Lazarus_icons256Lazarus – zintegrowane środowisko programistyczne oparte na kompilatorze Free Pascal. Jest to wzorowane na Delphi wizualne środowisko programistyczne oraz biblioteka Lazarus Component Library (LCL), która jest odpowiednikiem VCL.

Program napisany w środowisku Lazarus można bez żadnych zmian skompilować dla dowolnego obsługiwanego procesora, systemu operacyjnego i interfejsu okienek. Lazarus (w większości przypadków) jest zgodny z Delphi. Jest brakującą częścią układanki, która pozwala na rozwijanie programów, podobnie jak w Delphi, na wszystkich platformach obsługiwanych przez FPC. W odróżnieniu od Javy, która stara się, aby raz napisana aplikacja działała wszędzie (write once run anywhere), Lazarus i Free Pascal starają się, aby raz napisana aplikacja kompilowała się wszędzie (write once compile anywhere). Ponieważ dostępny jest dokładnie taki sam kompilator, w większości przypadków nie trzeba wprowadzać żadnych zmian, aby otrzymać taki sam produkt dla różnych platform. Obecnie dostępna wersja środowiska Lazarus jest dostępna na platformy takie jak Windows, Linux czy Mac OS X (zarówno Intel jak i PowerPC).

Program jest udostępniany na licencji GNU GPL, natomiast biblioteki na zmodyfikowanej licencji LGPL (co oznacza możliwość wykorzystania Lazarusa w projektach o zamkniętym kodzie).

Interfaces – Widget
W terminologii Lazarusa tę część bibliotek nazwano “the Interface”. Umożliwiają one płynne przejście na inne platformy z zastosowaniem różnych interfejsów okienek.
Aktualnie w różnych stadiach zaawansowania są interfejsy do następujących platform:

  • win32/win64 GDI support (natywny win32/win64) – ukończoneLazarus_2_icon256
  • GTK+ 1.2.x (Unix, Mac OS X) – ukończone, zaprzestano rozwijania
  • GTK+ 2.8+ – ukończone
  • Qt 4.5+ – ukończone
  • Carbon (natywny Mac OS X, C) – ukończone
  • Cocoa (natywny Mac OS X, Objective-C) – w fazie rozbudowy
  • Windows CE (natywne Windows CE) – na ukończeniu
  • fpGUI – we wczesnej fazie rozbudowy

PDA
Lazarus jest jednym z niewielu IDE dla urządzeń PDA. Aktualnie są wspierane następujące platformy: Windows CE, Qt Extended. W przyszłości: Palm OS, Symbian OS.
/Wikipedia/

Działa w systemach: Windows XP,Vista,7,8
Licencja: bezpłatny (GNU GPL/LGPL)
Pobierz /.paf – test – 32-bit/ ( ~142 MB / ~1009 MB )
Wersja instalacyjna: pobierz /32 i 64-bit/ v. 1.8

Zmiany w wersji: link

Afrikaans, Arabic, Brazilian Portuguese, Catalan, Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Hebrew, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Kazakh, Lithuanian, Polish, Portuguese Brazil, Russian, Slovak, Spanish, Turkish, Ukrainian.

Lazarus_1

https://portable.info.pl/wp-content/uploads/2015/06/Lazarus_icons256.pnghttps://portable.info.pl/wp-content/uploads/2015/06/Lazarus_icons256-150x150.pngzbymalProgramowanieDelphi,Free Pascal,Lazarus,programowanie
Lazarus – zintegrowane środowisko programistyczne oparte na kompilatorze Free Pascal. Jest to wzorowane na Delphi wizualne środowisko programistyczne oraz biblioteka Lazarus Component Library (LCL), która jest odpowiednikiem VCL. Program napisany w środowisku Lazarus można bez żadnych zmian skompilować dla dowolnego obsługiwanego procesora, systemu operacyjnego i interfejsu okienek. Lazarus (w większości...