NonVisual Desktop Access (NVDA) to darmowy czytnik ekranu (screenreader) dla systemu operacyjnego Microsoft Windows ( na co najedzie wskaźnik myszy, program to czyta). Program pozwala osobom niewidomym i niedowidzącym korzystać z komputera bez ponoszenia większych kosztów niż osoby widzące. Informacja o tym, co jest widoczne na ekranie, przekazywana jest przez syntezator mowy lub monitor brajlowski. Program rozwijany jest przez organizację NV Access, oraz społeczność użytkowników.

NVDA oferuje między innymi:
-wsparcie dla popularnych aplikacji, w tym przeglądarek internetowych, klientów poczty, komunikatorów, programów i pakietów biurowych.
-wbudowany Syntezator mowy obsługujący ponad 20 języków
-ogłaszanie formatowania tekstu, jeśli jest dostępne, takie jak nazwa i rozmiar czcionki, styl oraz błędy ortograficzne.
-automatyczne ogłaszanie tekstu znajdującego się pod myszką oraz opcjonalna dźwiękowa sygnalizacja pozycji myszki.
-wsparcie dla wielu monitorów Brajlowskich
-możliwość uruchamiania z pamięci USB lub innych nośników przenośnych bez konieczności instalacji.
-łatwy w użyciu udźwiękowiony instalator.
-tłumaczenie na wiele języków.
-wsparcie dla nowszych systemów operacyjnych Windows, zarówno 32 jak i 64 bitowych
-możliwość dostępu do ekranu logowania w systemie oraz innych zabezpieczonych ekranów.
-wsparcie dla wspólnych interfejsów dostępności, takich jak Microsoft Active Accessibility, Java Access Bridge. UI Automation i iAccessible2 są także wspierane, jednak ich obsługa dostępna jest tylko pod kontrolą systemu Windows 7.
-wsparcie dla wiersza poleceń systemu Windows i aplikacji konsolowych.
Opis zaczerpnięty z Podręcznika użytkownika programu, z polskiej strony wspierającej ten projekt – http://www.nvda.pl/.

nvda_logo

Pomoc
Podręcznik użytkownika NVDA  lub z poziomu programu.

Skróty poleceń klawiszowych lub z poziomu programu.

Działa w systemach: Windows XP,Vista,7,8,10 /32 i 64-bit/
Licencja: bezpłatny (GPL)

Uwaga
Przyszłość NVDA zależy również od Ciebie. Jeśli korzystasz z programu NVDA i zależy Ci na jego dalszym rozwoju, rozważ wsparcie projektu. W menu znajdziesz odnośnik do informacji o możliwościach przekazywania dotacji – LINK
Info
Uruchomienie pobranego pliku spowoduje start tymczasowej kopii programu. Na tym etapie możesz zdecydować czy chcesz zainstalować program na dysku, utworzyć jego kopię przenośną (Utwórz kopię przenośną) i umieścić ją np w pamięci flash czy kontynuować użycie wersji tymczasowej.
Pobierz ( 19 MB / 97 MB) v. 2017.3 Pobierz /.paf – test/ – v. 2014.3
Wtyczki: link

Zmiany w wersji są w pliku programu – nvda/documentation/pl/changes.html lub z poziomu programu.

Języki / Languages:
Zrzuty ekrany / Screenshots

NVDA_1NVDA_2NVDA_3

http://portable.info.pl/wp-content/uploads/2015/01/NVDA_icon256.pnghttp://portable.info.pl/wp-content/uploads/2015/01/NVDA_icon256-150x150.pngzbymalPAFSystemoweAlfabet Braille'a,Czytnik ekranu,Edukacja,Ekran,Narzędzia,NonVisual Desktop Access,NVDA,NVDA portable,Screenreader,Syntezator mowy
NonVisual Desktop Access (NVDA) to darmowy czytnik ekranu (screenreader) dla systemu operacyjnego Microsoft Windows ( na co najedzie wskaźnik myszy, program to czyta). Program pozwala osobom niewidomym i niedowidzącym korzystać z komputera bez ponoszenia większych kosztów niż osoby widzące. Informacja o tym, co jest widoczne na ekranie, przekazywana jest...