PhotoME (Digital Photo Metadata Editor) to potężne narzędzie do przeglądania i edytowania metadanych w plikach graficznych. Przejrzysty interfejs i intuicyjna obsługa ułatwiają analizowanie i modyfikowanie danych Exif (Exchangeable Image File Format) i IPTC-NAA oraz odczytywanie profili ICC.

Cechy programu PhotoME:
-obsługa tagów Exif (specyfikacja v2.21) – dane zapisywane przez aparat cyfrowy na każdym zdjęciu z parametrami, które ma w tym momencie. Dzięki temu możemy zobaczyć używana konfigurację, w tym temperaturę czujnika podczas robienia zdjęcia
-obsługa tagów IPTC-NAA (specyfikacja v4.1) – są to dane wykorzystywane do przechowywania słów kluczowych, komentarzy i notatek o prawach autorskich (dodawanie i edytowanie danych IPTC-NAA jest obecnie możliwe tylko w przypadku plików JPEG)
-obsługa odczytu profilu ICC (specyfikacja v4.2.0.0) – jest to zbiór danych /pliki o rozszerzeniu .icc/, które charakteryzują kolor wejścia albo wyjścia urządzenia, zgodnie z normami ogłoszone przez International Color Consortium (ICC).
-obsługa plików JPEG, TIFF, GIF, PNG, Digital Negative RAW i najpopularniejszych typów plików RAW
-obsługa “Maker Notes” (dodatkowe informacje Exif) z firm Canon, Nikon, Pentax, FujiFilm, Olympus, Panasonic, Leica, Konica/Minolta, Sigma, Sony, Agfa, Casio, Concord, Epson, Ricoh, Sanyo i częściowa obsługa aparatu Creative, DoCoMo, GE (obrazowanie ogólne) i Mamiya
-wizualnie wyświetla punkty AF (użyje informacji z autofokusa, aby wizualnie pokazać używane punkty AF)
-obsługa danych GPS i ich lokalizacja w Google Earth, Mapach Google i innych 13 serwisach mapowych
-integracja z Microsoft Internet Explorer, Mozilla Firefox, Thunderbird, SeaMonkey, Netscape 9 i Opera
-bezpośredni dostęp do uruchomionych połączonych aplikacji graficznych (otwieranie obrazów za pomocą kliknięcia dowolnej aplikacji zainstalowanej w systemie)
-obsługa wyświetlania miniatur
-histogram z prostym widokiem kanału
-integracja z Eksploratorem Windows
-metoda “przeciągnij i upuść pliki” z Eksploratora
-przeglądarka plików
-wyjście tekstowe
-importuje i eksportuje dane Exif i IPTC-NAA do późniejszego wykorzystania
-funkcja aktualizacji online
-opisy kilku tagów Exif i IPTC-NAA
-dane konfiguracyjne są przechowywane w plikach XML, co pozwala na łatwe rozszerzenie bazy danych
-wielojęzyczny
-zgodny z Windows 98 SE i nowszymi.

INFO: po uruchomieniu najlepiej wyłączyć w ustawieniach automatyczne aktualizacje, bo nie wiadomo, jak program może się zachować (czy nie będzie przypadkiem chciał się instalować). Sprawdzić to będzie można dopiero po wydaniu nowszej wersji. Ewentualnie można też usunąć lub zmienić nazwę  pliku update.exe z głównego katalogu i update.xml z katalogu “data”.


Tak program można przerobić na wersję portable wg. “Galileusza”, któremu dziękujemy za program:

1. Rozpakowujemy instalator PhotoME08Beta2Setup.exe (ja użyłem Universal Extractor 2 Beta) i usuwamy wszystkie pliki z unistall w nazwie. Powinno to wyglądać tak:

2. Kopiujemy wszystkie pliki z katalogu {sys} do nadrzędnego, czyli naszego rozpakowanego (skąd usunięto pliki unistall). Następnie usuwamy katalog {sys}.

3. Przechodzimy do katalogu Dodatkowe pliki\{commonappdata}\PhotoME,  przenosimy plik settings,13.xml do katalogu “data” w naszym wypakowanym katalogu i zmieniamy jego nazwę na settings.xml

4. Edytujemy powyższy plik w Notepad++ lub podobnym, bo można zobaczyć wszystkie znaki (ważny jest tabulator):

Dodajemy dodatkowy wpis <setting name=”Portable” value=”true” />
5. Teraz możemy już usunąć katalog “Dodatkowe pliki” i mamy wersję Portable. Nazwę wypakowanego katalogu można zmienić na dowolną (ja nazwałem PhotoMe Portable).

Program uruchomi się w polskiej wersji językowej. Jeśli potrzebny jest inny język, to trzeba zmodyfikować linię <setting name=”Language” value=”pl” /> w pliku settings.xml
Dostępne możliwości to: en, cs, da, de, de-d, es, fr, it, ja, ko, nl, pt-br, ru, sv, tr, zh-tw.


Działa w systemach: Windows XP,Vista,7,8,10
Licencja: bezpłatny (freeware)

UWAGA: jeśli wyświetli się takie okno jak poniżej, trzeba uruchomić program na prawach administratora.

Pobierz /.zip/ (4,1 MB / 13,0 MB)
Wersja instalacyjna: pobierz /.exe/

Języki / Languages: Chinese (Traditional), Czech, Danish, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese (Brazil), Russian, Spanish, Swedish, Turkish.

https://portable.info.pl/wp-content/uploads/2018/11/PhotoME_icon256.pnghttps://portable.info.pl/wp-content/uploads/2018/11/PhotoME_icon256-150x150.pngzbymalInne graficzneDigital Photo Metadata Editor,edytowanie metadanych,EXIF,ICC,IPTC-NAA,PhotoME,PhotoME portable,RAW
PhotoME (Digital Photo Metadata Editor) to potężne narzędzie do przeglądania i edytowania metadanych w plikach graficznych. Przejrzysty interfejs i intuicyjna obsługa ułatwiają analizowanie i modyfikowanie danych Exif (Exchangeable Image File Format) i IPTC-NAA oraz odczytywanie profili ICC. Cechy programu PhotoME: -obsługa tagów Exif (specyfikacja v2.21) - dane zapisywane przez aparat cyfrowy...