Exportizer – poradniki, instrukcje

Exportizer

Exportizer to bezpłatne narzędzie eksportu. Służy do eksportowania, kopiowania, wydruku oraz przeglądania baz danych. Program może otwierać pliki baz danych następujących formatów: DB, DBF, TXT, CSV, ASC. Po otwarciu pliku można go wyeksportować do nowego pliku w formacie: DB, DBF, TXT, CSV, XLS, RTF, XML, HTML, PDF, SLK, DOC oraz skrypt SQL.

Wiele opcji eksportu zapewnia pełną kontrolę nad wyjściem. Istnieje możliwość określić mapowania pól źródło/cel.

Dialog eksportu
Dialog eksportu pozwala wybrać format wyjściowy i określić wiele opcji eksportowych, wspólnych lub specyficznych dla wybranego formatu docelowego.

Wybór źródła danych
W oknie dialogowym wybierania źródła danych, wybierasz silnik bazy danych, który chcesz użyć do otwarcia źródła danych oraz źródło danych takie jak plik, folder, źródło ODBC lub ciąg połączenia ADO.

Menu Narzędzia
W Menu Narzędzia jest zestaw funkcji do pracy z danymi: umieszczanie zakładek, kopiowanie danych, wklejanie danych tabelarycznych ze schowka (na przykład, skopiowane z programu Excel), wydruk danych itp.

Mapowanie pól
Przed eksportem danych możesz określić mapowania pól źródło/cel.

Tworzenie linii poleceń
Eksportowanie danych może być wykonywane za pomocą linii poleceń. W trybie linii poleceń, możliwe jest wykorzystanie wszystkich opcji, które są dostępne w GUI. Dużą zaletą jest to, że linia poleceń może być generowana automatycznie za pomocą GUI.

Pytania techniczne:
Czy może Exportizer eksportować dane w trybie cichym (bez pokazywania okien GUI)?
Exportizer Pro i Exportizer Enterprise mogą eksportować dane z wiersza komend z opcjonalnym użyciem klucza /silent. Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Exportizer.
Eksport do lokalnych plików jest naprawdę szybki, ale jak mogę przyspieszyć eksportowanie do baz danych?
1. Przed eksportem upewnij się, że pobrałeś wszystkie rekordy ze źródłowego zestawu danych. Wystarczy przejść do ostatniego rekordu w siatce. Ma to sens w przypadku serwerowych baz danych.2. Gdziekolwiek jest to możliwe używaj interfejs FD i opcji Użyj trybu wsadowego dla docelowych baz danych. Może to przyspieszyć proces eksportu do setek razy.W kontekście trybu wsadowego opcja Interwał commitu ustawia rozmiar jednej partii danych. Im większa jest jego wartość, tym większa jest prędkość eksportowania. Ale bardzo duże wartości mogą powodować przepełnienie pamięci podczas eksportu. Graj z tą wartością, aby znaleźć optymalną dla siebie.
Muszę wyeksportować wynik obliczeń formuł. Czy to możliwe?
Tak. Jest to możliwe w edycjach Pro i Enterprise. Możesz to zrobić na dwa sposoby.
1. Jeśli baza danych zezwala na takie formuły w SQL, użycie zapytania SQL byłoby najskuteczniejszym sposobem. W edytorze SQL wpisz taki kod:
SELECT
column1,
column2,
column3,
column1 + column2 as MyFormula1,
column2 || column3 as MyFormula2
FROM MyTable
2.  Innym sposobem jest określenie formuł w kroku Mapowania Pól okna dialogowego Eksport. W formułach tutaj możesz używać kolumn tabeli źródłowej, funkcji specjalnych, a nawet plików lokalnych.Więc kliknij przycisk Dodaj w kroku Mapowania Pól. Pojawi się nowy wiersz tabeli dla nowego mapowania pola. Kliknij przycisk  w pierwszej kolumnie i podaj swoje wyrażenie (formułę). Przykłady:
a. Uzyskaj sumę dwóch pól numerycznych
vle_expr(dataset_field_val(1, 'column1′) + dataset_field_val(1, 'column2′))
b. Zamień określone znaki w danych polavle_expr(string_replace(dataset_field_val(1, 'column3′), char(0), ’ ’))
c. Uzyskaj rozmiar pliku, o którym mowa w danych polavle_expr(file_size(dataset_field_val(1, 'column3′)))
W kolumnie po prawej stronie podaj nazwę pola docelowego, jak to zwykle bywa przy eksportowaniu pól fizycznych.
Jak eksportować duże tabele do innej bazy danych?
Eksport dużych tabel z jednej bazy danych do drugiej może być wyzwaniem. Czasami może pojawić się błąd Out of memory podczas eksportu lub nawet podczas otwierania takiej tabeli. W Exportizer Pro i Exportizer Enterprise możliwe jest rozwiązanie problemu. Możesz wypróbować różne podejścia. Zobacz więcej w dokumentacji Exportizer.
Jak eksportować pola typu BYTES?
Eksportowanie danych do innego pola bazy danych typu BYTES jest dość proste. Musisz tylko dopasować pola źródłowe i docelowe na etapie Mapowanie pól dialogu Eksportu.Podczas eksportowania do niektórych formatów plików, np. Excel lub HTML, wynik będzie w formacie szesnastkowym, który zacznie się od 0x.Jeśli eksportujesz dane do pól bazy danych typu CHAR lub CLOB (tzn. kompatybilnych z tekstem) potrzebujesz trochę więcej pracy. Na etapie Mapowanie pól dialogu Eksportu dopasuj pola źródłowe i docelowe, następnie podaj następujące wyrażenie zamiast nazwy pola źródłowego:
vle_expr(dataset_field_hex_val(1, 'NAZWA_POLA_ŹRÓDŁOWEGO’))
W rezultacie dane zostaną wyeksportowane do miejsca docelowego jako ciąg formatu szesnastkowego, który zaczyna się od 0x.
Uwagi: Używanie wyrażeń jest możliwe tylko w edycjach Pro i Enterprise.Możesz również eksportować dane z łańcucha formatu szesnastkowego do pola typu BYTES. Upewnij się tylko, że łańcuch źródłowy zaczyna się od 0x: oznacza to, że dane źródłowe są sekwencją bajtów w formie szesnastkowej.