PowerController to małe narzędzie do automatycznego zarządzania planami zasilania, zwiększając przy tym żywotność baterii w laptopie, żywotność zasilacza lub pomniejszając nam rachunki za prąd.

Intel, produkując wynalazek o nazwie EIST, jak zwykle zawiódł. EIST, czyli Enhanced Intel Speedstep Technology, w założeniach działa poprzez obniżanie taktowania procesora kiedy nie jest wykorzystywany i zwiększania pod obciążeniem do nominalnych wartości. Nie neguję oczywiście zalet tego rozwiązania, ale jest ono tak czy siak niepełnosprawne. Przykładowo, znakomita większość obecnych procesorów bez problemu obsługuje serwis YouTube bez konieczności wykorzystywania pełnej jego wydajności. Niestety, specyfika działania sprawia, że przeglądarka “ogłupia” procesor i ten bardzo często na ułamek sekundy przełącza się w tryb pełnej mocy, zużywając niepotrzebny prąd oraz obciążając zasilacz wahaniami zapotrzebowania na moc. Ponieważ dzieje się to często, przekłada się to na skracanie żywotności zasilaczy, zwiększenie rachunku za prąd i zwiększanie temperatury systemu.
Pewnym rozwiązaniem jest zmiana planu zasilania – od Windows Vista w górę możliwe jest sterowanie maksymalną mocą procesora i zachowanie tej wartości w “planie zasilania”. Nie jest to do końca wygodne, bo na systemach biurkowych nie ma możliwości wygodnego przełączania się między planami (należy się przeklikać przez gąszcz opcji). No i w końcu, fajnie by było, gdyby “coś” automatycznie zmieniało plan w zależności od realnego zapotrzebowania.

I tu pojawia się PowerController.

Program zapewnia dwie funkcje:
– Umożliwia wygodną zmianę aktualnego planu zasilania.
Działając jako ikonka w tray’u, udostępnia listę planów zasilania. Kliknięcie lewym przyciskiem ikonki programu wyświetla menu z poziomu którego można włączyć żądany plan zasilania.
– Zapewnia automatyczny wybór odpowiedniego planu zasilania
Włączenie trybu automatycznego sprawia, że przy niskim obciążeniu procesora będzie zawsze wybrany wskazany plan, zaś przy zwiększonym – program automatycznie przełączy na drugi wskazany plan. W ten sposób można ograniczyć maksymalną częstotliwość procesora do absolutnego minimum i zwiększać do maksimum tylko wtedy, gdy będzie na to realne zapotrzebowanie. W ten sposób można cieszyć się z korzyści wynikających z działania procesora z minimalną wydajnością i napięciem, nie będąc zmuszonym do rezygnacji z jego pełnej wydajności w grach czy multimediach.

Tryb automatyczny działa w ten sposób, że program obserwuje obciążenie procesora i jeśli jego wykorzystanie przekroczy 90% przez określony czas (domyślnie 4 sekundy, jest to regulowane), program przełącza plan zasilania na inny wskazany. Gdy obciążenie spadnie do 30% lub mniej i będzie się utrzymywać na tym poziomie przez 4 lub więcej sekund, program zmieni plan zasilania na drugi ze wskazanych.
Autor: Piotr Dałek

Działa w systemach: Windows Vista,7,8,10
Licencja: bezpłatny (freeware)
Pobierz /.7z/ (112 KB / 288 KB)
Brak wersji instalacyjnej.
Polish
Zrzuty ekranu / Screenshots
https://portable.info.pl/wp-content/uploads/2018/02/PowerController_icon256.pnghttps://portable.info.pl/wp-content/uploads/2018/02/PowerController_icon256-150x150.pngzbymalSystemoweplany zasilania,PowerController portable,Zasilanie
PowerController to małe narzędzie do automatycznego zarządzania planami zasilania, zwiększając przy tym żywotność baterii w laptopie, żywotność zasilacza lub pomniejszając nam rachunki za prąd. Intel, produkując wynalazek o nazwie EIST, jak zwykle zawiódł. EIST, czyli Enhanced Intel Speedstep Technology, w założeniach działa poprzez obniżanie taktowania procesora kiedy nie jest wykorzystywany...