Chromium 128.0.6541 portable

Chromium

Chromium to projekt przeglądarki typu open source, którego celem jest stworzenie bezpieczniejszego, szybszego i bardziej stabilnego sposobu dla wszystkich użytkowników Internetu do korzystania z Internetu. Ta strona zawiera dokumenty projektowe, przeglądy architektury, informacje o testowaniu i inne, które pomogą Ci nauczyć się budować i pracować z kodem źródłowym Chromium.

Z tego projektu przeglądarki internetowej czerpią kod źródłowy Google Chrome, Opera, Vivaldi czy SlimJet.
Wydania Chromium pojawiają się zasadniczo podobnie do ostatnich wydań Google Chrome, z pominięciem konkretnych dodatków od Google. Najbardziej zauważalne spośród nich to: marka Google, mechanizm automatycznej aktualizacji, warunki licencyjne, śledzenie używania, wbudowany czytnik PDF i integracja z Flash Playerem.
Nazwa projektu bierze swoją nazwę od pierwiastka chromu (łac. chromium). W intencji Google było, jak wyrażone w dokumentacji technicznej, aby Chromium było nazwą open-source’owego projektu, a nazwą końcowego produktu było Chrome. Jednakże inni deweloperzy podjęli kod źródłowy i wydawali wersje pod nazwą Chromium.

Nazwa nadana projektowi oraz kodowi źródłowemu wydawana i prowadzona jest przez Projekt Chromium. Mamy możliwość pobrania kodu źródłowego i ręczne skompilowanie go na wiele platform.

Google czerpie ten kod źródłowy Chromium i dodaje:

-zintegrowany Flash Player,
-wbudowany czytnik PDF w trybie piaskownicy,
-nazwę i logo Google,
-system automatycznej aktualizacji nazywany GoogleUpdate,
-wbudowana opcja wysyłania statystyk używania i raportów awarii użytkowników,
-śledzenie RLZ (gdy Chrome jest pobierany wysyła informacje takie, jak gdzie i kiedy Chrome został pobrany w szyfrowanej formie, jako część promocji marketingowych i dystrybucji partnerskich. W lipcu 2010 Google potwierdziło że token śledzenia RLZ nie jest obecny w wersjach Chrome pobranych bezpośrednio ze strony Google oraz we wszystkich wersjach Chromium. Kod źródłowy RLZ udostępniono w tym samym czasie na licencji open source pozwalając deweloperom potwierdzić co to jest i jak to działa).

Domyślnie przeglądarka Chromium obsługuje tylko kodeki Vorbis, Theora i WebM dla tagów audio i wideo HTML5. Podczas gdy Google Chrome wspiera dodatkowo AAC i MP3. 11 stycznia 2011 r. menedżer produktu Chrome Mike Jazayeri ogłosił, że Chrome nie będzie dłużej wspierał formatu wideo H.264, a zamiast niego odtwarzacz HTML 5. Niektóre dystrybucje Linuksa mogą dodawać wsparcie dla innych kodeków do zmodyfikowanych wersji Chromium.

Chromium – wszystko, co musisz wiedzieć o projekcie, bez którego nie byłoby najpopularniejszej przeglądarki świata – Google Chrome

Działa w systemach: Windows 7/8/10/11 + XP
Licencja: bezpłatny (BSD License)

 Język interfejsu przeglądarki w Windows:
W języku interfejsu przeglądarki wyświetlają się jej menu i okna dialogowe. Zależy on od języka wybranego przy pobieraniu Google Chrome.
Aby zmienić to ustawienie w Windowsie, wykonaj te czynności:
a. Kliknij Ustawienia języka i wprowadzania, by otworzyć okno dialogowe „Języki”.
b. Wybierz z listy język, którego chcesz używać. Jeśli nie ma go na liście, dodaj preferowany język stron internetowych, klikając Dodaj.
c. W prawym panelu kliknij Wyświetl Google Chrome w tym języku.
d. Ponownie uruchom przeglądarkę, by zastosować zmiany.

Languages: Arabic, Bengali, Bulgarian, Catalan, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (GB & US), Estonian, Filipino, Finnish, French, German, Greek, Gujarati, Hebrew, Hindi, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Kannada, Korean, Latvian, Lithuanian, Malay, Malayalam, Marathi, Norwegian (Bokmal), Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Romanian, Rusian, Serbian, Slovak, Slovenian, Spanish, Swahili, Swedish, Tamil, Telugu, Thai, Turkish, Ukrainian, Vietnamese.

You may also like...