Opera 12 – popularna na całym świecie, wieloplatformowa przeglądarka internetowa oparta na silniku Presto, tworzona i rozwijana przez norweską firmę Opera Software ASA. Silnik Presto nie jest już rozwijany. Zapewniał wysoką zgodność ze standardami (CSS, JavaScript, XHTML). Był on stosunkowo mało wymagający sprzętowo.
W 2013 roku ukazała się nowa wersja z numerem 15 oparta na silniku renderowania stron Blink i silniku JavaScript V8, a także osobnym klientem poczty elektronicznej Opera Mail.

Cechy przeglądarki:
-przeglądanie w kartach – strony mogą być otwierane w jednym oknie przeglądarki jako odrębne karty
-obsługa gestów myszy
-menedżer pobierania plików
-blokowanie wyskakujących okienek
-klient poczty Opera Mail (teraz osobny program)
-rozszerzenia
-sprawdzanie pisowni
-menedżer haseł
-szybkie wybieranie
-funkcja Turbo (przyspieszenie ładowania stron)
-i inne.

Uwaga
Opera 12.18 jest ostatnią wersją przeglądarki opartej na silniku Presto i nie będzie już wspierana przez producenta. W tej ostatniej aktualizacji zawiera poprawki bezpieczeństwa i aktualizuje zaimplementowane protokoły. Wyłącza wsparcie dla szyfrowania TLS RC4, a obsługuje teraz TLS 1.2 (RC4 można włączyć z poziomu opcji).
Info
Wszystkim miłośnikom „starej” Opery polecam nowy projekt byłych pracowników Opera Software ASA pod nazwą Vivaldi.
W 1994 roku dwójka programistów rozpoczęła prace nad przeglądarką internetową. W zamyśle miała to być naprawdę szybka przeglądarka, zdolna do pracy na sprzęcie o ograniczonych możliwościach i ze świadomością tego, że użytkownicy, to jednostki z własnymi wymaganiami i życzeniami. Tak narodziła się Opera.
Przeskoczmy w czasie do roku 2015. Przeglądarka, którą kiedyś kochaliśmy, zmieniła swój kierunek. Niestety, nie służy ona już swojej społeczności użytkowników i współpracowników – tym, którzy pomogli zbudować tę przeglądarkę od samego początku.
Tak powstała przeglądarka Vivaldi.
Współtwórca Opery Jón S. von Tetzchner

Działa w systemach: Windows XP,Vista,7,8,10
Licencja: bezpłatny (freeware)

PortableApps.com
Pobierz Opera 12.18 Legacy /.paf – link na dole strony/

Opera@USB
Pobierz Opera@USB /.zip 32-bit/ Pobierz Opera@USB /.zip 64-bit/

Wersja instalacyjna: pobierz /na stronie są do pobrania wersje 32 i 64-bit/

Program w wersji portable można również pobrać ze strony Opera@USB .

Języki / Languages:
Zrzuty ekrany / Screenshots
http://portable.info.pl/wp-content/uploads/2016/02/Opera_12_icon256.pnghttp://portable.info.pl/wp-content/uploads/2016/02/Opera_12_icon256-150x150.pngzbymalPrzeglądarki wwwOpera,Opera 12
Opera 12 – popularna na całym świecie, wieloplatformowa przeglądarka internetowa oparta na silniku Presto, tworzona i rozwijana przez norweską firmę Opera Software ASA. Silnik Presto nie jest już rozwijany. Zapewniał wysoką zgodność ze standardami (CSS, JavaScript, XHTML). Był on stosunkowo mało wymagający sprzętowo. W 2013 roku ukazała się nowa wersja...