Scratch 3.0 portable

Scratch

Scratch to interpretowany wizualny język programowania. Został zaprojektowany przez Mitchela Resnicka (m.in. pomysłodawcę serii zabawek Lego MindStorms i twórcę języka StarLogo).

Na stronie internetowej projektu można tworzyć online lub pobrać edytor offline (do pracy bez połączenia z Internetem).

scratch_logo

Z programem Scratch można zaprogramować własne interaktywne historie, gry i animacje oraz podzielić się swoimi dziełami ze społecznością online. Program uczy młodych ludzi kreatywnego myślenia, współpracowania, oraz wyciągania wniosków – czyli ważnych umiejętności potrzebnych do życia w teraźniejszości. Jest to projekt grupy Lifelong Kindergarten z MIT Media Lab., jest on bezpłatny i używany jest w ponad 150 krajach i dostępny jest w ponad 40 językach.

Został zaprojektowany specjalnie dla wieku od 8 do 16 lat, ale jest używany przez ludzi z wszystkich grup wiekowych. Miliony ludzi tworzą projekty w Scratchu, które są wykorzystywane wszędzie: w domu, szkołach, muzeach, bibliotekach czy centrach społeczności.
Umiejętność programowania jest ważna w dzisiejszym społeczeństwie.

Kiedy ludzie uczą się kodować w Scratch, uczą się także sposobów rozwiązywania problemów, tworzenia projektów i przekazywania pomysłów. Studenci uczą się z aplikacją na każdym poziomie (od szkoły podstawowej po szkoły wyższe) i poprzez wszystkie przedmioty (takie jak matematyka, informatyka, wiedza o społeczeństwie). Nauczyciele dzielą się historiami, wymieniają zasobami, zadają pytania i znajdują innych ludzi na stronie ScratchEd.

Scratch obsługuje zestaw operacji na plikach zdefiniowany w Extension Protocol, eksperymentalnym rozszerzeniu pozwalającym na komunikację Scratch’a z innymi programami. Rozszerzenie to pozwala także na komunikację z urządzeniami, np. Lego Mindstorms lub Arduino.

Wprowadzenie do środowiska Scratch
Forum dyskusyjne w języku polskim
Programowanie w Scratch dla dzieci 1/2 (wideo)

Działa w systemach: Windows XP/Vista/7/8/10
Licencja: bezpłatny (freeware – MIT)

Languages: Arabic, Brazilian Portuguese, Chinese (Simplified), English, French, German, Italian, Polish, Russian + 40 .

You may also like...