizacje AED – Automated External Defibrillator). Ma ułatwić dostęp do zewnętrznych defibrylatorów dla osób, które nie posiadają żadnego wykształcenia medycznego. Celem twórców tej aplikacji jest rozpowszechnienie oraz propagowanie idei PAD (Public Access Defibrillation). Ma ona bowiem za zadnie ułatwić dostęp do AED oraz uświadamiać wagę oraz konieczność niesienia pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia oraz życia. Główne zadania aplikacji to lokalizacja najbliższego AED wedle położenia użytkownika, zgłaszanie nowych urządzeń oraz instruktaż do poprawnego przeprowadzenia RKO (Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej). Bardzo ciekawą funkcją tej aplikacji jest również baza ratowników. Mogą się do niej zapisać osoby, które przeszły szkolenie z pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) lub są zawodowymi medykami. Właśnie ta dodatkowa opcja czyni tę aplikację bardzo wyjątkową.

Podczas gdy dyspozytor medyczny dostaje informację o Nagłym Zatrzymaniu Krążenia (NZK), serwery aplikacji lokalizują najbliższych ratowników, którzy mogliby udzielić pomocy do czasu przybycia wykwalifikowanego zespołu medycznego. Wówczas aplikacja wysyła powiadomienie do użytkowników. Jeśli dany ratownik nie może uczestniczyć w akcji, po postu je odrzuca i system automatycznie szuka kogoś innego. W przypadku odebrania powiadomienia, aplikacja wysyła informacje o dokładnym miejscu zdarzenia wraz z mapą okolicy, zaś dyspozytor medyczny otrzymuje numer kontaktowy do osoby udającej się na miejsce. To właśnie ta funkcja tej aplikacji wywarła ogromne wrażenie, ponieważ już wcześniej były tworzone aplikacje, które informowały o lokalizacjach dostępnych urządzeń AED, lecz to właśnie dopiero ta łączy w sobie tą funkcję wraz z niesieniem pomocy przez osoby trzecie. Niestety w Polsce osobami uprawnionymi do udzielania pierwszej pomocy są tzw. „osoby systemu”, czyli ratownik KPP, pielęgniarka systemu, lekarz systemu oraz zespół ratownictwa medycznego. Teraz, aby aplikacja o tak dużym potencjale odniosła sukces, musi zostać przede wszystkim dobrze rozreklamowana, tak aby gro ludzi miało świadomość o istnieniu takich możliwości, które dali nam twórcy Staying alive. /źródło: Wikinews/

Główne cechy Staying Alive to:
  • Zlokalizować AED blisko Ciebie lub pod konkretnym adresem, poprzez korzystanie z wbudowanej bazy danych, która jest aktualizowana przy każdym uruchomieniu aplikacji.
  • Zgłaszanie nowego AED i edytowanie istniejących.
  • Sieć Citizen Responders – jeśli jesteś przeszkolony w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), możesz zarejestrować się za pośrednictwem aplikacji, jako Citizen Responder. Następnie możesz zostać powiadomiony w przypadku zatrzymania akcji serca w pobliżu w celu zapewnienia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Technologia Staying Alive i Citizen Responder działa do tej pory we Francji, Belgii i Szwajcarii.
  • Wideo łańcucha przetrwania „Zadzwoń, rozpocznij resuscytację, wstrząśnij i czekaj na pomoc”
  • Praktyczny przewodnik na temat stosowania automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED).
  • Tryb „awaryjny”, który pomoże Ci dokonać właściwych rzeczy we właściwej kolejności i automatycznie wykrywa numer lokalny w zależności od Twojej lokalizacji.

Lokalizacja i lista defibrylatorów dostarczanych przez tę aplikację są podane, jako wskazówka. Należy pamiętać, że aplikacja jest interaktywna i dane dostarczone przez użytkowników nie będą sprawdzane przez dedykowaną organizację. Stowarzyszenie RMC / BFM nie ponosi odpowiedzialności za błędy w lokalizacji defibrylatorów.

Działa w systemach: Online (RKO), Android
Dostęp do Internetu + rejestracja
Licencja: bezpłatny (freeware)

JEŻELI UMIESZ WYKONYWAĆ RKO (Resuscytacja Krążeniowo–Oddechowa) DOŁĄCZ ONLINE DO GRUPY RATOWNIKÓW WOLONTARIUSZY CITIZEN RESPONDER:

Rejestracja online w języku angielskim i francuskim.

Languages www: Arabic, Croatian, English, French, German, Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Spanish. Languages Android: English + ~17

You may also like...