Obsidian 1.4.13 portable / 1.5.3

Obsidian

Obsidian to osobista baza wiedzy i aplikacja do robienia notatek, która działa na plikach Markdown. Umożliwia użytkownikom tworzenie wewnętrznych linków do notatek, a następnie wizualizację połączeń w postaci wykresu. Został zaprojektowany, aby pomóc użytkownikom uporządkować i ustrukturyzować ich myśli i wiedzę w elastyczny, nieliniowy sposób. Oprogramowanie jest bezpłatne do użytku osobistego, a licencje komercyjne są płatne.

Obsidian został założony przez Shidę Li i Ericę Xu podczas kwarantanny podczas pandemii COVID-19. Li i Xu, którzy poznali się podczas studiów na Uniwersytecie Waterloo, współpracowali już przy kilku projektach rozwojowych. Został pierwotnie wydany 30 marca 2020 r.

Program jest zbudowany na otwartoźródłowej platformie programistycznej Electron. Obsidian można dostosować, dodając wtyczki, które są również dostępne z poziomu aplikacji mobilnej. Program rozróżnia podstawowe wtyczki, które są wydawane i utrzymywane przez zespół Obsidian, oraz wtyczki społecznościowe, które są dostarczane przez użytkowników.
Obsidian działa na folderze dokumentów tekstowych, każda nowa notatka w programie generuje nowy dokument tekstowy.

Obsługa klienta Obsidian jest dostępna tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej. Deweloperzy udostępnili jednak forum internetowe oraz kanał Discord, na którym użytkownicy mogą wymieniać się rozwiązaniami i pomysłami.

Niektóre z kluczowych cech aplikacji Obsidian to:
  • Linki zwrotne w stylu Wiki, które pozwalają użytkownikom tworzyć linki między notatkami i tworzyć połączenia między różnymi informacjami.
  • Wielopoziomowe wypunktowania do tworzenia hierarchicznych list.
  • Osadzone obrazy i inne media.
  • Spis treści, który pozwala użytkownikom szybko poruszać się po nagłówkach notatek.
  • Obsługa wtyczek, która umożliwia użytkownikom rozszerzenie funkcjonalności oprogramowania o dodatkowe funkcje lub integrację z innymi narzędziami.

Wszystkie notatki pozostają na Twoim urządzeniu. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, w razie potrzeby możesz je zaszyfrować lub utworzyć kopię zapasową. Obsidian jest kompatybilny z Dropbox, Cryptomator lub dowolną aplikacją wykorzystującą zwykłe pliki tekstowe.

Działa w systemach: Windows 7/8/10/11
Licencja: bezpłatny z ograniczeniami (freemium) – cennik

Wtyczki społecznościowe (ponad 900)

Languages: Albanian, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Czech, Danish, English, French, German, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Malay, Nederlands, Norwegian, Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Romanian, Russian, Spanish, Turkish, Ukrainian + 2.

You may also like...