texworks_icon256TeXworks to darmowa aplikacja dla systemu Windows, systemów Unix i MacOS. Jest to graficzny interfejs użytkownika do edycji, składu oraz przeglądania dokumentów w TeX i jego rozszerzeń (LaTeX, ConTeXt i XeTeX). Program używając pdfTeX i XeTeX jako silników potrafi generować dokumenty w formacie PDF jako domyślnego formatu danych wyjściowych. TeXworks wymaga instalacji TeX: TeX Live, MiKTeX lub MacTeX.

TeX – komputerowy system profesjonalnego składu drukarskiego, obejmujący zarówno specjalny język, jak i kompilator przygotowujący pliki w formatach wymaganych przez urządzenia graficzne (drukarki, naświetlarki).
Szczególnie często używa się go przy składaniu tekstów naukowych (np. matematycznych), ponieważ umożliwia budowanie dość złożonych wyrażeń, w tym skomplikowanych wzorów matematycznych. Nie mniej ważny jest szeroki zakres dostępnych gotowych pakietów poleceń rozwiązujących mniej lub bardziej typowe problemy związane z tworzeniem publikacji, są to np. automatyczne numerowanie równań, tworzenie skorowidzów, tabel, spisu skrótów, wstawianie prostych ilustracji. TeX pozwala na łatwe uzyskanie dokumentów PDF z plików zapisanych w języku TeX, a format PDF jest domyślnym standardem zapisu plików.

TeXworks zapewnia sporą uniwersalność, a zastosowanie w nim biblioteki Qt pozwala na pracę na różnych platformach. Program został wyposażony w przeglądarką plików PDF.

Działa w systemach: Windows XP,Vista,7,8,10
Licencja: bezpłatny (GPL)
Pobierz /.zip/ (20,2 MB / 41,3 MB)  Pobierz (15,9 MB / 45,1 MB) v. 0.6.1
Wersja instalacyjna: pobierz
Afrikaans, Arabic, Brazilian Portuguese, Catalan, Chinese, Czech, Dutch, English, Faorese, French, German, Italian, Japanese, Korean, Norwegian (Nynorsk), Persian, Polish, Portuguese, Russian, Slovenian, Turkish.
Zrzuty ekrany / Screenshots
texworks_1 texworks_2 texworks_3 texworks_4 texworks_5 texworks_6
https://portable.info.pl/wp-content/uploads/2016/12/TeXworks_icon256.pnghttps://portable.info.pl/wp-content/uploads/2016/12/TeXworks_icon256-150x150.pngzbymalEdytory tekstowePAFPDFLaTeX,PDF,skład drukarski,TeX,TeXShop,TeXworks,TeXworks portable
TeXworks to darmowa aplikacja dla systemu Windows, systemów Unix i MacOS. Jest to graficzny interfejs użytkownika do edycji, składu oraz przeglądania dokumentów w TeX i jego rozszerzeń (LaTeX, ConTeXt i XeTeX). Program używając pdfTeX i XeTeX jako silników potrafi generować dokumenty w formacie PDF jako domyślnego formatu danych wyjściowych....